posiłek potreningowy
Warto spożywać odpowiedni posiłek potreningowy. Zawsze powinien on stanowić integralny, ważny element treningu |fot.: Fotolia

Posiłki potreningowe – jak jeść, kiedy trenujemy amatorsko

Intensywny trening i duża ilość spalonych kalorii sprawiają, że po takim wysiłku konieczne jest spożycie odpowiedniego posiłku. Ważnym jest przecież, aby uzupełnić wszelkie niezbędne wartości odżywcze, utraconą wodę i elektrolity oraz węglowodany proste. Poza tym danie potreningowe pełni istotną funkcję w procesie regeneracji organizmu, który to bez niego nie przebiegałby odpowiednio szybko i sprawnie. Kiedy najlepiej spożywać jedzenie po treningu i jakimi zasadami się przy tym kierować?

Kiedy i jak jeść?

Jedzenia po ćwiczeniach nie powinno się spożywać od razu po ich zakończeniu. Między innymi dlatego, że przez jakiś czas ukrwienie przewodu pokarmowego jest gorsze. Zaczyna ono wracać do normy dopiero po tym, jak minie niecała godzina. Przyjmuje się, że najbardziej optymalnym momentem na danie po treningu jest okres od dwóch do dwóch i pół godziny po jego odbyciu. Wszystko zależne jest od rodzaju aktywności fizycznej, jaką wykonywaliśmy, czasu jaką na nią poświęciliśmy oraz indywidualnych czynników biologicznych (przykładowo masa ciała, wiek, stan zdrowia, ilość tłuszczu w organizmie oraz aktualny stan masy mięśniowej). W każdym przypadku należy reagować szybko, bowiem chroni nas to przed zasłabnięciem organizmu. Rzecz jasna, w wypadku, kiedy utraciło się duże ilości potu, należy też zadbać o to, by dostarczyć sobie właściwe nawodnienie (zapotrzebowanie na wodę po intensywnym treningu może się zwiększyć od około 400 ml do nawet około litra na dobę – to ostatnie na przykład podczas gry w piłkę nożną, kiedy przychodzi grać w okresie letnich upałów).

Jakie posiłki potreningowe?

Po ciężkim wysiłku spowodowanym wykonywaniem ćwiczeń, powinno się zapewnić sobie takie jedzenie, dzięki któremu będzie się w stanie uzupełnić ważne węglowodany proste oraz dostarczyć sobie porządną porcję białka. Przykładowo jednym z hitów wśród osób ćwiczących na siłowni jest kurczak z ryżem lub z makaronem. Doskonała, klasyczna propozycja, którą jednak można nieco urozmaicić. Wystarczy do całości dorzucić jedną całą cebulę, trochę pieczarek, przecier pomidorowy (200-250 gramów), a do standardowych soli i pieprzu dodać zioła prowansalskie, słodką paprykę i przyprawę do kurczaka, by otrzymać ciekawe i pyszne danie zawierające około 500 kcal, 50 gramów białka i 40 gramów węglowodanów. Jeżeli nie przepadamy za ryżem lub makaronem, zawsze możemy zrobić wersję z kaszą, która doskonale współgra z chudym kawałkiem ryby lub mięsa oraz surówką lub mizerią. Innym popularnym daniem są płynne shake’i owocowe, których przygotowanie jest wręcz błyskawiczne. Nie potrzeba też wielu składników. Przykładowo, aby zmiksować shake o smaku bananowym wystarczy nam 1/2 tego owocu, pół szklanki mleka lub jogurtu naturalnego, pół szklanki wody, około 2/3 szklanki płatków owsianych i łyżka miodu. inne doskonałe propozycje to chociażby: makaron z indykiem i warzywami, jajecznica z cebulką i pieczarkami z dodatkiem pieczywa, pasta z pomidorów i twarogu, odżywka białkowa, czy – na mniejszy głód – tanie i łatwo dostępne wafle ryżowe.

Warto pamiętać o posiłku potreningowym

Warto spożywać odpowiedni posiłek potreningowy. Zawsze powinien on stanowić integralny, ważny element treningu. Uzupełnia zapotrzebowanie naszego organizmu na utracone w wyniku ćwiczeń wszelkie makroelementy i mikroelementy, zapobiega zasłabnięciu organizmu i osłabnięciu mięśni, pozwala utrzymać prawidłową formę i kondycję, a także uzupełnia węglowodany i białko, które jest konieczne do odbudowy uszkodzonych włókien mięśniowych. A jeśli to wciąż za mało, to jest ono zdrowe oraz smaczne.

MKR

About admin

Check Also

wysokie spożycie błonnika

Rola błonnika w diecie

Błonnik pokarmowy odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu zdrowia i prawidłowym funkcjonowaniu organizmu. Jest to grupa …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *