Czarnuszka, to znana od tysięcy lat przyprawa, która już wtedy traktowana była jak eliksir nieśmiertelności, więc nie dziwi, że olej z jej nasion był wkładany do grobów faraonów w starożytnym Egipcie. I chociaż wtedy nie było tak dobrze wyposażonych laboratoriów chemicznych, to i tak o pozytywnych właściwościach czarnuszki wiedziano bardzo dużo. Oleju z czarnuszki używano nie tylko na wszelkie dolegliwości i profilaktycznie, ale również do pielęgnacji ciała. Nawet ojciec medycyny – Hipokrates leczył nim wiele schorzeń.
Skład oleju z czarnuszki
Wyciskany na zimno olej z kminu czarnego, bo taka jest botaniczna nazwa czarnuszki, jest przebogaty jeśli chodzi o zawartość zdrowych substancji. Zawiera białko, flawonoidy, alkaloidy, saponiny i sterole roślinne. Przede wszystkim jednak w 85 procentach składa się nienasyconych kwasów tłuszczowych, które stosowane regularnie, znacznie podnoszą odporność organizmu, regulują metabolizm i wspierają pracę układu krążenia, pozytywnie wpływają na prace narządów wewnętrznych i przede wszystkim przeciwdziałają nowotworom.
Antidotum na mnóstwo problemów
Jednak to, że olej jest tak wyjątkowy, to zasługa substancji czynnej, zwanej tymochinon. Właśnie ten związek jest odpowiedzialny za właściwości przeciwzapalne, antyoksydacyjne a tym samym antynowotworowe oleju. Wspomniana substancja ma również zdolność blokowania histaminy, która odpowiada za odczyny alergiczne. Dlatego też olej z czarnuszki wspomaga leczenie wszelkich stanów alergicznych, a także i astmy. Po pewnym czasie regularnego stosowania, wszystkie przykre objawy alergii łagodnieją, poprawia się wydolność płuc i mija świszczący kaszel.
Olej z czarnuszki przydaje się przy leczeniu atopowego zapalenia skóry. Badania wykazały, że jego efekty jego działania porównywalne są ze skutkami leczenia przy pomocy maści sterydowych. Dodatkowo jednak nie powodują skutków ubocznych. Ponadto pozytywnie działa na skórę w przypadku zwykłych problemów, takich jak trądzik, grzybica czy wysypki alergiczne. Olejem można również wspomagać leczenie łuszczycy.
Liczba pozytywów oleju z czarnuszki jest właściwie niewyczerpana. Co jakiś czas nowe odkrycia mówią o wciąż nowych możliwościach jego zastosowania. Jest stosowany nie tylko wewnętrznie, gdzie działa odtruwająco, ale również na skórę i włosy. Olejkiem można smarować oparzenia słoneczne a także płytsze o głębsze zmarszczki. Bardzo dobrze działa na włosy i paznokcie i to zarówno od wewnątrz jak też z zewnątrz. Olejowanie włosów olejem z czarnuszki daje świetne efekty już po pierwszym zabiegu. Włosy stają się mocne i błyszczące i przede wszystkim zdrowo wyglądają. Olejek również dobry jest na wrzody żołądka i jako środek łagodzący po radioterapii i chemioterapii.
Z powyższego wynika, że lista dobrodziejstw oleju z czarnuszki jest wyjątkowo obszerna, dlatego warto jest mieć go w gospodarstwie domowym i regularnie używać. Jego cena jest co prawda dosyć wysoka, jednak dawkowanie musi być oszczędne, bo jest on dosyć mocny w smaku i działaniu. Dlatego też ćwierćlitrowa butelka, która kosztuje kilkadziesiąt złotych, na pewno wystarczy na bardzo długo. Przyjmowanie oleju profilaktycznie, na pewno przyniesie pozytywne skutki, albowiem mało jest naturalnych środków posiadających podobne właściwości.
TST