relaks na hamaku
Pamiętaj, że zdrowie psychiczne i fizyczne wpływają na siebie nawzajem | fot.: StockAdobe.com

Gdy organizm potrzebuje prawdziwego odpoczynku – sprawdzone sposoby na fizyczny i psychiczny relaks

W dzisiejszych czasach wiele osób żyje w biegu i prowadzi życie pełne stresu, obowiązków i oczekiwań ze strony innych. Wielu z nas jest w stanie utrzymać takie tempo przez jakiś czas, nawet jeśli w tym czasie śpimy po kilka godzin dziennie, jesteśmy zdenerwowani i nie mamy chęci, by np. pozostać w kontakcie z bliskimi czy przyjaciółmi. Jednak każdy organizm się buntuje, stres dociera do nas coraz bardziej i staje się nie do wytrzymania. W jaki sposób możemy wtedy sobie pomóc?

Spójrz wgłąb siebie i zastanów się, co jest nie tak

Powinniśmy przede wszystkim skupić się na sobie. Nie musimy starać się zadowolić innych czy starać się sprawić, żeby pozostali czuli się komfortowo. Wyciszmy telefon i odłóżmy go na bok. Poświęćmy przynajmniej jeden cały dzień na odpoczynek fizyczny i duchowy, aby nie musieć myśleć o nadchodzących obowiązkach. Każdy z nas relaksuje się w inny sposób, niektórzy potrzebują całego dnia spędzonego w łóżka, a inni najlepiej wypoczywają na świeżym powietrzu, w otoczeniu natury lub uprawiając sport, albo udając się na wycieczkę. Wybierz ten sposób, który najbardziej ci odpowiada!

Przeanalizuj swój dzień i pomyśl, co można zmienić na lepsze

Pamiętaj o tym, aby pić dużo wody – jest ona niezbędna dla zdrowia fizycznego, ale również dobrego psychicznego samopoczucia. Nie pij za dużo kawy ani napojów energetycznych, mogą one nasilać twój stres i zdenerwowanie. Pamiętaj o tym, aby odżywiać się zdrowo i pełnowartościowo. Głodowanie przez cały dzień sprawi, że w pewnym momencie przybierzesz na wadze, ale również ucierpi na tym twoje zdrowie, a twoje ciało nie będzie miało czym się żywić. Staraj się robić drobne rzeczy dla siebie, coś, co poprawi ci humor i sprawi przyjemność – poczytaj książkę, zdrzemnij się, idź na zakupy i kup sobie coś, co ci się podoba. Każdy potrzebuje odrobiny relaksu i spokoju, ale kiedy poczujesz się lepiej, pamiętaj, by nie porzucać najbliższych przyjaciół. Odezwij się do nich, wymyśl formę spędzania czasu, która najbardziej wam odpowiada. Jeśli są to twoje klimaty, to idź na imprezę czy na spotkanie ludzi, którzy podzielają twoje zainteresowania. Jeśli doskwiera ci samotność, poszukaj wydarzeń, na które możesz iść, nawet bez żadnego towarzystwa. Z pewnością uda ci się poznać nowych przyjaciół lub chociaż osoby, z którymi możesz porozmawiać. Dbaj o zdrowy sen – chodzenie spać w środku nocy wpłynie również na twoje samopoczucie i poziom stresu, będziesz bardziej rozkojarzony i mniej skupiony na obowiązkach, kiedy w końcu przyjdzie ci się z nimi zmierzyć na nowo.

Pamiętaj, że zdrowie psychiczne i fizyczne wpływają na siebie nawzajem. Przestrzegając wyżej wymienionych zasad będziesz miał również wpływ na to, czy często chorujesz np. na przeziębienie, czy doskwiera ci bezsenność lub czy przybierasz na wadze i bezskutecznie próbujesz zrzucić zbędne kilogramy. Jeśli brakuje ci czegoś istotnego w życiu, podejmij aktywne kroki, by to zmienić. Znajdź nowe hobby, np. chodzenie na siłownię czy gotowanie, a znajdziesz na nie czas i miejsce nawet w swoim codziennym, zabieganym życiu. Nie zatrać samego siebie – w tym wszystkim najważniejsze jest, byś był szczęśliwy.

MPO

About admin

Check Also

wysokie spożycie błonnika

Rola błonnika w diecie

Błonnik pokarmowy odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu zdrowia i prawidłowym funkcjonowaniu organizmu. Jest to grupa …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *