Mały Książę
Powieść autorstwa Antoine de Saint-Exupery pt. "Mały książę" to światowy klasyk literacki | fot.: StockAdobe.com

Mały Książę, czyli opowieść ponadczasowa

Powieść autorstwa Antoine de Saint-Exupery pt. „Mały książę” to światowy klasyk literacki. Autor to rodowity Francuz, z zawodu pilot co często znajdowało odzwierciedlenie w jego działach. Jest to opowieść o dorastaniu do przyjaźni, oswajaniu się. Bardzo ważny jest poruszany wątek odpowiedzialności za druga osobę.

Ponadczasowa powieść

Książka kierowana jest do czytelnika w każdym wieku. Zawiera wiele mądrości, które odkrywamy w zależności od tego ile mamy lat. Bajka pozornie kierowana do dzieci sprawia, że wynosimy z niej wiele morałów, które możemy odnieść do życia codziennego. Książka bowiem jest skonstruowana w taki sposób aby bawić, cieszyć, wzruszać ale również uczyć, zawiera bardzo ważny wątek psychologiczny. Ciekawostką jest to, że została ona zilustrowana przez samego autora. Posiadał bowiem bogate zdolności artystyczne, które wykorzystał przy tym utworze.

Literackie arcydzieło

”Mały książę” jest to książka polecana przez wielu ludzi. Arcydzieło literackie, przez wieki uwielbiana powieść zarówno dzieci jak i dorosłych, na całym świecie.

Opowiada o małym chłopcu i jego podróżach, których celem było odszukanie prawdziwej przyjaźni. Książka mówi o wytrwałości, spełnianiu marzeń, przyjaźni oraz miłości. Powieść pełna jest również samotności i cierpienia jakiego doświadcza tytułowy Mały Książę podczas swoich przygód. Jego dziecięca naiwność, wiara w drugą osobę sprawia, że często jest zawiedziony nie powodzeniem swoich akcji.

Miliony ludzkich serc

Książka jest ponadczasowa, bez względu na wiek w którym się ją czyta można ją dopasować do ludzkich problemów. Przedstawiona opowieść o małym chłopcu z czasem przypomina nas samych, poszukujących szczęścia, przyjaźni, miłości i zrozumienia. Książka została po raz pierwszy wydana w 1943 roku w Nowym Jorku. Sukces odniosła niemal natychmiastowo. Zyskując tytuł bestsellera sprawił ze została przetłumaczona na 300 języków. Pokochali ja wszyscy zarówno młodzi jak i starsi czytelnicy. Każdy odnalazł w tej książce odrobinę siebie.W owej powieści filozoficznej zawartych jest wiele prawd i słynnych cytatów. Najbardziej popularnym jest: „To co niewidoczne dla oczu widoczne jest dla serca”.

Interpretacje tekstu

Wielu interpretujących książkę twierdzi, że postać głównego bohatera to wyłącznie maska, za którą skrył się sam autor tekstu. Ci sami czytelnicy jako potwierdzenie swojej tezy wskazują fragment nazwany przez nich samych: rozmową z pilotem, twierdząc, że jest to monolog pomiędzy autorem a wymyśloną przez niego postacią Małego Księcia. Rozmowa pomiędzy Małym Księciem a Pilotem opiera się na tematach istotnych dla autora tekstu, stąd tropiciele wątków autobiograficznych szukają odzwierciedlenia poruszanych tematów w życiu prywatnym autora.

”Mały książę” porywa miliony ludzkich serc. Książka zyskała setki tłumaczeń na różne języki oraz dialekty. Ponadto na jej podstawie powstało wiele filmów oraz animacji. Do dnia dzisiejszego wiele teatrów wystawia sztuki na jej podstawie, stanowi także doskonale znane odniesienie popkulturalne.

ASA

About admin

Check Also

Henryk, książę Sussexu (2019)

Ten drugi – recenzja

„Ten drugi” to biografia księcia Harry’ego, która wstrząsnęła całym światem. Książka pełna surowej, a nawet brutalnej szczerości, …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *