Henryk, książę Sussexu (2019)
Henryk, książę Sussexu (2019) | fot.: Defensie, CC0, via Wikimedia Commons

Ten drugi – recenzja

„Ten drugi” to biografia księcia Harry’ego, która wstrząsnęła całym światem. Książka pełna surowej, a nawet brutalnej szczerości, opisująca życie w Brytyjskiej Rodzinie Królewskiej. Napisana w narracji pierwszoosobowej, której narratorem jest książę. Od dawna śledzę losy brytyjskiej monarchii, więc nie mogłam przejść obojętnie obok takiej pozycji wydawniczej. Wiele osób zastanawia się jak to jest żyć na świeczniku całego świata już od urodzenia, a biografia umożliwia wejście do tego świata i zobaczenie go oczami, kogoś, kto został wychowany w takiej rodzinie. 

Brytyjska rodzina królewska

Historia opowiedziana przez księcia Harry’ego rozpoczyna się w chwili, kiedy dowiaduje się o śmierci matki. Jednak wraca w niej pamięcią do lat młodości, prowadząc czytelnika, aż do momentu śmierci królowej Elżbiety II. Już od pierwszych stron staje się jasne, że nie jest to kolejna wyidealizowana opowieść o życiu Windsorów, a książka pełna samoanalizy, cierpienia, olśnienia i żalu, która jest sposobem na rozliczenie się z ciężarem spowodowanym przynależnością do brytyjskiej rodziny królewskiej. Dla wielu osób na świecie, życie księcia Harry’ego wygląda jak z filmu, jednak mnie bardzo ciekawiło, jaka była jego wersja wydarzeń. Opowieść ta w wielu fragmentach jest sposobem autoterapii, w którym książę dzieli się z nami szczegółowymi wydarzeniami z przeszłości, które często są „niewygodne” i wstydliwe. Ku zaskoczeniu jego otoczenia, dzieli się nie tylko fragmentami swojego życia, ale także brata – księcia Williama, pracowników, personelu jak i nawet małżonki obecnego króla Karola – Camilli. Książe Harry oskarża w książce przede wszystkim brytyjską prasę, za zrujnowanie mu życia, rozpoczynając od śmierci księżnej Diany – matki, a kończąc na problemach w pracy i miłości. Utrata matki odcisnęła na nim piętno, z którym nie uporał się przez całe dotychczasowe życie. Samotność spotęgowała przeświadczenie o jego nieistotnej roli w życiu Rodziny Królewskiej. Wyznania przepełnione są żalem, również skierowanym w stronę rodziny, ponieważ stosunki między jej członkami pozostawały dalekie od ideału. Mimo wszystko nie można odmówić narratorowi szczerości, ponieważ opowiada zarówno o narkotykach i alkoholu, których nie brakowało w jego młodzieńczym życiu, a także o wielu wstydliwych momentach i ekscesach w jakich uczestniczył.

Meghan Markle

Szala goryczy w życiu księcia Harry’ego przelała się w momencie poznania ze swoją obecną ukochaną Meghan. Historia z nią związana w moim odczuciu jest w pewnych momentach, aż mdła od słodkości i miłości, ale ujmująca. Związek członka rodziny królewskiej z amerykańską aktorką wzbudził dużo kontrowersji i niezgody ze strony rodziny. Ze względu na odmienną urodę, stała się ona także obiektem ataków rasowych od społeczności, napędzanych przez media i portale społecznościowe. Opisane więc zostały ich odczucia i duża część historii poświęcona jest powodom ich wystąpienia z Rodziny Królewskiej. 

Książe Harry

Buduje on swój wizerunek na lekkomyślnego i rozkapryszonego. Nie akceptuje roli jaką ma odgrywać, jednak czytając książkę należy pamiętać, że jego wpływ na własne życie był bardzo mały i jego osobowość została tak ukształtowana przez niesamowitą presje społeczeństwa i osób go otaczających. „Ten drugi” to historia napisana lekkim, lecz prostym niedopracowanym językiem. Mimo wszystko dość szybko i łatwo się ją czyta. Cała książka liczy około 500 stron, które zostały przeczytane przeze mnie w niesamowitym tempie, co spowodowane zostało zaciekawieniem wszystkimi historiami jakie mogłam poznać.

Podsumowanie

Mimo oczywistych wad, które sam książę Harry pokazuje w swojej biografii, zaprzyjaźniłam się z nim i obdarzyłam sympatią czytając tę publikację. Wyznanie zawarte w tej książce było okazaniem wielkiej odwagi i napawa mnie podziwem. Jest to zdecydowanie jedna z najciekawszych pozycji wydanych w ciągu ostatnich miesięcy. Cała historia jest niesamowicie ciekawa i skłoniła mnie, do dalszego zgłębiania losów członków brytyjskiej rodziny królewskiej. Każda historia jest fascynująca i z chęcią poznaje się jej finał. Polecam każdemu, kogo chociaż trochę interesują losy tej rodziny.

KKO

About admin

Check Also

saga róż

Kolor róż. Saga dworska

,,Kolor róż. Saga dworska” Krystyny Mirek stanowi drugi tom genialnej serii. Na pewno przypadnie do …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *