BJJ walka dziewczyny
Brazylijskie jiu-jitsu narodziło się w XX wieku, kiedy w Brazylii pojawił się japoński mistrz sztuk walki, Maeda Mitsuyo | fot.: stock.adobe.com

Brazylijskie jiu-jitsu

Brazylijskie jiu-jitsu (BJJ) to sztuka walki, która wywodzi się z judo i zapasów. Została wzbogacona o techniki, które pozwalają na powalenie przeciwnika na ziemię i utrzymanie nad nim całkowitej kontroli, co ma miejsce poprzez zablokowanie jego ruchów. Wymaga to zastosowania odpowiednich technik, w tym między innymi takich jak: duszenia, dźwignie, chwyty unieruchamiające. Jak powstało brazylijskie jiu-jitsu (BJJ)?

Brazylijskie jiu-jitsu narodziło się w XX wieku, kiedy w Brazylii pojawił się japoński mistrz sztuk walki, Maeda Mitsuyo. W jego rodzinnym kraju został wykluczony ze społeczności judo, ponieważ uczestniczył w walkach za pieniądze, co stało w opozycji z przyjętymi zasadami. Uczniem mistrza został Carlos Gracie, syn brazylijskiego polityka. Gracie miał już pierwsze doświadczenie w zapasach, ponieważ uczestniczył w brutalnych walkach ulicznych. Kiedy uzupełnił umiejętności o chwyty judo stał się jeszcze silniejszy. Opracowana przez niego technika została udoskonalona przez jego braci, którzy następnie spopularyzowali ją w USA. W następnych dziesięcioleciach techniki BJJ przejęli potomkowie rodziny Gracie, dzięki czemu od lat 70. odnosili zwycięstwo w niemal w każdych zawodach sztuk walki. W latach 90. triumfowali w turniejach MMA, pokonując mistrzów w tej dziedzinie. Jednocześnie brazylijskie jiu-jitsu stało się kluczową techniką walki wykorzystywaną na szeroką skalę przez zawodników MMA , co spowodowało, że zyskało ogólnoświatową sławę.

Brazylijskie jiu-jitsu (BJJ) – technika walki

Brazylijskie jiu-jitsu (BJJ) cieszy się ogromną popularnością, a przez wielu specjalistów postrzegane jest jako najskuteczniejsza metoda walki wręcz bez broni. Bez wykorzystywania bezpośrednich ciosów, świetnie sprawdza się w obezwładnianiu przeciwnika. Nazwa sportu wywodzi się od jiu-jitsu, czyli tradycyjnej japońskiej sztuki walki, która obejmuje różnorodny rodzaj ciosów, w tym też uderzeń i kopnięć. Natomiast technika BJJ pochodzi ze zdecydowanie łagodniejszej odmiany jiu-jitsu, czyli judo. Po umocnieniu popularności w Brazylii, tubylcy zaczęli zmieniać ten styl walki, wprowadzając kolejne elementy znane dotychczas z zapasów. Obecnie stanowi jedną z najbardziej popularnych sztuk walki, co wynika głównie z pojawienia się jej w repertuarze MMA (ang. Mixed Martial Arts – mieszane sztuki walki). Zawodnicy MMA doceniają brazylijskie jiu-jitsu, ponieważ cechuje się niezwykłą skutecznością w obezwładnianiu przeciwnika i sprowadzaniu go na ziemię bez zbędnych ciosów i przede wszystkim wyrządzania mu krzywdy. BJJ obejmuje przede wszystkim walkę w parterze. Celem rozgrywki jest sprowadzenie przeciwnika na matę i obezwładnienie go. Zawodnicy podejmują się zatem bezpośredniego kontaktu, przez dłuższy czas pozostając ze sobą zwarciu, tzn. jeden z oponentów ściśle obejmuje nogami rywala, aby w ten sposób przewrócić drugiego na plecy. Sport wymaga bardzo dobrej kondycji fizycznej, opanowania, jak i poznania odpowiednich technik, które umożliwiają zwycięskie zakończenie pojedynku.

IIM

About admin

Check Also

wysokie spożycie błonnika

Rola błonnika w diecie

Błonnik pokarmowy odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu zdrowia i prawidłowym funkcjonowaniu organizmu. Jest to grupa …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *