kobiety pływanie triathlon
Etap pierwszy, z którym muszą zmierzyć się zawodnicy to pływanie | fot.: stock.adobe.com

Triathlon – sport dla wytrwałych

Triathlon to dyscyplina sportowa wymagająca przygotowania, które może okazać się niemałym wyzwaniem. Czasem sport ten określany jest również mianem trójboju. Polega on na rywalizacji w pływaniu, bieganiu oraz kolarstwie. Jest to bardzo duży wysiłek, a trening wymaga od zawodnika dużych nakładów czasu i zaangażowania. Czym charakteryzuje się triathlon i jak rozpocząć trening?

Triathlon – najważniejsze zasady

Etap pierwszy, z którym muszą zmierzyć się zawodnicy to pływanie. Z reguły ta część zawodów odbywa się na basenie otwartym. Triathloniści w przypadku niskich temperatur mają na sobie piankę pływacką. Następnie pokonać należy trasę wyścigu kolarskiego, a kolejno przebiec określony dystans. Co ciekawe, do czasu liczony jest też moment przebierania się – czas liczony jest od startu na pływalni do ukończenia biegu. Istnieją trzy różne typy triathlonu, a każdy z nich cechuje się innymi dystansami. Zawody organizowane są w standardowym typie olimpijskim, na dystansie sprinterskim oraz na długim dystansie. Te ostatnie nazywane są International Triathlon Union. 

Jak rozpocząć trening?

Triathlon jest niezwykle wymagającym sportem – w szczególności w aspekcie kondycyjnym i wytrzymałościowym. Aby efektywnie przygotować się do zawodów należy precyzyjnie ułożyć plan treningowy i pracować nad rozwojem w trzech różnych dyscyplinach. Mnogość umiejętności, które należy opanować wymaga sporych nakładów czasowych. Przed rozpoczęciem treningu warto konkretnie określić cel – będzie on dodatkowym czynnikiem motywującym. Duże znaczenie mają treningi kolarskie – wyścig na rowerze zajmuje bowiem aż połowę czasu, a dystans jest spory. 

Przed rozpoczęciem treningów należy także wyposażyć się w odpowiedni sprzęt. Najdroższym elementem ekwipunku będzie rower. Najczęściej używane są rowery szosowe, lub specjalistyczne modele przeznaczone do triathlonu. Warto także zaopatrzyć się w dobrej jakości piankę do pływania i odpowiednio dopasowane buty biegowe. Wygoda podczas ostatniego elementu jakim jest bieg to podstawa – można wtedy nadrobić stracony wcześniej czas, a obtarte nogi nie będą w tym pomocne. 

Triathlon – korzyści zdrowotne

Uprawianie triathlonu niesie ze sobą szereg korzyści zdrowotnych. Oczywiście należī pamiętać, że przed rozpoczęciem wymagającego treningu warto wykonać podstawowe badania lekarskie takie jak morfologia czy EKG. Intensywny wysiłek fizyczny powinien wiązać się z odpowiednio zbilansowaną dietą, która zapewni organizmowi wszystkie niezbędne do prawidłowego funkcjonowania składniki odżywcze. Ćwiczenia w tak różnych dyscyplinach pozwalają zredukować, poprawić wydolność płuc i rozwinąć ogólną sprawność całego ciała.

Choć na pierwszy rzut oka triathlon może wydawać się przeznaczony jedynie dla profesjonalistów, tak naprawdę przygodę z nim może rozpocząć praktycznie każdy. Jedynym przeciwskazaniem są choroby, które uniemożliwiają intensywny wysiłek fizyczny. Aby wystartować w amatorskich zawodach wystarczy jedynie podstawowy sprzęt, motywacja oraz zaangażowanie. 

OŁĘ

About admin

Check Also

wysokie spożycie błonnika

Rola błonnika w diecie

Błonnik pokarmowy odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu zdrowia i prawidłowym funkcjonowaniu organizmu. Jest to grupa …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *