kot i pies śpiące razem
Dbanie o odpowiednią ilość i jakość snu powinno być naszym codziennym priorytetem | fot.: stock.adobe.com

Masz problemy ze snem? Oto kilka słów o możliwych powodach zdrowotnych i odpowiednich nawykach

Coraz większa ilość osób skarży się na problemy z zasypianiem, jak i spokojnym snem. Jest to jeden z powszechniejszych problemów występujących wśród współczesnego społeczeństwa. Wpływ na taki stan rzeczy ma kilka czynników, jednak są sposoby by zaradzić ich negatywnym skutkom i poprawić jakość naszego snu.

Czynniki mające wpływ na sen

Obecne tempo życia, dieta, a także natłok zadań nie sprzyjają dobremu spaniu. Jako społeczeństwo jesteśmy zabiegani, wszystko staramy się załatwić natychmiast, a nasze mózgi są bombardowane tysiącami informacji i bodźców każdego dnia.

Do złych nawyków z pewnością zaliczyć możemy ciągłe korzystanie z naszych telefonów komórkowych. Niebieskie światło jakie emitują ich ekrany mają wpływ na pracę naszego mózgu, powodując jego pobudzenie. Bardzo często zdarza się nam korzystać z telefonów, konsoli, tabletów czy komputera tuż przed pójściem spać. Powoduje to, że nasz mózg który jest pobudzony nie jest w stanie natychmiastowo przejść w stan spoczynku, co wydłuża czas potrzebny do zaśnięcia.

Innym zachowaniem utrudniającym nam zasypianie jest źle dobrane łóżko oraz materac. Może to w trakcie snu powodować dla naszego kręgosłupa dyskomfort, który z kolei będzie miał wpływ na jakość naszego snu. Rozwiązaniem problemu może być tutaj zakup nowego materaca, lub zastosowanie większej ilości materiału na jakim zasypiamy (np. poprzez zastosowanie dodatkowego prześcieradła).

Następną rzeczą jest podejmowanie intensywnej aktywności fizycznej zaraz przed pójściem do łóżka. Mowa tutaj o ćwiczeniach siłowych i rozciągających, które sprawiają, że w naszym organizmie pojawia się hormon stresu- kortyzol. Dodatkowo podnosi się ciśnienie naszej krwi, co również ma negatywny wpływ na szybkość zasypiania.

Zadbajmy także o odpowiednie zaciemnienie pomieszczenia w którym śpimy. Zbyt duża ilość światła ma znaczący wpływ na jakość naszego snu. Jest to szczególnie widoczne w miastach, gdzie duża ilość światła dociera do naszych okien nawet wciągu nocy. Nadmiar światła utrudnia naszemu mózgowi wydzielanie melatoniny, a więc hormonu odpowiedzialnego za zapadanie w głęboki sen.

 Zdrowe nawyki polepszające jakość snu

Dbanie o odpowiednią ilość i jakość snu powinno być naszym codziennym priorytetem. Sen odpowiada za prawidłową regenerację naszych komórek, kory mózgowej, a także ma wpływ na funkcjonowanie naszego układu odpornościowego. Jego brak może mieć dla naszego zdrowia katastrofalne skutki w przyszłości.

Co więc robić by zadbać o odpowiednią jakość snu? Przed pójściem spać, starajmy się wyciszyć oraz wypić szklankę wody. Pozwoli to zmniejszyć tętno naszej krwi, co ułatwi nam zasypianie. Używanie telefonu zastąpmy czytaniem książek lub słuchaniem spokojnej i relaksującej muzyki. Wszystko to ma pomóc naszemu ciału i umysłowi w przejściu w stan czuwania.

Już po kilku dniach powinniśmy zauważyć znaczącą poprawę w jakości snu. Rano będziemy wstawali wypoczęci i gotowi do podjęcia wyzwań nadchodzącego dnia. Spokojny i długi sen jest podstawą zdrowego trybu życia.

MŚW

About admin

Check Also

wysokie spożycie błonnika

Rola błonnika w diecie

Błonnik pokarmowy odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu zdrowia i prawidłowym funkcjonowaniu organizmu. Jest to grupa …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *