Dziecko na placu zabaw
Jeśli dorosły człowiek jest osobą niepewną siebie, bojaźliwą i wycofaną to prawdopodobnie w dzieciństwie popełniono wobec niego szereg błędów wychowawczych | fot.: stock.adobe.com

Jak kształtować u dziecka poczucie własnej wartości i pewności siebie?

Zdaniem psychologów w Polsce znaczący odsetek osób dorosłych ma problemy z niskim poczuciem własnej wartości. Eksperci podkreślają, że przyczyną takiej sytuacji bardzo często są błędy wychowawcze rodziców wobec małych dzieci. Warto więc stosować kilka podstawowych zasad w wychowywaniu dzieci, które pomogą ukształtować pewnego siebie dorosłego człowieka.

Czym objawia się niska samoocena?

Osoby cierpiące na niską samoocenę mają skłonność do pewnych typowych zachowań. Z reguły są to osoby nieśmiałe, unikające kontaktów społecznych i mało odważne. Osoby, które źle o sobie myślą mają skłonność do wykazywania postawy biernej, nie lubią uczyć się nowych rzeczy, unikają zmian i wyzwań. Ktoś, komu brakuje pewności siebie dużo gorzej radzi sobie w życiu zawodowym, bo nie ma odwagi sięgać po bardziej ambitne i wysoko płatne zadania. Brak wiary w siebie sprawia też, że osoby takie rezygnują z realizacji własnych planów i marzeń w obawie przed negatywną oceną otoczenia.

Największe błędy w wychowywaniu dzieci

Jeśli dorosły człowiek jest osobą niepewną siebie, bojaźliwą i wycofaną to prawdopodobnie w dzieciństwie popełniono wobec niego szereg błędów wychowawczych. Zwykle jest to brak uwagi i wsparcia, często upominanie i karanie. Dzieci, które były wychowywane w poczuciu winy zwykle w dorosłym życiu boją się sięgać po ambitne cele.

Jak wychować dziecko na szczęśliwego i pewnego siebie człowieka?

Każdy kochający rodzic pragnie wychować swoje dziecko tak, aby w dorosłym życiu radziło sobie ono bardzo dobrze i było szczęśliwe. Już od pierwszych tygodni życia dziecka należy zadbać o to, aby czuło się ono bezpiecznie. Dziecku należy poświęcać bardzo dużo uwagi a gdy jest małe dużo je przytulać i okazywać czułość. Jeśli nasza pociecha zrobi coś źle należy jej na spokojnie wytłumaczyć, na czym polega błąd, zamiast karać czy wpędzać w poczucie winy. Dziecku nieustannie należy okazywać swoją akceptację.
Wraz z rozwojem dziecka stawiamy przed nim inne wymagania, jednak zawsze powinniśmy pamiętać by były one odpowiednie do wieku dziecka a niezawyżone. Należy dawać dziecku możliwość podejmowania wyborów i sprawiać by czuło, że jego zdanie się liczy. Niesamowicie ważne jest także docenianie swojego dziecka. Jeśli tylko uda mu się coś dobrze zrobić to nawet, jeśli jest to drobiazg, powinniśmy to zauważyć i pochwalić.

Rodzic w obecności dziecka zawsze powinien starać się zachować opanowanie. Niedopuszczalne jest, aby wyładowywał na dziecku swoje złe emocje, który przynosi na przykład z pracy. Jeśli rodzic jest osobą opanowaną i pozytywnie nastawioną do życia to swoją postawą pomaga również dziecku budować poczucie wartości.

Ważne jest także kształtowanie odważnych postaw u dziecka. Najłatwiej można to osiągnąć przez bycie otwartym i nieustannie pokazywanie dziecku świata. Chodzi tu przede wszystkim o wyjazdy turystyczne, naukę nowych sportów, umiejętności, przebywanie w wielokulturowym otoczeniu. Osoba, która już w dzieciństwie ma okazję doświadczać różnych wrażeń dużo lepiej radzi sobie w dorosłości o jednocześnie jest bardziej tolerancyjna.

Okazuje się, że rodzice odgrywają niebagatelną rolę w budowaniu samooceny u dzieci. Warto już od najmłodszych lat dziecka dbać o to by czuło się ono bezpieczne, kochane i doceniane, bo wtedy z całą pewnością będzie mu łatwiej w dorosłym życiu.

AMU

About admin

Check Also

aktywność fizyczna

Znaczenie aktywnego wypoczynku

Aktywny wypoczynek, polegający na łączeniu relaksu z aktywnością fizyczną, jest istotnym elementem zdrowego stylu życia. …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *