domowa czekolada z orzechami i owocami
Jak sama nazwa wskazuje, słodycze to produkty, w których znajduje się mnóstwo cukru. Warto unikać wszelkiego rodzaju żelek, mlecznej czekolady, batoników itp. | fot.: stock.adobe.com

Które produkty spożywcze i napoje zawierają najwięcej cukru? Jak ograniczyć nadmiar jego spożywania?

Nadmierne spożycie cukru może prowadzić do problemów ze zdrowiem, które w skrajnych przypadkach mogą doprowadzić nawet do naszej śmierci. Warto więc ograniczyć ilość spożywanego cukru. Odbije się to pozytywnie na każdym aspekcie naszego życia. Niestety, niektóre produkty, zawierają go naprawdę wiele, a co najgorsze, większości z nich nigdy byśmy o to nie podejrzewali. Jak ograniczyć nadmiar spożywanego cukru? Które produkty zawierają go najwięcej?

Jakie produkty zawierają najwięcej cukru?

Gazowane napoje i soki

Gazowane napoje są prawdziwą bombą kaloryczną. Pepsi, Cola czy nawet napoje owocowe zawierają w sobie ogromne ilości „białej trucizny”. Wyobraźcie sobie, że litr coli, to aż 110 g cukru. Można to przeliczyć na ponad 20 łyżeczek cukru. Ciężko wyobrazić sobie, że zjedlibyśmy go tyle, gdyby nie był w napoju. Myślicie, że z innymi płynami jest lepiej? Wcale nie, Standardowa lemoniada zawiera w sobie jeszcze więcej cukru. W większości przypadków mamy tu do czynienia nawet ze 120 gramami.

Soki owocowe są bardzo zdrowe, ale tylko jeśli są to czyste soki, bez dodatków Bardzo często w sklepach kupujemy napoje nazwane nektarem. Jest to po prostu rozrzedzony wodą sok, dosłodzony cukrem. Problem nie omija nawet zwykłych smakowych wód mineralnych. Mimo że z pozoru nie wydają się tak całkiem złe, to w rzeczywistości zawierają naprawdę dużo cukru.

Płatki śniadaniowe, suszone owoce i dżemy

W konfiturach i dżemach występuje tylko naturalny cukier z owoców… Chcielibyśmy tak myśleć, ale rzeczywistość jest inna. W rzeczywistości jest go nie więcej niż 10%, a cała reszta dodawana jest w procesie produkcji. Podobnie wygląda sytuacja z marmoladami i czekoladowymi kremami, a także owocami w puszkach. Znajdziemy go również w kandyzowanych owocach.

Bardzo wiele cukru znajduje się też w musli, płatkach śniadaniowych, poduszeczkach i innych tego typu produktach. Celem poprawy smaku wytwórcy decydują się na zastosowanie cukrowej otoczki, która ma poprawiać smak produktu.

Słodycze

Jak sama nazwa wskazuje, słodycze to produkty, w których znajduje się mnóstwo cukru. Warto unikać wszelkiego rodzaju żelek, mlecznej czekolady, batoników itp. Jeśli już mamy ochotę na jakąś przekąskę, najlepiej zdecydować się na gorzką czekoladę. Pamiętajcie też, że batoniki fit wcale nie są wolne od cukru.

Jak ograniczyć cukier w diecie?

Zanim zakupimy produkt, powinniśmy dokładnie przeczytać jego etykietę. Zazwyczaj zwracamy uwagę tylko na datę ważności, ale to błąd. Skład jest równie istotny. Jeśli na liście składników znajdziemy glukozę, sacharozę, fruktozę, i melasę, oznacza to, że produkt zapewne został dosłodzony i lepiej go unikać. Warto nauczyć się świadomego komponowania swojej diety. Tylko w ten sposób uda nam się ograniczyć spożywanie niepotrzebnego cukru. Nie da się go całkowicie unikać, ale warto ograniczyć jego przyjmowanie do niezbędnego minimum.

Warto także zrezygnować z dosładzania kawy i herbaty. Niby ta łyżeczka cukru wsypana do kubka to z pozoru niewiele, ale przez cały dzień uzbiera się tego naprawdę dużo.

JMI

About admin

Check Also

wysokie spożycie błonnika

Rola błonnika w diecie

Błonnik pokarmowy odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu zdrowia i prawidłowym funkcjonowaniu organizmu. Jest to grupa …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *