młoda dziewczyna z tatuażami podróżująca samochodem
Nie zachęcamy do skąpstwa czy nadludzkiego samozaparcia, a raczej do poszukiwania najprostszych oszczędności, takich które nie wymagają od nas dużych kalkulacji ani nie odbierają radości z wyjazdu | fot.: stock.adobe.com

Jak skutecznie oszczędzać pieniądze w trakcie podróży?

Miłośników podróżowania nie brakuje. Nie ma się temu co dziwić, bo jak powszechnie wiadomo podróże kształcą. Tak naprawdę jednak mają one o wiele więcej funkcji. Jeżeli wybieramy się w podróż wakacyjną, najczęściej zależy nam na wygodzie i odwiedzaniu interesujących miejsc. Z całą pewnością wspomnieć należy również o podróżach służbowych. Zauważyć należy także to, że podróżować możemy zarówno zagranicę jak i po naszym rodzimym kraju. Podróże, zwłaszcza te wakacyjne pochłaniają jednak sporo funduszy. Istnieją jednak skuteczne sposoby na to, aby podczas podróży zaoszczędzić.

Unikaj jadania w drogich restauracjach

Nie ulega wątpliwości, że podczas podróży, zwłaszcza tych zagranicznych, chcemy skosztować lokalnych potraw. Jeśli zaś podróżujemy po kraju, możemy chcieć spróbować dań regionalnych. Należy również przyznać, że podczas podróżowania nie każdemu z nas chce się gotować. Nie ma w tym oczywiście niczego złego. Na pewno jednak warto unikać częstego jadania w drogich restauracjach. Trzeba bowiem liczyć się z tym, że usługi gastronomiczne, zwłaszcza w ekskluzywnych restauracjach mogą być bardzo kosztowne. Wypada w nich również pozostawić napiwek. Jeżeli więc chcemy uniknąć drastycznie wysokich cen posiłków w restauracjach, na co dzień wybierajmy tańsze lokale. Jeśli spędzamy w danym miejscu kilka lub nawet kilkanaście dni, koniecznie dowiedzmy się gdzie podają smaczne posiłki za atrakcyjną cenę – dziś nie brakuje recenzentów kulinarnych, którzy przetarli nam szlaki. Z powodzeniem możemy odwiedzić jadłodajnie oraz stołówki. Pamiętajmy także o możliwości samodzielnego przygotowywania niektórych posiłków. Nie musimy oczywiście gotować wszystkiego, ale już jeden ugotowany posiłek dziennie pomoże nam zaoszczędzić. Jeżeli wybieramy się na wycieczkę, z dala od naszego miejsca zakwaterowania, zabierzmy ze sobą przygotowany wcześniej luch box. Możemy do niego włożyć owoce, orzechy, a także kotleciki warzywne, ciasto drożdżowe czy żywność chrupką. Nie zapomnijmy zabrać ze sobą także czegoś do picia. W ten sposób unikniemy kupowania żywności po drodze.

Nie kupuj dużej ilości pamiątek

Pamiątki z podróży są nam potrzebne, bo dzięki nim nawet po latach możemy przypomnieć sobie jakieś miejsce, smak czy zapach. Nie sposób również nie wspomnieć o tym, że chcemy zakupić pamiątki dla naszych bliskich przyjaciół oraz rodziny. Należy jednak pamiętać o umiarze. Pamiątki bywają bowiem bardzo drogie. Nierzadko rzeczywista wartość tych pamiątek jest znacznie niższa od kwoty, którą musieliśmy za nie zapłacić. Zanim więc sięgniemy po drewnianą czy porcelanową figurę, zastanówmy się nad tym czy jest to coś czego potrzebujemy. Czasami lepiej wybrać sobie jedną, nieco droższą i konkretną pamiątkę niż kilkanaście wątpliwej jakości. Miejmy na uwadze również to, że niektórych pamiątek nie będziemy mogli ze sobą zabrać do domu. Niektórych przedmiotów nie można bowiem wnieść na pokład samolotu, jeżeli to on jest naszym środkiem transportu. Ze szczególną ostrożnością warto podchodzić do zakupów na bazarach, gdzie bardzo często turystom sprzedawane są przedmioty pamiątkowe po zawyżonych cenach.

Zazwyczaj poszukując oszczędności wyjazdowych ograniczamy się do zakupu tanich biletów czy wyszukania okazyjnych ofert noclegowych. Na miejscu ograniczamy się już rzadziej – w końcu jesteśmy na urlopie czy wakacjach. Nie zachęcamy do skąpstwa czy nadludzkiego samozaparcia, a raczej do poszukiwania najprostszych oszczędności, takich które nie wymagają od nas dużych kalkulacji ani nie odbierają radości z wyjazdu. Czasami chcemy odwiedzić określone restauracje, nawet jeśli są drogie – ale wówczas warto zrównoważyć wydatek jedząc przekąski z warzywniaka. Jeśli z 4-5 posiłków 2 będą  oparte na zakupionych przez nas produktach, oszczędność może być wyraźna, ale nie odbierająca przyjemności jedzenia lokalnie. Zanim z kolei nakupujemy pamiątek przemyślmy czy są komukolwiek potrzebne. Magnesy są ok, niewielkie słoiczki lokalnego miodu czy małe opakowania regionalnych słodkości są ok. Pudełeczka z nazwą miasta, kolejne kubeczki, ramki na zdjęcia albo chińskie zabawki – mimo, że kosztują niewiele, zazwyczaj pochłaniają nasz kapitał w sposób niemal niewidzialny. Zwłaszcza, że mamy skłonność do kupowania tanich rzeczy w dużych ilościach. Zaufajcie nam: nie warto tego czynić. Tak zwane „durnostojki” będą zbierały kurz albo – co bardziej prawdopodobne, niemal od razu wylądują w koszu na śmieci.

AUN

About admin

Check Also

Trafalgar Square

Kursy językowe w podróży

Kursy językowe podczas podróży to doskonały sposób na połączenie nauki z przyjemnością zwiedzania i poznawania …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *