dysjk SSD HDD
Dyski zewnętrzne dzielą się na dwa rodzaje: HDD i SSD | fot.: stock.adobe.com

Dysk zewnętrzny – sprzęt, bez którego ciężko się obejść

Nikt nie chce stracić bardzo ważnych dokumentów, w szczególności plików związanych z pracą, zdjęć czy innych elementów mających wartość sentymentalną. Dla każdej osoby, kupującej dysk zewnętrzny ważne będą inne parametry takiego urządzenia. Przed zakupem warto sobie odpowiedzieć na pytania, jakie właściwości powinien posiadać dysk, co będzie na nim przechowywane, jak dużo miejsca będą zajmować pliki.

Mimo że przechowywanie danych w chmurze jest dużo łatwiejsze, to wiele osób wciąż woli korzystać z dysku zewnętrznego. Pomagają przechowywać kopie zapasowe oraz są dodatkowym miejscem magazynowania plików.

Rodzaje dysków

Dyski zewnętrzne dzielą się na dwa rodzaje: HDD i SSD. Dysk HDD opiera się na tzw. talerzach, na których dane są zapisywane oraz głowicy, służącej do ich zapisu lub odczytu. Takie dyski są narażone na uszkodzenia i utratę danych. Zapisywanie i odczytywanie plików odbywa się w zwolnionym tempie, szczególnie podczas użytkowania dużej ilości danych. Ich główną zaletą jest duża pojemność i stosunkowo niska cena.

Zasada działania dysków SSD jest oparta na pamięci flash, co sprawia, że są odporne na wstrząsy. Charakteryzują się dobrą wydajnością podczas zapisu i odczytu danych. Są jednak droższe od standardowych dysków i przeważnie ich pojemność jest mocno ograniczona.

Pojemność dysku

Na rynku można znaleźć dyski o różnej pojemności. Od dysków SSD, które pozwalają na zapis 128-256 GB danych do dysków HDD o możliwościach zapisu 1-4 TB. Spotyka się także urządzenia o możliwości zapisu nawet 20 TB danych, jednak w tym przypadku należy liczyć się z wysoką ceną.

Wybór dysku o wskazanej pojemności zależy od preferencji użytkownika. Jeżeli ma on zamiar składować duże ilości plików, musi postawić na dysk o dużej pojemności. Jeśli jednak nie posiada wielu danych do przeniesienia, może postawić na dysk o mniejszej pojemności, za to z dobrą prędkością odczytu.

Interfejs dysku

Przeważnie dysk jest oparty na interfejsie USB 3.0 o przepustowości danych do 600 MB/s. Z użycia wychodzą nośniki z interfejsem USB 2.0, oferującą nawet 10-krotnie mniejszą prędkość przesyłania danych. Obecnie najczęściej stosuje się złącze USB 3.0 typu C i jest używany w dyskach SSD. Niektóre modele można połączyć z innymi urządzeniami bezprzewodowo, np. przez sieć Wi-Fi. Oferują one szybki dostęp do plików z poziomu każdego możliwego urządzenia.

Obudowa dysku

Standardowy dysk zewnętrzny znajduje się w obudowie wielkości 2,5 cala. Zużywa on niewiele energii i jest komfortowy w użyciu. Jednak na rynku spotyka się także 3,5-calowe dyski. Można zmieścić na nich większą ilość danych za niższą cenę, jednak często wymagają dodatkowego źródła energii. Zajmują także więcej miejsca.

Dostrzega się różnice w jakości wykonania dysku. Jeśli dysk będzie się znajdować w jednym miejscu, w zupełności wystarczy zastosowanie standardowej konstrukcji. Przenoszenie dysku, szczególnie w trudnym terenie wymaga zainwestowania we wzmocnioną obudowę. Taka konstrukcja jest odporna na uszkodzenia, wstrząsy, temperaturę a nawet może charakteryzować się wodoszczelnością.

Podsumowując, dysk zewnętrzny to niezwykle przydatne urządzenie, choć w dobie przenoszenia plików do chmury, nieco odchodzący do lamusa. Wciąż jednak posiada wielu zwolenników, którzy obawiają się utraty ważnych danych i chcących je kopiować na jak największą ilość nośników.

ADU

About admin

Check Also

eksploracja kosmosu

Podróże kosmiczne: przyszłość eksploracji i kolonizacji

Podróże kosmiczne otwierają nowe horyzonty dla ludzkości, rysując obiecującą przyszłość w zakresie eksploracji i kolonizacji …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *