Mama bawiąca sie z dwulatkiem na podłodze
Zabawka dla tak małego dziecka powinna przede wszystkim wspierać jego rozwój ruchowy i intelektualny | fot.: stock.adobe.com

Co na prezent dla dwulatka?

 Wszelkie okazje, takie jak urodziny, wymagają, żeby zawczasu pomyśleć o prezencie. Wydawać by się mogło, że prezent na drugie urodziny dziecka to żaden problem. Wiadomo, że sklepy są przepełnione najróżniejszymi zabawkami. Jednak prezent zawsze powinien być dopasowany do osoby obdarowanego. Tak jest i w tym przypadku, aczkolwiek sprawa jest o tyle prostsza, że pod uwagę bierze się wyłącznie zabawki. O czym pamiętać, wybierając upominek dla dwuletniego dziecka?

Jakie potrzeby mają dwulatki?

Zabawka dla tak małego dziecka powinna przede wszystkim wspierać jego rozwój ruchowy i intelektualny. Dziecko wtedy kształtuje własną wyobraźnię, uczy się precyzji ruchów, poznaje kolory, kształty i dźwięki. Warto więc wybrać taki prezent, który będzie dla dziecka frajdą a nie powodem do frustracji czy stresu. Dziecko w tym wieku, potrafi już chodzić, siadać na krześle i wstawać z niego, układać przedmioty w określony porządek, rysować proste kształty, samodzielnie jeść i pić a także wymawiać krótkie zdania. Zabawka oprócz roli rozrywkowej, powinna również uczyć.

Kategorie zabawek

Biorąc pod uwagę rolę zabawki w rozwoju dziecka, można je pogrupować w kilak kategorii i tym się kierować przy zakupach. Tak więc, jeśli postawimy na kreatywność, to dobrym pomysłem na prezent będą flamastry, proste, nietoksyczne farby, plastelina i modelina a nawet kolorowy papier. Zabawki, które mają za zadanie stymulować rozwój ruchowy, to przede wszystkim wszelkie zestawy większych klocków. Dobrym wyborem mogą być tak zwane sortery. Są to pojemniki z otworami w które dziecko wkłada odpowiadające im kształtem przedmioty. Przykładem zabawki rozwijającej nie tylko zdolności manualne ale również wyobraźnię, będą duże puzzle. Trzeba jednak pamiętać o odpowiednim poziomie trudności zestawu. Wybierając zabawkę rozwijającą zdolności muzyczne, warto rozważyć zakup takiego prezentu jak bębenek, małe organki, cymbałki lub po prostu odpowiednie urządzenie wydające różne dźwięki. Dobrym pomysłem na prezent może być również zabawka do kąpieli. Najróżniejsze kolorowe kształty utrwalają w dziecku przekonanie, że kąpiel jest ciekawa i przyjemna. Wybierając zabawkę dla małego dziecka, trzeba przede wszystkim pomyśleć o jego bezpieczeństwie. Na szczęście wszystkie zabawki w legalnym handlu posiadają odpowiednie certyfikaty oraz oznaczenie, mówiące o tym, dla jakiej grupy wiekowej są przeznaczone.

Czy podział na płcie jest sensowny?

Generalnie utarło się, ze istnieje podział na zabawki dla dziewczynek i chłopców. Istnieje jeszcze trzecia grupa zabawek przeznaczona dla obu płci. Tak naprawdę to nie ma sensu trzymać się sztywno takich podziałów. Aczkolwiek grupa uniseks jest wyjątkowo liczna, to trzeba pamiętać, że dziewczynki również interesują samochody i kolejki a chłopcy bardzo chętnie bawią się w dom wraz ze swoimi siostrami. Posługując się lalkami i figurkami a także samochodami i innymi małymi akcesoriami, odgrywają prawdziwe przedstawienia. Naśladują w tym dorosłych.

 

W przypadku, gdy w handlu dostępnych jest tyle ciekawych zabawek dla najmłodszych dzieci, wybór prezentu nie powinien być zbyt dużym problemem. Trzeba tylko wziąć pod uwagę potrzeby dziecka w konkretnym wieku. Ponadto, jeżeli nie jesteśmy rodzicami obdarowanego jubilata, najlepiej skonsultować taki zakup z jego opiekunami. Uniknie się wtedy ewentualnych dubli.

TST

About admin

Check Also

aktywność fizyczna

Znaczenie aktywnego wypoczynku

Aktywny wypoczynek, polegający na łączeniu relaksu z aktywnością fizyczną, jest istotnym elementem zdrowego stylu życia. …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *