pokój dziecięcy
Przy wyborze mebli, tekstyliów i ozdób do dziecięcego pokoju, warto kierować się przede wszystkim ich jakością | fot.: stock.adobe.com

Czym się kierować przy urządzaniu pokoju dziecięcego

Każdy rodzic chce zapewnić swoim dzieciom odpowiednią przestrzeń do nauki i zabawy. To bardzo istotne, aby urządzić pokój w taki sposób, aby dziecku było wygodnie i aby czuło się ono bezpiecznie. Dzięki temu możemy być spokojni i mieć poczucie, że zorganizowaliśmy wszystko tak, jak należy. Od czego jednak zacząć urządzanie pokoju dziecięcego?

 

Rozwiązania do niewielkich metraży

Przede wszystkim ważne jest łóżko, które pełni nie tylko praktyczną rolę, ale może w znacznym stopniu wpływać na estetykę pokoju. Właśnie dlatego część osób stawia na łóżka piętrowe lub połączone z biurkami, które pozwalają zmaksymalizować funkcjonalność całego pomieszczenia. To oszczędność miejsca, jak i frajda dla dzieci, ponieważ maluchy zwykle lubią spać wysoko. Antresole i łóżka piętrowe to doskonałe rozwiązanie, kiedy borykamy się z ograniczoną przestrzenią. Sprytna aranżacja może przynieść wiele satysfakcji i ułatwi codzienność wszystkich domowników, nie tylko dzieci. Jeżeli dziecko chodzi już do szkoły to koniecznością jest wybór odpowiedniego biurka i ergonomicznego krzesła. Dobrze jest, aby stały one w pobliżu okna, dzięki czemu będzie docierało w to miejsce dużo dziennego światła. Odrabianie lekcji może stać się wtedy przyjemnością. Warto wszystko ze sobą dobrze skomponować.

 

Kolorystyka

Drewniane biurko może się okazać prawdziwym strzałem w dziesiątkę. Drewno to materiał, który bardzo dobrze komponuje się praktycznie wszędzie. Jego wielki potencjał tkwi w ponadczasowości. Nieważne czy preferujemy minimalizm, czy raczej lubimy barwne dodatki i akcenty, w sklepach internetowych i stacjonarnych, mamy duże szanse, aby znaleźć to, co będzie trafionym wyborem dla nas i dla naszych dzieci. To bardzo ważne, aby maluchy dobrze czuły się w swoim pokoju, niezależnie od tego, czy mieszkają w nim w pojedynkę czy z rodzeństwem. Warto wybrać taki kolor ścian, który podoba się dziecku. Sprawdzą się neutralne barwy, ale warto również zwrócić uwagę na ciekawe, kolorowe czy bajkowe wzornictwo. Być może dobrym rozwiązaniem jest fototapeta. Jeżeli wybierzemy fototapetę z grafiką mapy, możemy połączyć sprytną formę edukacji z niebanalną ozdobą. To świetne rozwiązanie do pokoi małych, jak i dużych.

 

Przemyślana przestrzeń

Warto podczas zakupów pamiętać o tym, aby meble, które wybieramy były łatwe w utrzymaniu czystości. Dobrze jest również tak je ustawiać, aby sprzątanie nie zajmowało nam zbyt wiele czasu. Docieranie do zakamarków pokoju czy przesuwanie mebli może być uciążliwe i skutecznie zniechęcać do sprzątania, a przede wszystkim zabiera czas. Ważna jest dobra organizacja, w której dziecko z łatwością się odnajdzie. Określone miejsce na zabawki i na strefę nauki to przestrzeń, w której doskonale będą wiedziały, jakie panują zasady i łatwiej będzie im wszystko sobie dobrze zorganizować. Przy wyborze mebli, tekstyliów i ozdób do dziecięcego pokoju, warto kierować się przede wszystkim ich jakością. Maluchy wpadają na różne pomysły, dlatego trzeba koniecznie zadbać o ich bezpieczeństwo.

AWO

About admin

Check Also

rodzina multikulturowa

Wychowanie dzieci w rodzinach wielokulturowych: wyzwania i strategie

Wychowanie dzieci w rodzinach wielokulturowych może być wyjątkowo wzbogacającym doświadczeniem, ale niesie ze sobą również …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *