ćwiczenia na kręgosłup
Jako że kręgosłup umożliwia poruszanie się, utrzymuje ciężar ciała i zapewnia prawidłowe funkcjonowanie, ważne jest, by regularnie dostarczać mu odpoczynku i wspierać ćwiczeniami | fot.: stock.adobe.com

Które ćwiczenia są dobre na kręgosłup, a które mogą źle na niego wpływać?

Ból kręgosłupa to dolegliwość, która dokuczać może w każdym wieku. Narażeni są na niego muzycy, pracownicy fizyczni, osoby spędzające dużo czasu przed komputerem, czy sportowcy, dlatego bardzo ważne jest, by zadbać o stan pleców i kręgosłupa poprzez regularne ćwiczenia fizyczne. Nie wszystkie są jednak dobre i w przypadku niektórych ćwiczeń, mogą one bardziej zaszkodzić, niż pomóc. Warto zapoznać się z listą, która rozgraniczy ćwiczenia pomagające od tych, które mogą jeszcze bardziej obciążyć kręgosłup. 

Ćwiczenia na kręgosłup – te warto znać!

Jako że kręgosłup umożliwia poruszanie się, utrzymuje ciężar ciała i zapewnia prawidłowe funkcjonowanie, ważne jest, by regularnie dostarczać mu odpoczynku i wspierać ćwiczeniami. Sprawdzą się ćwiczenia z użyciem piłki rehabilitacyjnej, która ma wiele zastosowań. Dobre będą także ćwiczynia wykorzystywane w gimnastyce korekcyjnej: koci grzbiet, balans, japoński ukłon oraz mostek. Warto również zadbać o odcinek szyjny kręgosłupa, który jest jedną z najbardziej obciążonych i podatnych na stres części ciała. Tu pozytywnie działać będzie napinanie i rozkurczanie mięśni oraz naprzemienne unoszenie nóg, podczas leżenia na brzuchu. Dla kręgosłupa – i całego ciała! – zbawienna mogą być pilates oraz joga, jednak tu zalecane są ćwiczenia w łagodnym wariancie. Zbawienny pływ na mięśnie stabilizujące ma również pływanie, dzięki któremu odciążony zostaje układ kostny. W tym wypadku należy jednak mieć świadomość, że styl pływacki trzeba wybierać ostrożnie, gdyż niektóre style (np. żabka, zwłaszcza z głową wyciągniętą ponad wodę) mogą napinać wybrane partie pleców, przez co kręgosłup finalnie będzie bardziej obciążony, niż zrelaksowany. 

 

Te ćwiczenia źle wpływają na kręgosłup

Niektóre ćwiczenia – w tym te popularne – bardziej szkodzą, niż pomagają. Są to tego rodzaju ćwiczenia, które obciążają szyję oraz odcinek lędźwiowy, czy skręcają tułów. Do ćwiczeń, które obciążają różne części kręgosłupa należą między innymi pompki, przysiady z ciężarami, gimnastyka artystyczna, podciąganie, czy niektóre formy biegania oraz skakania (na przykład do wody). W tych przypadkach kręgosłup obciążony jest dużym ciężarem, mięśnie się napinają, w konsekwencji czego istniejące schodzenie i ból może się zaostrzać, zamiast znikać.

Ćwiczenia na kręgosłup mogą zdecydowanie poprawić jego kondycję, jednak należy dobierać je z głową, by sobie nie zaszkodzić. Trzeba również pamiętać, by dać sobie czas regenerację i nie decydować się na ćwiczenia, które są ponad nasze siły. Warto również sprawdzić, które ćwiczenie najlepsze będzie dla tego odcinka kręgosłupa, który najbardziej boli, dzięki czemu można będzie dostosować formy ćwiczeń do danego schorzenia. W przypadku silnego bólu pleców i kręgosłupa można udać się również do fizjoterapeuty, gdyż problem może leżeć nie tyle w przepracowaniu, zmęczeniu i obciążeniu kręgosłupa, a patologiach, takich jak na przykład przesunięty dysk, czy mięśnie. Nie mniej jednak regularne i wykonywane z głową ćwiczenia mogą korzystnie wpływać na ciało oraz kręgosłup i być skuteczną formą rehabilitacji. 

JBO

About admin

Check Also

wysokie spożycie błonnika

Rola błonnika w diecie

Błonnik pokarmowy odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu zdrowia i prawidłowym funkcjonowaniu organizmu. Jest to grupa …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *