kredyt na mieszkanie
Decydując się na kredyt należy przede wszystkim przeanalizować własne możliwości oraz porównać oferty banków | fot.: stock.adobe.com

Myślisz o kredycie na mieszkanie? Sprawdź, co koniecznie musisz wiedzieć przed podjęciem decyzji

Własne mieszkanie to jedno z najczęstszych marzeń dorosłych ludzi. Możliwość swobodnego remontowania, brak zmartwienia właścicielem – tak jak w przypadku wynajmowanych mieszkań – własny kawałek przestrzeni to coś, co z pewnością może uszczęśliwić. Rynek mieszkań nie należy jednak do najtańszych i niewiele osób może pozwolić sobie na taki zakup bez kredytu. Przed podjęciem takiej decyzji, warto sprawdzić wszystkie „za” i „przeciw”.

Kredyt mieszkaniowy, czy hipoteczny? 

Dla wielu te dwie nazwy są niemal jednoznaczne. Traktują to w ten sposób zarówno kredytobiorcy, jak i banki, dla ułatwienia nazywając kredyt hipoteczny kredytem mieszkaniowym. Kredyt hipoteczny jest kredytem hipotecznym przeznaczonym na różne cele, natomiast kredyt mieszkaniowy służy wyłącznie do zakupu mieszkania, który zawsze jest zabezpieczony hipoteką. Będzie więc oznaczać to tyle, co większe możliwości kredytu hipotecznego, za który można kupić działkę lub sfinalizować remont już posiadanej nieruchomości. Dla osób szukających strice pieniędzy na zakup mieszkania nie będzie więc różnicy. W obu przypadkach potrzebny jest wkład własny, raty są miesięczne, zdolność kredytowa wyliczana jest w ten sam sposób raz oraz podobne może być oprocentowanie, 

Co warto wziąć pod uwagę, biorąc kredyt mieszkaniowy?

Wprawdzie zdolność kredytową bada bank, ale warto również samemu zastanowić się, czy mieszkanie lub dom, które wybieramy, nie będzie przekraczać naszych możliwości. Warto spotkać się wówczas ze specjalistą – na przykład doradcą finansowym lub ekspertem kredytowym – który powie nam nieco więcej na temat kredytu, który chcemy wziąć. W internecie dostępne są także kalkulatory, które w uproszczony sposób liczą zdolność kredytową. Nie można zapominać, że biorąc kredyt, potrzebny jest także wkład własny, więc im wyższa będzie kwota, którą chcemy uzyskać, tym więcej pieniędzy musimy już posiadać. 

Należy także porównać oferty banków. Chociaż niektóre wartości (takie jak wkład własny) są w bankach podobne, to różne instytucje tworzą własne warunki, które mogą być mniej lub bardziej korzystne dla kredytobiorcy. Trzeba również pamiętać, że w skład wszystkich ponszonych kosztów będą wliczać się takie parametry jak: odsetki, Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (czyli RRSO), prowizje, marża, różnego typu ubezpieczenia, koszt wyceny nieruchomości, czy koszty bezprowizyjnej spłaty kredytu. Warto wziąć pod uwagę przede wszystkim wysokość oprocentowania, prowizji bankowej i RRSO oraz same warunki umowy, gdyż to one będą realnie określać kwotę, którą trzeba spłacać. 

Raty równe czy malejące? 

Banki oferują dwa rodzaje rat. Raty równe są stałe, co oznacza, że przez cały czas pozostają takie same, aż do momentu, w którym kredyt zostanie spłacony. Raty malejące – jak sama nazwa wskazuje – będą spadać, gdyż ich główną częścią jest kapitał, a odsetki naliczane są od pozostałej do spłacania kwoty.. Pierwsze raty będą więc wyższe niż kolejne, co wymaga wyższej zdolności kredytowej, więc uzyskanie takiego kredytu może być trudniejsze. 

Decydując się na kredyt należy przede wszystkim przeanalizować własne możliwości oraz porównać oferty banków. Zdecydowanie warto spotkać się także ze specjalistą od kredytów lub finansów, który doradzi jaka opcja będzie najbezpieczniejsza i pozwoli spłacać wymarzone mieszkanie bez niepotrzebnego stresu i problemów. 

JBO

About admin

Check Also

minimalizm

Minimalizm jako styl życia: Jak mniej znaczy więcej

Minimalizm, coraz bardziej popularny jako styl życia, opiera się na prostym założeniu: „mniej znaczy więcej”. …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *