cardio redukcja masy ciała
Redukcja masy ciała to proces, na który składa się nie tylko ograniczenie kalorii, ale również aktywność fizyczna, odpowiednie nawodnienie oraz regeneracja | fot.: stock.adobe.com

Jak przeprowadzić redukcję masy ciała?

Nadprogramowe kilogramy to problem, który dotyka dużą część społeczeństwa. Zbędna tkanka tłuszczowa jest nie tylko przyczyną kompleksów, które przekładają się na gorsze samopoczucie, ale również wielu schorzeń. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób próbuje zmienić styl życia i zadbać o swój wygląd oraz zdrowie. Aby jednak osiągnąć cel, proces odchudzania musi być odpowiednio zaplanowany i przemyślany. Jak przeprowadzić redukcję, by na stałe pożegnać nadmierne kilogramy?

Redukcja – na co trzeba zwrócić uwagę?

Redukcja to określenie popularne zwłaszcza wśród osób związanych ze sportem. Przygotowania do wszelkiego rodzaju zawodów dzielą oni na okres budowy oraz właśnie redukcję, która pozwala na odsłonięcie mięśni. Jest to więc nic innego, jak proces, podczas którego pozbywamy się nadmiernej tkanki tłuszczowej. Podczas odchudzania istotne jest zadbanie o odpowiednią dietę i aktywność fizyczną, ale także odpoczynek. Dobrej jakości sen pozwala bowiem na regenerację organizmu oraz nabranie siły i energii do dalszej pracy. 

Zdrowa dieta dopasowana do potrzeb

Wiedza na temat prawidłowej redukcji jest coraz powszechniejsza, mimo to wielu osobom wciąż wydaje się, że zrzucenie zbędnych kilogramów wymaga przejścia na rygorystyczną dietę, podczas której na talerzu znajdować może się jedynie sałata czy gotowane na parze mięso. Tymczasem całodzienny jadłospis zawierający około 1000 kalorii połączony z godzinnymi ćwiczeniami powoduje jedynie wycieńczenie. Wygłodniały organizm prędzej czy później i tak rzuca się na jedzenie, a utracone kilogramy wracają z nawiązką. Aby tego uniknąć, należy dopasować dietę do indywidualnych potrzeb. Jak prowadzić zbilansowaną dietę? Pierwszy krok to ustalenie odpowiedniej kaloryczności. W tym celu skorzystać można z dostępnych w internecie kalkulatorów. Można również zdecydować się na konsultację z dietetykiem. Ta druga opcja sprawdzi się zwłaszcza u osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z redukcją i czują się nieco zagubione. Poza dobraniem kaloryczności dietetyk poradzi jak komponować posiłki i które składniki warto umieścić w codziennym menu. Wbrew pozorom będąc na diecie, wcale nie trzeba rezygnować z ulubionych potraw. Posiłki można jedynie nieco zmodyfikować, pamiętając o ograniczeniu (lecz nie wykluczeniu!) węglowodanów (kasze, pieczywo, makaron, ryż) i zwiększeniu białka (mięso, jajka, warzywa strączkowe). Nie należy zapominać również o tłuszczach, które powinny stanowić około 20% posiłków. Ich źródła warto upatrywać w rybach, oliwie z oliwek, awokado czy wszelkiego rodzaju orzechach i nasionach. Bardzo istotną kwestią, o której zapomina wiele osób, jest nawodnienie. Do codziennej podaży płynów zalicza się nie tylko woda, której powinniśmy spożywać przynajmniej 1,5 litra, ale również zupy, kawa czy herbata. Warto zadbać o to, by nie były one słodzone białym cukrem.

Uzupełnienie zdrowej diety – aktywność fizyczna

Prawdą jest, że do zgubienia zbędnych kilogramów wystarczy deficyt kaloryczny. Osoby unikające aktywności fizycznej są więc w stanie pozbyć się nadmiaru tkanki tłuszczowej. Aby jednak przyspieszyć nieco cały proces oraz zadbać nie tylko o utratę kilogramów, ale również wygląd ciała i skóry warto wpleść do codziennej rutyny nieco ćwiczeń. Spalaniu tkanki tłuszczowej sprzyja trening wydolnościowy, czyli popularne cardio. Może to być bieganie, jazda na rowerze, taniec, ćwiczenia na orbitreku czy stepperze, ale także różne kombinacje pajacyków czy podskoków wykonywane przez 20-30 minut. Oprócz tego typu treningów, które pomogą poprawić kondycję, warto zadbać o wzmocnienie mięśni. W tym celu wplećmy do swojej rutyny ćwiczenia siłowe. Do ich wykonania nie trzeba wcale ogromnego ciężaru. Na początku ćwiczyć można z masą własnego ciała, gumami oporowymi czy lekkimi hantelkami. W internecie znaleźć można wiele gotowych treningów dedykowanych konkretnych partiom mięśniowym. Treningi siłowe i cardio można ze sobą połączyć (trening siłowy, a następnie 20-30 minut cardio) lub wykonywać naprzemiennie (jednego dnia godzina cardio, innego trening siłowy). Niezależnie od metody należy pamiętać o odpoczynku. Optymalna ilość to 4-5 treningów w tygodniu.

Redukcja masy ciała to proces, na który składa się nie tylko ograniczenie kalorii, ale również aktywność fizyczna, odpowiednie nawodnienie oraz regeneracja. Połączenie tych aspektów pomoże osiągnąć szybkie, a przede wszystkim trwałe efekty wizualne i zdrowotne. 

KBO

About admin

Check Also

wysokie spożycie błonnika

Rola błonnika w diecie

Błonnik pokarmowy odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu zdrowia i prawidłowym funkcjonowaniu organizmu. Jest to grupa …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *