języki obce
Zdecydowanie do najtrudniejszych języków świata należą języki azjatyckie | fot.: stock.adobe.com

Najłatwiejsze i najtrudniejsze języki świata

Na świecie używanych jest około 7000 języków. Trudno jest ustalić konkretną liczbę ze względu na mnogość dialektów. Biorąc pod uwagę fakt, że na świecie jest 194 niepodległych państw, liczba języków jest imponująca. Dobrze jest znać kilka języków oprócz ojczystego, otwiera to możliwości bardziej intratnych propozycji zawodowych czy dostęp do szerszej edukacji. To jak szybko można nauczyć się języka zależy od wielu czynników, jednym z nich jest stopień trudności. Jakie zatem są najłatwiejsze i najtrudniejsze języki świata?

Co świadczy o trudności języka?

Język językowi nierówny. Jedne są trudne do opanowania, a inne od razu wpadają w ucho i można się ich nauczyć bardzo szybko. O stopniu trudności nauki języka świadczy czas, który należy poświęcić na opanowanie:

  • wymowy,
  • gramatyki,
  • pisowni.

Oczywiście wiele zależy również od osobistych preferencji. Znaczenie ma to, jaki jest język ojczysty, a także iloma językami włada się biegle. Faktem jest, że im więcej języków się pozna tym łatwiej przychodzi nauka kolejnego.

Najłatwiejsze języki świata

Uznawanym za najłatwiejszy język świata jest język angielski. Posługuje się nim około 30% ludności świata. Nauczenie się komunikacji w tym języku jest faktycznie dość proste, jednak im głębiej wejdzie się w meandry języka angielskiego, tym trudniej, ponieważ istnieje w nim aż 12 czasów gramatycznych. Do łatwych języków zaliczane są języki romańskie takie jak włoski czy hiszpański. Ich wymowa jest podobna do pisowni, a gramatyka również nie jest skomplikowana. Dla Polaków łatwymi językami mogą być języki słowiańskie jak rosyjski czy ukraiński, ponieważ pochodzą z tej samej gałęzi językowej co polski.

Najtrudniejsze języki świata

Zdecydowanie do najtrudniejszych języków świata należą języki azjatyckie. Chiński, japoński i mandaryński to języki, które mają logograficzny system pisma, który nie da się bezpośrednio powiązać z wymową. Są to również języki tonalne, więc jeden wyraz można wymówić na kilka sposobów. W Europie do najtrudniejszych języków zaliczany jest węgierski, który co ciekawe wywodzi się z azjatyckich stepów. Ma skomplikowaną gramatykę i pisownię, a jego wymowa nie jest naturalna. Również islandzki język nie należy do łatwych. Jest to kraj, który stroni od zapożyczeń językowych, co sprawia trudności w kojarzeniu znaczenia słów. Język polski również uznawany jest za trudny. Bardzo wiele kłopotów sprawia ortografia, trzeba nauczyć się kiedy używa się na przykład „ż”, a kiedy „rz”. Istnieje też w nim wiele synonimów, a gramatyka jest skomplikowana. Problem stanowi również wymowa szczególnie przez takie litery jak ą, ę, ć, ń.

W dzisiejszych czasach warto znać co najmniej kilka języków. Nie każdy będzie się ich uczył szybko. Z pomocą mogą przyjść różnego rodzaje aplikacje, które pomagają w zapamiętaniu pierwszych 1000 słów, można również skorzystać z oferty szkół językowych. Najważniejsze, żeby nauka sprawiała przyjemność, a wtedy nawet najtrudniejsze języki świata staną się proste, a nauka będzie przebiegała szybko i sprawnie.

SKD

About admin

Check Also

Canva

Zaawansowane funkcje Canvy: jak tworzyć profesjonalne grafiki bez doświadczenia

Canva to narzędzie do projektowania graficznego, które umożliwia tworzenie wysokiej jakości grafik, nawet jeśli nie …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *