zgrabna szatynka z długimi nogami w różowym body siedząca na podłodze
Zbyt szybka utrata wagi zazwyczaj skutkuje własnie tak nielubianym przez nas efektem jojo. Najlepiej chudnąć mniej więcej cztery kilogramy na miesiąc | fot.: stock.adobe.com

Czym jest tzw. efekt jo-jo i jak można go uniknąć?

Większość z nas choć raz w życiu próbowała się odchudzać. Niestety bardzo często dopada nas tak nielubiany efekt jojo…

 

Czym jest efekt jojo?

Najprościej rzecz ujmując z efektem jojo mamy do czynienia, gdy po zakończeniu diety utracone kilogramy wracają ze zdwojoną siła… W rezultacie zamiast  czuć się lepiej i zdrowiej popadamy w przygnębienie.

Czy można uniknąć efektu jojo?

Oczywiście, że tak. Po pierwsze odchudzając się musimy pamiętać, że nie istnieje dieta cud czy magiczna tabletka, która sprawi, że schudniemy kilkanaście kilogramów bez żadnego wysiłku. Skuteczne i zdrowe odchudzanie to proces, który zajmuje sporo czasu.

Zanim zaczniemy się odchudzać warto wybrać się do internisty i zrobić komplet podstawowych badań. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że jesteśmy zdrowi i naszym odchudzaniem nie zrobimy sobie krzywdy. Jeżeli okaże się, że doskwiera nam jakaś choroba, to warto skorzystać z pomocy doświadczonego specjalisty, na przykład dietetyka.

Jeżeli okaże się, że nasz stan zdrowia jest zadowalający to możemy zaplanować nasz proces odchudzania. Jego podstawami są zdrowa, zbilansowana dieta oraz aktywność fizyczna.

Co jeść żeby skutecznie schudnąć? Wbrew pozorom nie musimy przechodzić na rygorystyczną dietę. Zdecydowanie lepiej sprawdza się stopniowe wprowadzanie zdrowych nawyków. Podstawą naszej codziennej diety powinny być świeże owoce i warzywa, najlepiej sezonowe. Warto też do codziennego jadłospisu włączyć produkty pełnoziarniste. Znajdziemy w nich sporo błonnika, który poprawia pracę naszych jelit. A także pęcznieje w żołądku. Dzięki temu w trakcie jednego posiłku zjadamy zdecydowanie mniej. Tym samym w czasie jednego posiłku dostarczamy do organizmu zdecydowanie mniej kalorii. Błonnik pomaga także walczyć z nieprzyjemnymi zaparciami.

A co z aktywnością fizyczną?

Bez regularnych ćwiczeń zdecydowanie trudniej będzie nam schudnąć. Rodzaj treningu zawsze musi być dopasowany do naszej kondycji, stanu zdrowia oraz indywidualnych upodobań. Jeżeli do tej prowadziliśmy do tej pory raczej siedzący tryb życia to nasza pierwsza aktywność fizyczna powinna być umiarkowana. Możemy zacząć choćby od zwykłych spacerów. Z biegiem czasu możemy zdecydowanie zwiększać intensywność ćwiczeń. Możemy też zwrócić się do profesjonalnego trenera. A co w momencie, gdy nie mamy czasu albo ochoty na pełny trening? To całkowicie naturalne. Każdy z nas ma gorsze dni. Czasami warto sobie odrobinę odpuścić. Żeby zmotywować się do ćwiczeń warto znaleźć sobie towarzystwo. W parze lub w większej grupie zdecydowanie przyjemniej się ćwiczy.

W jakim tempie chudnąć?

Zbyt szybka utrata wagi zazwyczaj skutkuje własnie tak nielubianym przez nas efektem jojo. Najlepiej chudnąć mniej więcej cztery kilogramy na miesiąc. Dzięki temu nasze ciało będzie miało czas przyzwyczaić die do zachodzących w nim zmian. Pamiętajmy też mięśnie ważą więcej niż tłuszcz, ale zajmują mniej miejsca. A zatem utracone kilogramy nie są jedynym wskaźnikiem. Warto też  od czasu do czasu mierzyć obwody naszego ciała. Dzięki temu będziemy mieli pełen obraz naszego odchudzania.

AWY

About admin

Check Also

wysokie spożycie błonnika

Rola błonnika w diecie

Błonnik pokarmowy odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu zdrowia i prawidłowym funkcjonowaniu organizmu. Jest to grupa …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *