trening
Aby utrzymywać wysoki poziom motywacji nie należy porównywać się do innych, ale samego siebie | fot.: stock.adobe.com

Co zrobić, aby powiodły się plany treningowe? 

Moda na aktywność fizyczną wciąż trwa. Popularne stają się różnego rodzaju kanały z ćwiczeniami, diety pudełkowe, a co za tym idzie- również zdrowy tryb życia. Początkowy entuzjazm może jednak szybko minąć, dlatego warto poznać sposoby, które pozwolą go podtrzymać. W jaki sposób się zmotywować do działania?

Wymówki nie mają szans

W pierwszej kolejności należy ustalić jasny cel. Najlepiej podzielić go na kilka mniejszych etapów, aby nie zniechęcić się trudnością zadania już na samym początku. Początkowo kilkunastominutowy trening można stać się godzinnymi ćwiczeniami na siłowni. Motywacja zawsze jednak związana jest bezpośrednio z celem, dlatego powinien być dopasowany do indywidualnych potrzeb i możliwości. Ważne też, aby był jak najlepiej mierzalny (np. czas treningu, długość trasy biegowe czy liczba zrzuconych kilogramów). Wszystkie postanowienia, jak i plan treningowy należy zapisać- najlepiej w formie harmonogramu, który należy systematycznie realizować punkt po punkcie. Można go przygotować samodzielnie w oparciu o informacje dostępne w internecie, jak i poprosić o pomoc specjalistów: dietetyka lub trenera personalnego. Nie warto jednak maksymalizować wysiłku już na samym początku, ponieważ przetrenowanie jest prostą drogą do obniżenia motywacji i porzucenia planów. Aby jak najdłużej utrzymać chęci do pracy, należy skupić się na korzyściach. Należy wziąć pod uwagę wszystkie pozytywne strony podejmowanej aktywności fizycznej. To nie tylko smukła sylwetka, lepsza odporność, ale także dobrze dotleniony organizmie, lepsze samopoczucie czy więcej energii. Warto przygotować sobie własną listę korzyści, która uwzględnia pozytywne aspekty treningu. Kluczowe są jednak kwestie zdrowotne.

Weryfikacja działań i zadowolenie z postępów

Aby utrzymywać wysoki poziom motywacji nie należy porównywać się do innych, ale samego siebie. Warto zapisać na początku wszystkie parametry, które można porównać po pewnym czasie. Może to być czas treningu, liczba zrzuconych kilogramów, długość biegu. Na rynku dostępne są praktyczne aplikacje, które pozwalają monitorować postępy w treningu i efektywniej kontrolować postęp. Alternatywą jest tradycyjne zapisywanie notatek, które pozwalają szybko stwierdzić, czy postęp jest widoczny. Najczęściej regularny trening przyczynia się do poprawy wydolności i konkretnych parametrów. Aby zmotywować się do ćwiczeń, można też pochwalić się znajomym. Informowanie otoczenia o podjętym wysiłku jest ważnym aspektem budowania motywacji. Im więcej osób wie o tym, że wysiłek został podjęty, tym trudniej z niego zrezygnować. Znajomi i rodzina mogą być także doskonałym wsparciem w momencie kryzysu czy chwilowego załamania. Rozmowa z innymi o treningu może być także doskonałym pretekstem, aby znaleźć partnera do wspólnego wysiłku. Z drugą osobą łatwiej jest podjąć wyzwanie sportowe i zadbać o swoje zdrowie. Nawet jeśli jedna osoba traci motywację, druga może jej dostarczyć i odwrotnie. Dzięki temu zwiększa się efektywność zajęć i przyjemność z nich płynąca.

IIM

About admin

Check Also

wysokie spożycie błonnika

Rola błonnika w diecie

Błonnik pokarmowy odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu zdrowia i prawidłowym funkcjonowaniu organizmu. Jest to grupa …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *