Szlak turystyczny przez Góry Świętokrzyskie
Miłośnicy wypraw pieszych poczują się tutaj bardzo dobrze, poleca się wędrówkę z Św. Katarzyny przez Łysicę do Nowej Słupi | fot.: stock.adobe.com

Wyprawa w Góry Świętokrzyskie, czy warto?

Każdy podróżnik, który udaje się w Góry Świętokrzyskie odnajdzie swój własny sposób na zwiedzanie tych malowniczych okolic, gdyż tak naprawdę nie istnieje uniwersalny sposób by poodkrywać ten owiany tajemnicą łańcuch górski. Niemniej jednak pewne miejsca należy obligatoryjnie zwiedzić. 

Co każdy turysta powinien zwiedzić w Górach Świętokrzyskich? 

Z pewnością będąc w Górach Świętokrzyskich należy zwiedzić Święty Krzyż z klasztorem na wzgórzu. Klasztor Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej prawdopodobnie sięga czasów początków państwa polskiego, gdyż to król Bolesław Chrobry w 1006r. ufundował go. Z czasem klasztor był rozbudowany m.in. w połowie XVw., przez opata Michała z Lipia. Warto ponadto zwiedzić Jaskinię Raj, która położona jest w Chęcinach przy ul. Dobrzączka, w paśmie bolechowickim. Długość trasy wycieczkowej wynosi ok. 180 metrów, zwiedzanie planowane jest na trzy kwadranse. Fascynaci średniowiecza z pewnością powinni udać się do Osady w Hucie Szkła. Przeżycie jest niezapomniane, gdyż zwiedzający może cofnąć się o kilka wieków. Można niczym przy użyciu wehikułu czasu przenieść się do przełomu XI i XII w. Kolejnym punktem wartym uwagi jest Muzeum minerałów i skamieniałości w św. Katarzynie. Instytucja kultury powstała wskutek pasji właścicieli, Ewy i Dariusza Siemońskich. Turyści, którzy udali się do tego muzeum podkreślają, że był to niezapomniany czas, gdyż mogli zobaczyć blisko 1000 eksponatów wysokiej jakości, nadto kolekcja krzemienia pasiastego cieszy się uznaniem na całym świecie, zdobywa regularnie odznaczenia podczas wystaw. Zwiedzający zachwycają się kamieniem pasiastym, każdym jego elementem, wyszlifowany jest określany dziełem sztuki. Warto zachwycić się ponadto kamieniem szlachetnym z 3 karatowym, naturalnym diamentem, licznymi malachitami, wspaniałym okazem kryształu górskiego. 

Aktywny wypoczynek w Górach Świętokrzyskich, co zobaczyć? 

Miłośnicy wypraw pieszych poczują się tutaj bardzo dobrze, poleca się wędrówkę z Św. Katarzyny przez Łysicę do Nowej Słupi. Wędrowcy którzy postanowili przejść tę trasę wspominają, że wiązała się dla nich z pięknymi wspomnieniami, mnóstwem obejrzanych malowniczych widoków, licznymi atrakcjami na trasie. W Górach Świętokrzyskich odnajdą się również miłośnicy tras rowerowych, warto w tym celu udać się do Kielc gdzie znajdują się dwa wzniesienia Telegraf oraz Pierścienica. Góry Świętokrzyskie są piękne przez cały rok, również zimą można aktywnie odpoczywać podczas ferii zimowych, w okresie zimowym na Pierścienicy oraz Telegrafie można skorzystać z wyciągów narciarskich. Pierścienica jest prostsza, dlatego też odnajdą się tutaj wszyscy, którzy dopiero zaczynają swą przygodę z nartami. Doskonałe ośrodki narciarskie mieszczą się ponadto m.in. w Bodzentynie oraz w Krajnie. 

Góry Świętokrzyskie to malownicze tereny, gdzie zarówno aktywnie jak też biernie można w zasadzie przez cały rok. Atutem jest fakt, że żeby dojechać w Góry Świętokrzyskie, docelowo w Łysogóry nie trzeba specjalnie się trudzić, gdyż kursuje autobus linii specjalnej, łączący Kielce z Świętym Krzyżem, który po drodze mija też m.in. Św. Katarzynę, Bieliny oraz Hutę Szklaną. 

KŚL

About admin

Check Also

Trafalgar Square

Kursy językowe w podróży

Kursy językowe podczas podróży to doskonały sposób na połączenie nauki z przyjemnością zwiedzania i poznawania …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *