kot w ręczniku
Koty to stworzenia wyjątkowo dbające o czystość. Kąpiel jest więc potrzebna tylko, kiedy kociak mocno się ubrudzi | fot.: stock.adobe.com

O czym warto pamiętać pielęgnując sierść psów i kotów?

Każdy, kto ma w domu pupila, wie, że opieka nad nim nie sprowadza się jedynie do nasypania kamy do miski i wyprowadzenia na spacer. Odpowiedzialnemu opiekunowi zwierzaka zależy, żeby dbać o jego zdrowie i komfort najlepiej jak potrafi. Np. w opiece nad psami i kotami ważnym elementem jest pielęgnowanie ich sierści. Co warto wiedzieć o kąpaniu psów i kotów? Czy zabiegi pielęgnacyjne są niezbędne?

Pielęgnacja sierści psa

Regularne wyczesywanie psa pomaga zachować mu zdrową skórę. Najważniejszy jest dobór odpowiednich akcesoriów takich jak szczotki, grzebienie czy zgrzebła. Trzeba wziąć pod uwagę, jakiej długości sierść ma pupil i czy jest kręcona, prosta itd. U psów krótkowłosych wystarczy czesanie raz w tygodniu. Psy długowłose mają tendencję do kołtunienia się sierści, więc zabieg ten musimy wykonywać kilka razy w tygodniu. Jeśli już od szczeniaka przyzwyczaimy zwierzę do regularnej pielęgnacji, będzie ona dla niego zupełnie bezstresowa. Po skończonym czesaniu możemy nagrodzić psa przysmakiem, dzięki czemu zabieg będzie kojarzył mu się przyjemnie. Jeśli chodzi o mycie psa, trzeba pamiętać, że robimy to tylko wtedy, gdy kąpiel jest niezbędna. Sierść i skóra psów ma naturalne właściwości ochronne. Zbyt częste kąpiele mogłyby naruszyć jej strukturę i bardziej byśmy psu zaszkodzili niż pomogli. Wyjątkiem mogą być rasy psów, które mają włos, a nie sierść (jak np. yorki). W ich przypadku kąpiele będą potrzebne częściej. Absolutnie do kąpania zwierząt nie możemy używać szamponów, żeli czy mydeł przeznaczonych dla ludzi. Wszystkie rzeczy potrzebne do kąpieli przygotujmy wcześniej, żeby maksymalnie skrócić jej czas. Najpierw wyczeszmy psa. Do brodzika czy wanny włóżmy matę antypoślizgową dla jego bezpieczeństwa. Po zmoczeniu psa wodą o temperaturze pokojowej, nałóżmy psi szampon, dokładnie umyjmy pupila i jeszcze dokładniej spłuczmy. Później osuszmy go ręcznikami. Najczęściej możemy zostawić sierść do naturalnego wyschnięcia. Jeśli jednak jest zimno, użyjmy suszarki. Z pewnością po całej kąpieli nasz psiak nie pogardzi ulubionym przysmakiem.

Pielęgnacji sierści kota

U kota podstawowym zabiegiem pielęgnacyjnym jest czesanie. Musimy go przyzwyczajać do tego jak najszybciej. Kiedy weźmiemy do domu kociaka, poświęcajmy kilka minut dziennie na oswojenie go ze szczotką czy grzebieniem. Dzięki temu nie będzie później gryźć nam rąk i akcesoriów. Do wyboru dla kotów krótkowłosych mamy np. szczotkę gumową. Pielęgnacja nią może być dla kota przyjemnym zabiegiem. W przypadku kotów o długiej sierści, podobnie jak u psów, szczotkowanie jest niezbędne. Jeśli pojawią się kołtuny, najczęściej będzie trzeba je wyciąć nożyczkami uważając, żeby nie zranić zwierzęcia. Koty to stworzenia wyjątkowo dbające o czystość. Kąpiel jest więc potrzebna tylko, kiedy kociak mocno się ubrudzi. 

Pielęgnację sierści psa i kota wprowadzajmy więc do codzienności od pierwszych wspólnych dni. Dbając o ich sierść, dbamy o ich zdrowie, a w domu łatwiej jest nam utrzymać czystość. W połączeniu z odpowiednią dietą, sierść naszych zwierząt będzie piękna i lśniąca. 

KPA

About admin

Check Also

Golden retriever

Golden i labrador. Czym różnią się te dwie rasy psów?

Zarówno Golden Retriever jak i Labrador Retriever to czworonogi znajdujące się na szczycie listy ulubionych ras miłośników …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *