jabłoń drzewa owocowe
Nie można zapominać o umiejętnym przycinaniu drzew i krzewów owocowych. Jest to zabieg mający istotne na jakość zbieranych owoców | fot.: stock.adobe.com

Jak zadbać o drzewa i rośliny, aby wydały jak najwięcej pysznych owoców?

Odpowiedni kształt i smak owoców jest zależny od kilku zabiegów pielęgnacyjnych. Brak dbałości o drzewa i krzewy kończy się mizernymi zbiorami. Podpowiadamy, jak dbać o rośliny aby uzyskać piękne, zdrowe owoce.

Dlaczego warto dbać o drzewa i krzewy owocowe?

Widok karłowatych owoców zwisających z roślin stanowiących pozostałości po starych sadach to najlepszy przykład skutków zaniedbania pielęgnacji roślin i krzewów. Oczywiście istnieją czynniki losowe, które mogą mieć wpływ na smak owoców, jednak bardzo wiele zależy od opieki ogrodnika. Smak i wielkość jabłek, czereśni, porzeczek lub borówek amerykańskich jest zależny od osób zajmujących się ich uprawą. Po pierwsze należy zadbać o odpowiednie miejsce, w którym ma się znaleźć taka roślina. Drzewa lub krzewy umiejscowione na nieodpowiednim stanowisku nie będą rodziły owoców wysokiej jakości. Należy pamiętać, że większość tego typu roślin preferuje ciepłe stanowiska gwarantujące dużą ilość promieni słonecznych. Ponadto nie można zapominać o systematycznym podlewaniu. Przesuszone rośliny wydają małe, niesmaczne i kwaśne owoce.

Nawożenie drzew i krzewów

Kolejna istotna kwestia to nawożenie roślin owocowych. Wbrew pozorom nieodżywione drzewa i krzewy nie będą w stanie wykazać pełni swoich możliwości. Do optymalnego owocowanie potrzebują odpowiedniej ilości konkretnych składników mineralnych. Nie można zapominać, że nawożenie musi być zbilansowane, żaden z minerałów nie może występować w zbyt dużych ilościach. Taka sytuacja może powodować zasolenie gleby, a co za tym idzie wydawane owoce będą miały nieprawidłowy kształt i smak. Najbardziej ekologicznym rozwiązaniem jest stosowanie nawozów organicznych, na przykład kompostów. Należy pamiętać, że konkretne gatunki roślin wymagają wykorzystywania produktów przeznaczonych do odżywiania tylko tych drzew lub owoców. Przykładowo maliny i borówki będą potrzebowały innych substancji odżywczych niż truskawki lub wiśnie. Tego typu rośliny nie powinny być odżywiane przy pomocy zwyczajnych nawozów uniwersalnych.

Przycinanie roślin i zbiory owoców

Nie można zapominać o umiejętnym przycinaniu drzew i krzewów owocowych. Jest to zabieg mający istotne na jakość zbieranych owoców. Nieprawidłowe przycinanie lub jego brak skutkuje szybkim zagęszczaniem roślin. Taka sytuacja skutkuje wydawaniem małych, niezadowalających plonów. Ponadto wiele nieprzycinanych roślin staje się podatniejsza na różnego rodzaju szkodniki i choroby. Każdy gatunek wymaga nieco innego przycinania dlatego przed jego rozpoczęciem należy się poznać z jego wymaganiami. W przeciwnym razie omawiany zabieg może przysporzyć wiele problemów. Jeśli chodzi o zbieranie owoców, to powinno być przeprowadzane w terminie, w którym dany gatunek znajduje się optymalnej fazie rozwoju. Plony powinny być dojrzałe, ale nie przejrzałe. Wyczekiwanie na ten moment zapewnia odpowiedni smak i skład zbieranych owoców. Jak widać zabiegi ogrodnicze mają olbrzymi wpływ na jakość plonów, ich zaniechanie skutkuje całkowitym lub częściowym zmarnowaniem potencjału danej rośliny.

TNE

About admin

Check Also

ogród wodny

Tworzenie ogrodu wodnego

Jednym z najbardziej relaksujących elementów ogrodu jest staw, który jest domem dla różnorodnych roślin i …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *