styl retro dom
Nie od dziś wiadomo, że z pozoru drobne szczegóły mogą znacząco wpłynąć na odbiór całości | fot.: stock.adobe.com

Niby passe, a jednak modnie! Czyli jak atrakcyjnie urządzić mieszkanie w stylu retro

Styl retro zyskuje w ostatnim czasie na popularności. Charakteryzuje go elegancja, szykowność i przywracanie do życia przedmiotów, które mają co najmniej dwie dekady. Warto dowiedzieć się, jak zestawiać ze sobą meble, dodatki i kolory, aby w pełni oddać hołd takiej stylistyce. 

Po pierwsze, meble i kolory

Stylistyka hołdująca tej sprzed kilkudziesięciu lat wielu osobom z pewnością kojarzy się z dość ciemnymi, niemalże melancholijnymi barwami. Rzeczywiście, są doskonałym wyborem dla wnętrz mających stosunkowo dużą przestrzeń. Co jednak w przypadku, gdy dostępna powierzchnia nie należy do dużych? W takich wypadkach dobrą propozycją będzie zdecydowanie się na delikatną zieleń oraz barwy słoneczne (pomarańczowy, kanarkowy czy brzoskwiniowy). Jeśli zaś chodzi o kwestię mebli, to warto podczas wyboru decydować się na takie, które przypominają te z babcinych salonów. Wśród nich wymienić można meblościankę i regały, a gdy przestrzeń jest obszerna dodatkowo barek. Wszelkie kanapy czy sofy powinny być obite materiałami w żywej, wyraźnej kolorystyce. 

Dodatki, czyli dopełnienie całokształtu 

Nie od dziś wiadomo, że z pozoru drobne szczegóły mogą znacząco wpłynąć na odbiór całości. Jak więc dobierać dodatki podczas urządzania mieszkania w stylu retro? Przede wszystkim, należy zacząć od roślin doniczkowych. Ten styl wprost kocha roślinność. Kwiaty należy komponować z pięknymi, choć prostymi donicami z wypiekanej gliny. Drugą ciekawą propozycją jeśli chodzi o dodatki są obrazy. Nie może ich zabraknąć w żadnym mieszkaniu, niezależnie od stylu, w jakim zostało urządzone. Podczas wyboru malunków warto zdecydować się na takie, które w swojej kompozycji zawierają na przykład geometryczne wzory. Na ścianach mogą zawisnąć także ręcznie stworzone makramy. Klasyczne lampy na drewnianych nóżkach z całą pewnością dodadzą całemu wnętrzu nieco sznytu lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych ubiegłego stulecia, do którego tak wiernie ma przecież nawiązywać styl retro. Na podłogach można położyć miękkie dywany w trójkąty, okręgi i kwadraty. Bez wątpienia doskonale spoją się z obrazami posiadającymi tę samą kompozycję. 

Jaką podłogę wybrać?


Drewniane parkiety to bezapelacyjnie najlepsza propozycja dla wnętrz urządzanych w stylu retro. Można także pokusić się o zastosowanie desek z naturalnego drewna. W przypadku mniejszego budżetu doskonałym rozwiązaniem może okazać się użycie linoleum. To zapomniany obecnie komponent, jednakże nie znaczy to, że w jakikolwiek sposób obniża estetykę wnętrza. 

Reasumując, urządzanie czterech kątów w sposób hołdujący stylowi retro wcale nie musi być trudne, czy generować kosztów mogących znacząco uszczuplać portfel. Retro to recykling, bowiem przywraca młodość meblom używanym przed laty. Dodatki czy meble często znaleźć można chociażby w antykwariatach czy na aukcjach internetowych oferujących przyjazne portfelowi ceny. Warto bawić się kolorami, fakturami i materiałami, aby uzyskać niepowtarzalne i wyjątkowe wnętrza cieszące oko każdego dnia. 

DZI

About admin

Check Also

świąteczne wianki

DIY: tworzenie świątecznych dekoracji wnętrz: kreatywne projekty do zrobienia w domu

Tworzenie własnych dekoracji świątecznych może być nie tylko oszczędnością, ale także doskonałą okazją do spędzenia …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *