dieta BARF
Surowe mięso należy mieszać z podrobami oraz owocami, a także różnorodnymi suplementami | fot.: stock.adobe.com

Jak karmić kota w stylu BARF

W ostatnich latach coraz większą popularność wśród właścicieli kotów zdobywa dieta BARF. Jej zasady są bardzo proste i najważniejszą streścić można właściwie jednym zdaniem: kot powinien jeść przede wszystkim to, do czego stworzony został jego układ trawienny. Dieta ta zakłada więc przede wszystkim spożywanie przez czworonoga naturalnego pokarmu w postaci surowego mięsa. Jakie są jej szczegółowe zasady i czy warto wprowadzić ją w codziennym życiu kota?

Co to jest BARF?

BARF to skrótowiec nazwy Biologically Appropriate Raw Food – z języka angielskiego: biologiczne poprawny surowy pokarm. Dieta ta stworzona została przez australijskiego lekarza weterynarii, Iana Billinghursta, który postawił sobie za cel znalezienie jak najodpowiedniejszej diety dla kotów. Odkrył on, że ponieważ układ pokarmowy tych zwierząt jest znacznie krótszy od ludzkiego, nie jest on przystosowany do trawienia węglowodanów, Oznacza to więc, że odpowiednia dieta dla takiego czworonoga powinna składać się z surowego mięsa, podrobów i kości, uzupełnionych o odpowiednio dobrane owoce oraz warzywa. Resztę niezbędnych zwierzęciu witamin i składników mineralnych, zgodnie z zasadami diety, dostarczać należy w postaci odpowiednich suplementów.

Jak przygotować kota na wprowadzenie diety BARF?

Oczywiście, zmiana nawyków żywieniowych zwierzęcia nie powinna nastąpić nagle. Na początku zaleca się wprowadzenie do diety wysoko mięsnej karmy mokrej – należy podawać jak największe jej ilości, choć w początkowej fazie może ona być zmieszana z karmą suchą. Kiedy zaś kot przyzwyczai się do mokrej karmy, należy wprowadzić do jego diety także surowe mięso – na początku najlepiej podawać drobiowe, do jednego posiłku dziennie. Następnie powoli należy zwiększać jego ilość aż do momentu, gdy cały koci posiłek składał się będzie wyłącznie z takiego mięsa.

Karmienie kota zgodnie z zasadami diety BARF

Po spełnieniu powyższych warunków, kotu można stopniowo podawać zacząć inne rodzaje mięsa – oczywiście surowego. W zależności od preferencji kota należy zmodyfikować formę jego podawania. Jeden zwierzak będzie bowiem preferował mięso w kawałkach, inny zaś wolał będzie zmielone.

Surowe mięso należy mieszać z podrobami oraz owocami, a także różnorodnymi suplementami. Bezwzględnie podawać zwierzęciu należy taurynę. Pamiętać należy o zachowaniu odpowiednich proporcji. Dieta BARF dla kota powinna składać się w 70% z surowego mięsa, 20-25% podrobów, a także 5-10% dodatków, takich jak owoce, warzywa, czy też olej rybny. Podkreślić należy, że warzywa i owoce powinny stanowić nie więcej, niż 5-6% posiłku zwierzęcia, W diecie BARF zaleca się podawanie zwierzęciu dużej ilości pokarmu zawierającego witaminy B, D, oraz E. Nie wolno także zapominać o taurynie, żelazie oraz jodzie.

Podsumowanie

Dieta BARF to w ostatnim czasie jeden z najważniejszych trendów, jeśli chodzi o żywienie czworonogów. Zaspokaja ich najważniejsze potrzeby żywieniowe, związane z ich mięsożerną naturą. Pamiętać zaś należy, że odpowiednie żywienie zwierzęcia jest jednym z najważniejszych elementów odpowiedniej opieki nad nim.

ŁKL

About admin

Check Also

szelki mopsik

Szelki typu guard dla naszego pupila

Tak, w końcu przyszła ta chwila, powrót do domu a od progu czeka już na …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *