Golden retriever
Golden retriever to popularna rasa, uwielbiana przez ludzi na całym świecie | fot.: stock.adobe.com

Golden i labrador. Czym różnią się te dwie rasy psów?

Zarówno Golden Retriever jak i Labrador Retriever to czworonogi znajdujące się na szczycie listy ulubionych ras miłośników psów. Zostały wyhodowane jako psy myśliwskie, które w obecnych czasach nie tylko są wspaniałymi towarzyszami, ale także niezastąpioną pomocą dla osób niewidomych, czy niepełnosprawnych. Mimo że rasy mają ze sobą wiele wspólnego, pod niektórymi względami dość znacznie się różnią.

Pochodzenie

Labrador pochodzi z Nowej Fundlandii, gdzie pierwotnie został wyhodowany jako pomoc w połowie ryb. Swój obecny wygląd osiągnął, gdy zaczęto łączyć go z rasami myśliwskimi w celu pomocy łowcom w przynoszeniu ustrzelonych ptaków.
Golden również był hodowany w celu polowań na ptaki, ale jego korzenie sięgają Szkocji.
W dzisiejszych czasach retrievery rzadko biorą udział w polowaniach.

Wygląd 

Podobieństwo psów jest uderzające. Obie rasy są dość duże, mają zbliżony wzrost oraz wagę. 

Labrador ma krótką, gęstą i wodoodporną sierść. Może być żółty (złoty, biszkoptowy), czekoladowy (brązowy) lub czarny. Ogon Labradora jest gruby, mocny, zwężający się ku końcowi. Podczas pływania jest przez niego używany jak ster.
Golden ma długą, kudłatą, wodoodporną sierść i występuje tylko, jak sama jego nazwa wskazuje, wyłącznie w odcieniach złotego. Jego ogon jest puszysty, przypominający piórko.

Labrador Retriever
Labrador to pies rasy dużej, silnie zbudowany, ale bardzo przyjazny | fot.: stock.adobe.com

Osobowość

Obie rasy cenione są ze względu na swoją inteligencję, lojalność, a także bardzo przyjazny charakter. Dzięki spokojnemu usposobieniu, braku agresji doskonale nadają się do życia rodzinnego, dlatego są chętnie wybierane przez osoby, które mają małe dzieci. Doskonale wyczuwają nastrój właściciela. Potrafią analizować swoje działania i trzeźwo oceniać własne siły. To wyjątkowo karne i posłuszne zwierzęta, dla których ważne jest zadowolenie ich właścicieli. Ze względu na to, że to psy myśliwskie, obie rasy potrzebują na co dzień sporo ruchu, jednak to właśnie Golden jest tym psem bardziej zrównoważonym i mniej nadpobudliwym. Labradory to prawdziwy wulkan energii, dlatego pozostawiony sam w domu może narobić sporo zniszczeń, takich jak choćby obgryziona kanapa. Jest znacznie bardziej niezależny i rozbrykany od Goldena, a nauczenie go samokontroli wymaga wysiłku. Obie rasy potrzebują sporo uwagi i lgną do ludzi. 

Umiejętności

Obie rasy są idealnym wyborem jeśli potrzebny jest pies asystujący osobom niewidomym czy niepełnosprawnym. Doskonale sprawdzają się do poszukiwań, ratownictwa czy wykrywania narkotyków. Golden trochę lepiej nadaje się do działań ratowniczych, natomiast Labrador częściej znajduje się wśród psów, które są specjalnie wyszkolone do osób z niepełnosprawnością wzroku.

Wybierając między Labradorem a Goldenem, warto dać pierwszeństwo rasie, która jest bardziej odpowiednia dla nas pod względem temperamentu. Jeśli jesteś spokojną osobą lub jeśli Twoja rodzina składa się z dzieci, osób starszych, to Golden powinien być dla Ciebie idealny. Jeśli jest wręcz przeciwnie, masz aktywną rodzinę, to Labrador powinien bardziej przypaść Ci do gustu.

KMA

About admin

Check Also

szelki mopsik

Szelki typu guard dla naszego pupila

Tak, w końcu przyszła ta chwila, powrót do domu a od progu czeka już na …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *