szpital sepsa
Głównymi metodami stosowanymi przez lekarzy w leczeniu sepsy są transfuzje i obniżanie gorączki okładami z lodu | fot.: stock.adobe.com

Czym jest sepsa?

Sepsa to śmiertelna choroba, która atakuje wiele różnych narządów, powodując stany zapalne i uszkodzenia tkanek. Jest to spowodowane infekcją i prowadzi do śmierci u 20-40% pacjentów. Jest to główna przyczyna zgonów w szpitalach i powoduje wiele cierpienia zarówno dla osób, które przeżyły, jak i dla ich bliskich. Choroba może być leczona, jeśli zostanie wcześnie zdiagnozowana, ale większość przypadków pozostaje niezauważona i nieleczona. Lekarze zaczynają rozpoznawać objawy i jak leczyć sepsę. Na szczęście istnieje wiele sposobów zapobiegania tej wyniszczającej chorobie.

Często czują się chorzy i słabi


Jest trudna do zdiagnozowania, ponieważ może mieć różne objawy i nasilenie. Początkowo może powodować jedynie łagodne objawy, takie jak gorączka, osłabienie, wymioty i biegunka. W ciężkich przypadkach mogą wystąpić spadki ciśnienia krwi, zmiany częstości akcji serca, problemy z oddychaniem, a nawet niewydolność nerek. Jednak w niektórych przypadkach stan może być na tyle łagodny, że pacjent wygląda dobrze, gdy ma sepsę. W takich przypadkach trudno jest stwierdzić, czy pacjent ma sepsę, czy inny stan. Dlatego lekarze muszą poświęcić czas z każdym pacjentem na ocenę jego stanu zdrowia przed rozpoczęciem leczenia. Tylko wtedy może szybko i bezpiecznie stanąć na nogi. Nie wszyscy pacjenci z sepsą umierają z powodu tej choroby, ale ci, którzy nie mają później poważnych komplikacji zdrowotnych. Sepsa często prowadzi do niewydolności narządu, co powoduje poważniejsze objawy, ponieważ rozprzestrzenia się po całym ciele. Istnieje wiele różnych warunków, które wynikają z tego rozprzestrzeniania się choroby; jednym z powszechnych są choroby płuc, w których płuca przestają działać, gdy ulegają infekcji. Inne śmiertelne stany obejmują infekcje mózgu, naczyń krwionośnych, serca i innych ważnych narządów. Dlatego ważne jest nie tylko wyleczenie początkowej infekcji, ale także upewnienie się, że wszystkie zakażone obszary są również odpowiednio leczone.

Niebezpieczna choroba, która może szybko zabić ludzi, jeśli nie jest odpowiednio leczona

Leczenie sepsy jest skuteczne ale tylko około połowa pacjentów z sepsą jest leczona w ciągu 24 godzin od diagnozy. Jeśli infekcja zacznie atakować twoje narządy wkrótce po zachorowaniu, twoje ciało samo zwalczy ją bez pomocy medycyny. Jednak ten proces wymaga czasu; Twój organizm potrzebuje czasu, aby wyzdrowieć, jednocześnie zwalczając infekcję i przetwarzając odpowiedzi immunologiczne potrzebne do skutecznego zwalczania. Dlatego, gdy tylko poczujesz się chory, powinieneś zwrócić się o pomoc do lekarza, aby móc leczyć się i bezpiecznie wrócić do zdrowia.

Głównymi metodami stosowanymi przez lekarzy w leczeniu sepsy są transfuzje i obniżanie gorączki okładami z lodu. W takich przypadkach najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie transfuzji krwi, aby chorzy pacjenci mogli szybciej wyzdrowieć. Istnieje również ograniczona wiedza na temat stosowania okładów z lodu u gorączkujących pacjentów z sepsą, ponieważ może to spowodować dalsze szkody. Dlatego lekarze z obszarów wiejskich potrzebują więcej szkoleń w zakresie metod leczenia sepsy, zanim będą mogli skutecznie pomóc swoim pacjentom.

BWU

About admin

Check Also

wysokie spożycie błonnika

Rola błonnika w diecie

Błonnik pokarmowy odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu zdrowia i prawidłowym funkcjonowaniu organizmu. Jest to grupa …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *