dziewczyna nurek
Decydując, czy chcemy spróbować nurkowania, musimy wziąć pod uwagę kilka niezwykle istotnych kwestii | fot.: stock.adobe.com

Nurkowanie – pasja dla wybranych

Nurkowanie to jeden ze sportów wodnych polegający na dłuższym przebywaniu pod wodą przy pomocy odpowiedniego sprzętu. Niektórzy nurkują też bez dodatkowego ekwipunku i polegają jedynie na wytrzymałości, pojemności własnych płuc. Nie jest to jednak zajęcie, które będzie odpowiednie dla każdego zainteresowanego. Jakie wyzwania stawia przed pasjonatami ta aktywność i jak należy się przygotować do zwiedzania podwodnego świata?

Nurkować każdy może?

Decydując, czy chcemy spróbować nurkowania, musimy wziąć pod uwagę kilka niezwykle istotnych kwestii. Niektóre osoby mają tak zwane predyspozycje do tego, aby poznawać podwodny świat. Pierwszą z nich jest brak chorób dyskwalifikujących już na starcie ze względu na bezpieczeństwo zainteresowanych. Wady serca czy układu krążenia, astma i inne choroby płuc, a także epilepsja (padaczka) niestety uniemożliwiają spróbowanie swoich sił w nurkowaniu, ponieważ jest to zbyt niebezpieczne. Wówczas warto wybrać dla siebie mniej obciążający zdrowie sport. Jeśli zależy nam natomiast na dowiedzeniu się, co kryje morska toń, możemy skorzystać z różnych rejsów stworzonych z myślą o ciekawych wodnego świata. Inne predyspozycje do nurkowania to naturalny brak lęku przed wodą i otwartą przestrzenią. Osoby sprawne fizycznie również będą miały łatwiejszy start. 

Nurkowanie bez sprzętu

Nurkowanie bez sprzętu znane jest również jako nurkowanie na bezdechu lub pod angielską nazwą freediving. Polega na tym, że zanurzamy się pod wodę bez użycia dodatkowego sprzętu, jedynie na wdechu. Schodzimy więc pod wodę na znacznie krócej i zanurzamy się znacznie płycej. Dobrym pomysłem jest więc zacząć od freedivingu, jeśli nie jesteśmy pewni, czy nurkowanie nam się spodoba. To wariant zdecydowanie łatwiejszy, a przez swoją specyfikę też znacznie tańszy. Mimo wszystko warto pamiętać o zachowaniu bezpieczeństwa. Zwłaszcza jeśli dopiero zaczynamy przygodę z nurkowaniem, pamiętajmy o tym, aby nie uprawiać tego sportu w pojedynkę. Przed spróbowaniem swoich sił w toni morskiej, poleca się treningi w basenie, aby przyzwyczaić ciało i głowę do niecodziennej sytuacji.

Nurkowanie ze sprzętem – o czym należy pamiętać?

Na nurkowanie ze sprzętem również znajdziemy termin w języku angielskim, który odróżnia sport od nurkowania na bezdechu, mianowicie scuba diving. Sporty różnią się właśnie wymaganiem ekwipunku. Zaczynając przygodę z nurkowaniem z użyciem warto skorzystać z pomocy instruktora. Dzięki temu będziemy przede wszystkim dużo bezpieczniejsi. Dodatkowo, będziemy lepiej przygotowani do nurkowania, więc i przyjemność czerpana z rozrywki będzie znacznie większa. Odpowiednio dobrane wyposażenie jest kluczowe. Co właściwie składa się na niezbędny ekwipunek? Jest to pianka, butla, jacket, automaty oddechowe, płetwy i maska z fajką.

Wiemy już zatem, jakie predyspozycje sprzyjają rozpoczęciu przygody z nurkowaniem. Poza tym, każda osoba rozpoczynająca przygodę z tym wodnym sportem stanie przed wyborem między dwoma podstawowymi typami nurkowania: bez sprzętu i ze sprzętem. A Ty na co się zdecydujesz?

MSO

About admin

Check Also

eksploracja kosmosu

Podróże kosmiczne: przyszłość eksploracji i kolonizacji

Podróże kosmiczne otwierają nowe horyzonty dla ludzkości, rysując obiecującą przyszłość w zakresie eksploracji i kolonizacji …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *