kobieta sztuki walki
Jeśli chcesz rozpocząć trening sztuk walki, najpierw musisz zdecydować, którą konkretną dyscyplinę chcesz ćwiczyć | fot.: stock.adobe.com

Jaki sport walki do ciebie pasuje?

Sztuki walki to metody walki wręcz, których celem jest nie tylko poprawa kondycji fizycznej, ale także rozwój osobowości i ducha. Mistrzowie sztuk walki uczą się radzić sobie z ciosami, aby lepiej kontrolować swój umysł i ciało oraz być bardziej pewnymi siebie w sytuacjach awaryjnych. Jednocześnie uczą się używania wyuczonych technik walki tylko wtedy, gdy jest to absolutnie konieczne i nigdy nie atakują przeciwnika dla własnych celów. Jaki sport walki do ciebie pasuje?

Rodzaje sportów walki

Sporty walki, takie jak kickboxing i MMA, opierają się na boksie. Pierwsza z nich, w przeciwieństwie do boksu, pozwala również na wykorzystanie nóg w walce – uczy kopnięć. Z kolei w mieszanych sztukach walki oprócz technik bokserskich i kopnięć stosuje się również techniki zapaśnicze. Podczas walki można nosić dźwignie i uderzać łokciami i kolanami, a samą walkę można toczyć zarówno na stojąco, jak i na ziemi. Jest to więc sport wielofunkcyjny, najbardziej rozwojowy ze wszystkich sportów walki, nie tylko dla tych, którzy chcą trenować zawodowo, ale także dla tych, którzy chcą nauczyć się samoobrony, która przydaje się im w różnych sytuacjach.

Jak znaleźć odpowiedni sport dla siebie?

Jeśli chcesz rozpocząć trening sztuk walki, najpierw musisz zdecydować, którą konkretną dyscyplinę chcesz ćwiczyć. Istnieje wiele stylów i różnią się one znacznie zastosowanym sprzętem. Zobacz, gdzie możesz pojechać na pierwszą sesję treningową w swoim mieście i społeczności. W dużych miastach możesz teraz ćwiczyć prawie każdy przedmiot, wybierając spośród klubów. Z drugiej strony w mniejszych miejscowościach opcje mogą być ograniczone do kilku możliwości. Nie zniechęcaj się, jeśli nie możesz liczyć na duży wybór – najważniejsze, aby odbyć pierwszą sesję treningową. To, czego się nauczysz, może się opłacić w przyszłości, gdy będziesz mieć więcej możliwości. Jeśli nie wiesz, jakie opcje są dla Ciebie najlepsze, zajrzyj do specyfiki każdej dyscypliny w Internecie, zapoznaj się z nią i znajdź odpowiedzi na pytania związane z Twoimi oczekiwaniami. Najlepiej na początek udać się do kilku klubów, skorzystać z darmowego pierwszego treningu i zobaczyć, gdzie czujesz się najlepiej.

Sporty walki dla początkujących – co musisz wiedzieć? 

Jeśli dopiero zaczynasz, musisz być gotowy na dobry początek. Jeśli poważnie myślisz o treningu, potrzebujesz solidnego sprzętu. Podstawą będzie poduszka. Kask sprawdzi się w każdej sytuacji – będzie obowiązkowy dla boksera, a pokocha go każdy, kto trenuje stójkę. Wszyscy, którzy ćwiczą kopnięcia, powinni również zaopatrzyć się w nagolenniki. Dzięki temu znacznie zmniejsza się ryzyko kontuzji, a trzeba pamiętać, że nie jest trudno o kontuzję – zwłaszcza bez odpowiedniej techniki. Nie martw się, każdy zaczyna w pewnym momencie. Problem polega na tym, aby zrozumieć, że wiele urazów jest wynikiem zaniedbania, a dobra ochrona może tego uniknąć. Dlatego zachęcamy każdego zawodnika do zaopatrzenia się w odpowiednią ochronę, rękawice i akcesoria. Dzięki temu nie tylko unikniesz niespodzianek, ale możesz zrobić wszystko na każdym treningu. To szybko przełoży się na efekt, na którym bardzo Ci zależy.

DKU

About admin

Check Also

eksploracja kosmosu

Podróże kosmiczne: przyszłość eksploracji i kolonizacji

Podróże kosmiczne otwierają nowe horyzonty dla ludzkości, rysując obiecującą przyszłość w zakresie eksploracji i kolonizacji …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *