jazda automatem
Jazda samochodem z automatyczną skrzynią biegu jest wygodniejsza dla kierowcy oraz mniej wymagająca pod kątem operowania sprzęgłem | fot.: stock.adobe.com

 Jak jeździć automatem?

W obecnych czasach spotyka się coraz więcej kierowców decydujących się na zakup auta z automatyczną skrzynią biegów. Decyzje te podyktowane są wygodą kierowcy pod względem łatwości prowadzenia auta. Intensywne, oraz ciągłe operowanie sprzęgłem, oraz lewarkiem nie jest zbyt wygodne, szczególnie podczas stania w korku. W związku z powyższym skrzynie automatyczne zdobywają coraz to większą popularność na rynku. Warto wiedzieć, jak jeździć autem, aby nie narażać się na niepotrzebne, oraz kosztowne naprawy.

Podstawy jazdy z automatem

Samochody z automatyczną skrzynią biegów mają zaledwie dwa pedały. Ten węższy, który znajduje się po prawej stronie to gaz, szerszy to hamulec. Jeśli chcesz ruszyć, musisz wrzucić odpowiedni bieg, następnie zwolnić hamulec, oraz wcisnąć gaz. Podstawową zasadą jazdy samochodem z automatyczną skrzynią biegów jest używanie tylko prawej stopy. Lewą stopę warto położyć na podnóżku, po lewej stronie auta.

Co oznaczają litery PRND przy skrzyni biegów?

Oznaczenia liter to kolejno:

  • P- pierwsza pozycja w automatycznej skrzyni biegów wybierana jest po zaparkowaniu auta. Po użyciu tej funkcji następuje odcięcie napędu, oraz blokada osi, na którą to przekazywana zostaje moc.
  • R-oznacza bieg wsteczny. Działa identycznie jak w autach ze skrzynią manualną. Włączyć go można dopiero po zatrzymaniu auta.
  • N- oznacz luz, który używany jest wyłącznie do przetaczania auta na lawetę, oraz do krótkiego holowania. Warto wiedzieć, że większości aut ze skrzynią automatyczną nie można holować.
  • D- oznacza jazdę do przodu. Po wyborze funkcji, oraz zwolnienia hamulca auto rusza prosto przed siebie. Skrzynia w sposób automatyczny zmienia położenia względem zależności nacisku na pedał, a także aktualnej prędkości, czy obrotów silnika.
  • 3,2,1- pozycje te oznaczają, że skrzynia używa trzech pierwszych, lub dwóch,a może tylko jednego biegu. Wykorzystuje się je podczas dużego obciążenia auta. Przykładem jest jazda w górach, po błocie, oraz w trakcie ruszania pod stromą górę z przyczepą.
  • S,W,E oraz inne – skróty te opisują programy, które w zależności od marki auta są opcjonalne. Oznaczają one zmianę stylu pracy skrzyni w zależności od warunków pogodowych, a także oczekiwanego stylu jazdy. „S” to zwykle sport, „W” oznacza zimę, a „E” jazdę ekonomiczną.

Jak poprawnie jeździć samochodem z automatem?

Warto wiedzieć w jaki sposób poruszać się samochodem z automatyczną skrzynią biegów już przed pierwszą jazdą próbną. Podczas zupełnego postoju należy przesunąć lewarek do pozycji P, oznaczającego parking. W tym położeniu, skrzynia nie przekaże dalej napędu na koła, podobnie jak w pozycji „N”. Dodatkowo blokowany jest napęd na osi napędzanej przód, tył, lub wszystkie na raz w napędach w autach 4×4. W wielu autach można tylko w tej pozycji wyjąć kluczyki ze stacyjki. Należy pamiętać, aby przed przesunięciem lewarka do pozycji „P” należy zatrzymać całkowicie pojazd. Wykonanie tego nawet jeśli auto jedzie z minimalną prędkością spowoduje gwałtowne, oraz intensywne zatrzymywanie auta. Prawdopodobne będzie również zdarzenie wyłamanie mechanizmu blokady kół. Cofanie samochodem z automatyczną skrzynią polega na zatrzymaniu auta oraz przesunięciu lewarka do pozycji „R”. Następnie należy odczekać chwilę, aby uniknąć szarpnięcia pojazdu. W dalszej kolejności auto ruszy po zwolnieniu pedału hamulca. W takiej pozycji masz możliwość wyłączenia silnika, ale nie możesz wyjąć kluczyka ze stacyjki. Pozycji „N” używa się w aucie bardzo rzadko, ponieważ w tej pozycji silnik nie napędza kół. Dodatkowo nie są one blokowane jak w trybie „Parking”. Neutral służy do przetoczenia auta o kilka-kilkanaście metrów do holowania, jeśli oczywiście w danym modelu istnieje taka opcja. Podstawową zasadą jest to, że w razie awarii samochodu z automatyczną skrzynią, należy przewozić je na lawecie.  Wrzucanie luzu na krótkich postojach nie ma sensu, ponieważ dla skrzyni biegów zdecydowanie korzystniejsze jest poruszanie się na trybie „Drive” i przytrzymywania hamulca podczas występowania korków.

Podsumowanie

Jazda samochodem z automatyczną skrzynią biegu jest wygodniejsza dla kierowcy oraz mniej wymagająca pod kątem operowania sprzęgłem. Stosując się zaledwie do paru wskazówek bez problemu opanujesz jazdę autem wyposażonym w automatyczną skrzynię biegów.

PDĄ

About admin

Check Also

auto rodzinne

Auto rodzinne. Jak wybrać najlepszy samochód rodzinny?

Jaki samochód wybrać w przypadku, gdy w planach mamy założenie rodziny? To pytanie zadaje sobie …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *