Kontrola drogowa – co musisz mieć przy sobie na jej wypadek?

Kontrole drogowe zawsze wzbudzają pewien niepokój. Czy na pewno wszystko w porządku z samochodem? Nie przekroczyłem prędkości? A czy mam ze sobą wszystkie niezbędne dokumenty? Zwłaszcza ta ostatnia kwestia wzbudza w ostatnich latach wiele wątpliwości, a to wynika ze zmian w prawie, które znoszą część obowiązków ciążących na kierowcy. Nie oznacza to jednak, że nie musi on wozić ze sobą już żadnych dokumentów. Co zatem trzeba mieć przy sobie?

Jakie dokumenty trzeba mieć podczas kontroli?

Wielu z nas kierując się do samochodu odruchowo bierze ze sobą prawo jazdy oraz dowód rejestracyjny wraz z ubezpieczeniem. Okazuje się, że niepotrzebnie, ponieważ żadne z powyższych nie jest już wymagane w wersji fizycznej podczas kontroli. Cyfryzacja niesie ze sobą olbrzymie dobrodziejstwa, a kierowcom oszczędza trudu oraz mandatów za zapominalstwo, ponieważ funkcjonariusz policji dokonujący kontroli ma dostęp do elektronicznej wersji naszych dokumentów.

Co zatem trzeba mieć? Bez wątpienia potrzebny nam będzie dowód osobisty, aby można było ustalić naszą tożsamość – bez tego policjanci nie będą w stanie zweryfikować naszych uprawień do kierowania pojazdem. Do braku dowodu rejestracyjnego mieliśmy okazję się już przyzwyczaić, bo brak wymogu posiadania go przy sobie obowiązuje od 2018 roku, natomiast prawo jazdy nosi przy sobie raczej większość kierowców, ponieważ wprowadzony w 2020 roku przepis wciąż pozostaje wielu osobom nieznany (lub też decyduje po prostu przyzwyczajenie i rutyna). 

Kiedy należy zabrać ze sobą dokumenty?

Brak wymogu posiadania przy sobie wspomnianych dokumentów nie oznacza, że jesteśmy zwolnieni z tego w każdej sytuacji. Obowiązkowo komplet dokumentów trzeba mieć w przypadku wyjazdów zagranicznych. Jest to z pozoru oczywiste, jednak warto o tym przypomnieć. Funkcjonariusze policji za granicą nie mają dostępny do polskiej bazy danych, dlatego nie będą w stanie ustalić na podstawie naszej tożsamości posiadanych uprawnień.

Inną sytuacją, gdy potrzebne nam będzie prawo jazdy, dowód rejestracyjny oraz polisa OC jest poruszanie się pojazdem, którego nie jesteśmy właścicielem lub współwłaścicielem. Wówczas zawsze będziemy zmuszeni posiadać przy sobie komplet dokumentów. Jeśli więc pożyczamy samochód od znajomego, albo też korzystamy z wypożyczali samochodów, wtedy musimy zadbać o dopełnienie tego obowiązku, w przeciwnym razie będzie nas mogła spotkać nieprzyjemna niespodzianka, gdy dojdzie do kontroli. 

Warto także pamiętać, że brak wymogu posiadania prawa jazdy dotyczy tylko tych kierowców, którzy mają dokument wydany na terenie Polski, zatem posiadacze zagranicznego prawa jazdy zawsze będą zobligowani mieć je przy sobie, gdy wsiadają za kierownicę. Dokumenty będą również potrzebne, gdy udajemy się na przegląd techniczny auta.

O ile więc poruszamy się po swoim mieście czy nawet kraju z reguły nie będziemy potrzebowali nosić przy sobie dokumentów, to jednak warto znać przepisy i o nich pamiętać, aby brak obowiązku nie przerodził się w bezmyślną rutynę, gdy znajdziemy się w sytuacji, kiedy policja będzie miała prawo żądać od nas okazania dokumentów.

SBA

About admin

Check Also

auto rodzinne

Auto rodzinne. Jak wybrać najlepszy samochód rodzinny?

Jaki samochód wybrać w przypadku, gdy w planach mamy założenie rodziny? To pytanie zadaje sobie …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *