pucio u lekarza
Podobnie jak we wcześniejszych publikacjach serii mamy tu do czynienia z przykładem świetnie napisanej i zilustrowanej lektury dla najmłodszych, która powinna się  znaleźć w każdej przedszkolnej biblioteczce | fot.: Liluart.pl

Pucio u lekarza – recenzja

Kim jest Pucio? to jeden z ulubionych bohaterów książek dla najmłodszych, który pomaga im w zmaganiu się nie tylko z trudnymi słowami , ale również uczestniczy w zdobywaniu nowych umiejętności i wiedzy o otaczającym świecie. W kolejnej już książeczce autorstwa Marty Galewskiej-Kustry chłopczyk musi oswoić się z lękiem towarzyszącym wizycie u lekarza. 

Dlaczego Pucio uczy i bawi?

Podobnie jak we wcześniejszych publikacjach serii mamy tu do czynienia z przykładem świetnie napisanej i zilustrowanej lektury dla najmłodszych, która powinna się  znaleźć w każdej przedszkolnej biblioteczce. Jej autorka jest  nie tylko doświadczonym pedagogiem i logopedą, potrafi również oswoić dzieci z trudnymi sytuacjami i w zabawowej formie pomóc im uporać się z dziecięcymi frustracjami  i obawami, które z własnego doświadczenia znają wszystkie maluchy i starszaki. Tym razem Pucio podczas zabawy ze swoim kolegą Leosiem łapie katar. Można by powiedzieć – przedszkolny standard. Nie jest to niewinny katarek, ale poważne przeziębienie.  Taki stan wymaga wizyty u pani doktor. Znajdziemy tu odpowiedź na pytania jakie są objawy choroby i jak można sobie z nimi poradzić. Z pewnością lektura książeczki może być punktem wyjścia zajęć i zabawy tematycznej poświęconej pracy lekarza, z wykorzystaniem zestawu podręcznej apteczki. Kogo spotkamy w gabinecie pani doktor? Zabawkowego, nieśmiałego smoka, który pokaże, że w przypadku przeziębienia nie ma się czego bać, bo badanie wykonane przez Pucia, który przynosi do gabinetu swoją lekarską walizeczkę, wcale nie boli, pani doktor Ania jest miła i potrafi pomóc w uporaniu się z chorobą. Dziecku, które podczas zabawy wcieli się w postać medyka, lektura pokaże kolejne czynności, które należy wykonać. W przypadku dzieci, które obawiają się wizyty u lekarza, książeczka może zadziałać terapeutycznie. Dużym plusem całej serii jest jej oprawa graficzna. Seria wydawana  jest w twardych, wytrzymałych okładkach, które nie niszczą się szybko i mogą towarzyszyć ciekawej zabawie z rówieśnikami, również podczas układania Puciowych puzzli, które są uzupełnieniem serii.

Ilustracje są ważne

Autorzy i wydawcy nie zawsze dbają o staranna szatę graficzną książeczek dla najmłodszych, ale nie w tym przypadku. Każda strona uzupełnia treść ładnymi i pomysłowymi obrazkami, umożliwiają dzieciom nie potrafiącym jeszcze czytać samodzielną lekturę. Autorka ilustracji – Joanna Kłos stworzyła postać literackiego bohatera, która wzbudza sympatię od pierwszego wejrzenia. Ma perkaty śmieszny, trochę czerwony nos i  zakłopotaną minę. Na kolejnych stronach obrazek uzupełnia treść, a treść obrazek. Wyróżnione większym drukiem i kolorową czcionką wyrazy  są doskonałym ćwiczeniem artykulacyjnym. Inhalator przypomina aparat tlenowy dla nurka, dlatego nie trzeba się go bać, bo pomaga w oddychaniu i powrocie do zdrowia. Książeczka zaciekawia i uczy. 

Serię książeczek o Puciu polecają pedagodzy i logopedzi, nauczycielki pracujące w przedszkolu chętnie wykorzystują je w swej  pracy jako pomoc dydaktyczną. prosta narracja dostosowana jest do wieku trzy i czterolatków, co nie znaczy, ze jej treść nie zainteresuje również starszych dzieci, które zaczynają poznawać litery.

Pucio nieprzypadkowo stał się już ulubionym przyjacielem  przedszkolaków i młodszych pociech. Jest koleżeński, ciekawski i sympatyczny. Wymyśla interesujące zabawy i razem z nim można nauczyć się różnych nowych rzeczy oraz poznawać nowe trudne słowa takie jak inhalator czy stetoskop. Warto zwracać uwagę rodziców na dobór lektur od najmłodszych lat, zdać się na wiedzę i doświadczenie pedagogów, którzy kochają pracę z dziećmi i rozumieją ich świat. Mimochodem oglądając książeczki z Puciem, maluchy uwielbiają wymyślać zabawy, dla których chłopczyk z kart książeczki stał się inspiracją. Uczą się poprzez zabawę  wyrazów dźwiękonaśladowczych, rozwijają zasób słownictwa i relacje interpersonalne. Nie mogło również zabraknąć zdrowego koktajlu z ulubionych warzyw i owoców. Zadbaj o zdrowie swoje i swoich bliskich razem z Puciem i jego rodziną!          

UKU

About admin

Check Also

rodzicielstwo bliskości

Rodzicielstwo bliskości: jak wpływa na rozwój dziecka?

Rodzicielstwo bliskości, oparte na budowaniu głębokiej więzi emocjonalnej i fizycznej między rodzicem a dzieckiem, odgrywa …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *