awaria samochodu
Wiosną, niekiedy podczas załączenia klimatyzacji, zdarza się że poczujemy nieprzyjemny zapach z kratek wentylacyjnych, lub wnętrze samochodu w szybkim tempie zacznie parować | fot.: stock.adobe.com

Zachowania samochodu – kiedy wymagają wzmożonej uwagi?

Wiosna, to czas kiedy przestawiamy się z zimowej jazdy już na wiosenno- letnią. Idzie za tym przede wszystkim wymiana opon na odpowiednie, bieżąca konserwacja i uzupełnienie płynów eksploatacyjnych oraz bardzo często gruntowne sprzątanie naszych samochodów. Podczas wykonywania bieżących czynności serwisowych lub jazdy przy zmiennych warunkach pogodowych, mogą pojawić się różne problemy lub zachowania pojazdu, których nie warto bagatelizować. 

Klimatyzacja 

Klimatyzacja to bardzo ważny układ w naszym samochodzie. Jeżeli posiadamy ją na wyposażeniu, musimy wiedzieć że wymaga ona bieżącego serwisowania, co wiąże się z pewnymi kosztami, lecz gratyfikuje nam to niezwykłym komfortem. Podczas okresu zimowego układ klimatyzacji pomaga nam w odparowaniu szyb, dzięki jego systemowi osuszania. W letnie dni gdy temperatura na zewnątrz jest wysoka, możemy cieszyć się komfortem podróżowania w niżej temperaturze wewnątrz samochodu. Wiosną, niekiedy podczas załączenia klimatyzacji, zdarza się że poczujemy nieprzyjemny zapach z kratek wentylacyjnych, lub wnętrze samochodu w szybkim tempie zacznie parować. Konieczną wtedy staje się wizyta w serwisie samochodowym, i przegląd układu. Przeważnie w ramach przeglądu, należy uzupełnić czynnika chłodzącego, sprawdzić szczelność układu oraz wykonać odgrzybianie. Taki zabieg powinien być wykonywany co najmniej 1 raz w roku, aby nasza klimatyzacja działała długo i sprawnie. 

Filtr cząstek stałych

Obecnie większość samochodów, przeważnie z silnikiem Diesla, jest wyposażonych w filtr cząstek stałych, potocznie zwany filtrem DPF. Filtr ten znajduje się w układzie wydechowym naszego samochodu i dba o odpowiednią jakość spalin jakie wydaje nasz samochód. Niestety niekiedy też ulega awariom. Samochody wyposażone w filtr DPF wymagają dość systematycznej jazdy po trasach ekspresowych, nie lubią natomiast jazdy ściśle miejskiej po krótkich odcinkach. Jeżdżąc samochodem z takim filtrem, podczas podróżowania, możemy zauważyć, że taki filtr co jakiś czas ulega ”wypalaniu” czyli samoczynnie usuwa z siebie niedopalone części spalin. Zdarza się że wypalanie filtra, pojawia się dość często, a w następstwie nasz samochód traci moc i przechodzi w tryb awaryjny. Wtedy mamy do czynienia z zapchanym filtrem DPF, co wiąże się z jego wymianą. Naprawa lub wymiana takiego filtra to bardzo kosztowna rzecz może kosztować od kilkuset do kilku tysięcy złotych. W związku z powyższym przy zakupie samochodu, należy dopasować go do naszego stylu jazdy oraz odległości jakie pokonujemy i w jakiej częstotliwości, być może pomoże nam to zaoszczędzić ryzykownych kosztów napraw pojazdu.

Opony

Gdy odczuwamy stuki w samochodzie, być może że towarzyszy im zjawisko ściągania samochodu z zadanego toru jazdy, to musimy być świadomi że może być problem z oponami. Przy sezonowej wymianie opon z zimowych na letnie, należy koniecznie dopilnować prawidłowego wywarzenia kół samochodu, oraz napełnienia ich powietrzem pod równym ciśnieniem, zgodnie z informacją producenta samochodu. Takie czynności na pewno pozwolą nam na komfortową i stabilną jazdę przez cały letni sezon. 

Dla wszystkich posiadaczy samochodów, powinno być to jasne że należy na bieżąco dbać o nasze auta. Samochodów używamy na co dzień, i tak jak inne urządzenia ulegają one usterką eksploatacyjnym. Starajmy się nie bagatelizować podejrzanych zachowań samochodu, gdyż nie usunięte mogą prowadzić do poważniejszych uszkodzeń, a za tym przeważnie idą większe koszty naprawy. 

RCA

About admin

Check Also

jazda automatem

 Jak jeździć automatem?

W obecnych czasach spotyka się coraz więcej kierowców decydujących się na zakup auta z automatyczną …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *