mężczyzna narcyz
Związek z osobą cierpiącą na narcystyczne zaburzenie osobowości do łatwych nie należy | fot.: stock.adobe.com

Osobowość narcystyczna – na jakie zachowania partnera zwrócić uwagę?

Każdy z nas chciałby cieszyć się harmonijnym związkiem. Niestety, nie zawsze nasze relacje z partnerem układają się tak, jakbyśmy tego chcieli. Dobrze byłoby więc mieć oczy szeroko otwarte i zwracać uwagę na takie zachowania swojego partnera, które mogą świadczyć na przykład o tym, że jest on narcyzem. Oprócz objawów osobowości narcystycznej, dobrze byłoby mieć świadomość tego, jak postępować, aby pokonać problem. 

Objawy osobowości narcystycznej 

Związek z osobą cierpiącą na narcystyczne zaburzenie osobowości do łatwych nie należy. Narcyz jest zazwyczaj bardzo zazdrosny, a także ma skłonność do kontrolowania swojej drugiej połówki. Kontrola ta może przebiegać w naprawdę różny sposób. Niekiedy, może dochodzić do przemocy ekonomicznej i słownej. Ponadto, osoby z narcystycznym zaburzeniem osobowości mogą mieć problem z szanowaniem granic swojego partnera. Możemy więc zauważyć, że bliska nam osoba chętnie nadużywa naszej cierpliwości, a także wykorzystuje nasze zasoby nawet wtedy, gdy nie wyrażamy na to swojej zgody. Niestety, narcyz jest także wybitnym intrygantem. Nierzadko robią to tylko i wyłącznie po to, aby przykuć uwagę otoczenia. Osoby zmagające się z narcystycznym zaburzeniem osobowości kochają być bowiem w centrum uwagi. Często dzieje się to kosztem ich partnera. Narcyz jest także niezwykle czarujący. Naprawdę nietrudno się w nim zakochać. Niestety, im dłużej trwa związek, tym szybciej mogą wychodzić na jaw te zachowania partnera, których wolelibyśmy nie zauważać. 

Jak sobie radzić, jeśli jedno z partnerów cierpi na narcystyczne zaburzenie osobowości?

Osoby, które są w związku z narcyzami, nie mają niestety łatwo. Muszą liczyć się z tym, że pojawiać się będą regularne kłótnie, jak również poczucie żalu czy złość. Najtrudniej jest oczywiście wtedy, gdy osoba zmagająca się z narcystycznym zaburzeniem osobowości nie chce walczyć ze swoim problemem. Jeśli zgodzi się ona na pracę nad sobą i podjęcie psychoterapii, szanse na poprawę wzajemnych relacji są naprawdę duże. Psychoterapia indywidualna osób zmagających się z zaburzeniami osobowości powinna być jednak dość długa. Czasami, konieczna może okazać się także terapia partnerska. Najlepiej byłoby jednak podjąć ją po zakończeniu indywidualnej pracy nad sobą. Naprawdę ciężko jest jednak namówić narcyza do poszukiwania specjalistycznej pomocy. Niemniej jednak, warto podjąć taką próbę. Być może, uda się skłonić partnera do pracy nad swoimi destrukcyjnymi mechanizmami obronnymi. Niestety, czasami związki z narcyzami kończą się rozstaniem i nie pozostaje nic innego jak pogodzić się z tym. 

Osobowość narcystyczna to poważne wyzwanie zarówno dla osoby, która się z nią zmaga, jak i dla jej partnera. Objawy narcyzmu są dość łatwe do zauważenia, ale walka z nimi do łatwych już nie należy. Dla osób borykających się z tego rodzaju zaburzeniem osobowości, pomocna może być psychoterapia. Trzeba jednak nastawić się na to, że będzie ona długotrwała. Na szczęście, jeśli pacjent będzie zaangażowany w proces terapeutyczny, efekty powinny się pojawić. 

AUN

About admin

Check Also

poranne rytuały

Poranne rytuały, które poprawią Twój dzień

Poranne rytuały mogą mieć ogromny wpływ na to, jak przebiega reszta dnia. Oto kilka sugestii, …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *