ludziki sprzątające klawiaturę komputera
Najlepiej gdy urządzenie jest oczyszczane regularnie. Obok ekranu, na którym kurz łatwo zauważyć już po kilku dniach użytkowania, warto też czyścić klawiaturę, obudowę oraz układ chłodzenia | fot.: stock.adobe.com

Rób te rzeczy aby przedłużyć życie Twojego laptopa

Mimo, że w posiadaniu laptopa jest bardzo wielu ludzi, to niewielu z nich wie jak tak naprawdę powinno się o niego dbać. Często popełniamy wiele błędów, a okazuje się, że kilka patentów pomaga nawet wydłużyć okres żywotności laptopa.

Dbanie o laptopa

Pierwszą kwestią jest zwrócenie uwagi na baterię w sprzęcie. Nie należy przetrzymywać kabla w gniazdku kiedy bateria jest już całkowicie naładowana. Niezbyt dobrym pomysłem jest też całkowite rozładowywanie baterii oraz podładowywanie jej np. z 70% do 90%. Trzeba pilnować, aby ładowarka nie była zbyt naprężana ani wyginana. Bardzo ważnym aspektem jest cyrkulacja powietrza, którą utrudnia korzystanie z laptopa znajdującego się na kocu, pościeli czy kolanach. Różne podzespoły sprzętu działają na wysokich obrotach, a kiedy ich ciepło nie może wydostać się na zewnątrz, dane elementy stają się mniej wytrzymałe. Dla dobra laptopa warto zadbać o jego wentylację, używając urządzenie jedynie na twardych, płaskich powierzchniach. W innym przypadku może dojść do uszkodzenia procesora oraz karty graficznej. By nie wyrwać zawiasów i nie tracić cennych dwustu złotych przy otwieraniu oraz zamykaniu laptopa lepiej jest uchwycić środek matrycy, którą nie należy trzaskać. Niezalecane jest też kładzenie przedmiotów na klawiaturze (zwłaszcza szklanych lub wypełnionych płynem). Przenosząc urządzenie, trzeba złapać za jego spód. Faktem jest też, że najlepiej dla urządzenia jest kiedy podłącza się go jedynie do oryginalnej ładowarki, zaś niewłaściwie dobrana ładowarka może negatywnie wpłynąć na płytę główną, ta zaś nie należy do najtańszych wydatków.

Jak czyścić laptopa?  

Najlepiej gdy urządzenie jest oczyszczane regularnie. Obok ekranu, na którym kurz łatwo zauważyć już po kilku dniach użytkowania, warto też czyścić klawiaturę, obudowę oraz układ chłodzenia. Dzięki temu sprzęt działa szybciej. Do ekranów i obudowy zaleca się stosowanie specjalnych płynów (nie zaś środków do szyb) oraz zwilżonych ściereczek z mikrofibry. Nie można używać zbyt mokrych szmatek, w przeciwnym razie może dojść do zwarcia. Aby oczyścić klawiaturę można najpierw odwrócić laptopa przodem do podłogi by pozbyć się części okruszków, następnie spryskać ją sprężonym powietrzem, którego potem śmiało można użyć także do przeczyszczenia układu chłodzenia, a na koniec doczyścić klawiaturę pałeczkami do uszu. Dla niewtajemniczonych warto wyjaśnić, że sprężone powietrze jest do nabycia w puszce podobnej do dezodorantów i środków do mebli. Płytę główną oraz układ chłodzenia czyści się przy zdjętej obudowie, omijając wentylatory i rozpylając spray z odległości 30 cm, stosując przy tym krótkie serie. Jeśli ktoś nie jest zaawansowanym użytkownikiem, lepiej jest zlecić to zadanie specjalistom, gdyż nieodpowiednie czyszczenie może przyczynić się do zniszczenia sprzętu, którego odbudowanie wymaga więcej kosztów niż samo jego przeczyszczenie. 

Jak widać posiadanie laptopa wiąże się z przestrzeganiem pewnych zasad a także właściwym czyszczeniem. Na dłuższy czas jest to jednak opłacalne finansowo jak i dla żywotności urządzenia. 

PKO

About admin

Check Also

eksploracja kosmosu

Podróże kosmiczne: przyszłość eksploracji i kolonizacji

Podróże kosmiczne otwierają nowe horyzonty dla ludzkości, rysując obiecującą przyszłość w zakresie eksploracji i kolonizacji …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *