Bugatti La Voiture Noire
Najbardziej kosztownym samochodem jest Bugatti La Noire, za który trzeba zapłacić prawie 20 milionów dolarów | fot.: stock.adobe.com

Najdroższe marki samochodowe na świecie, co wpływa na ich ekskluzywność?

Na rynku istnieje wiele modeli samochodów, które dla większości osób, są niedostępne cenowo. Jednymi z najdroższych samochodów na świecie są Bugatti. Czy płacimy jedynie za markę? Czym różni się bardzo drogi samochód od jego tańszych konkurentów? Jaki wpływ na kształtowanie się cen ma praca ludzka?

Najdroższe samochody na świecie

Najbardziej kosztownym samochodem jest Bugatti La Noire, za który trzeba zapłacić prawie 20 milionów dolarów. W czołówce znajdują się również, takie modele jak Rolls-Royce Sweptail, MLaren P1 LM, czy Lamborghini Veneno Roadster. Wysokie ceny osiągają również pojazdy, które zostały wyprodukowane we wczesnych latach, a posiadają stan niemal idealny. Jednakże w takim wypadku, wartość samochodu jest wyliczana jak ceny dzieł, czy antyków.

Co wpływa na wysoką cenę pojazdów?

Najczęstszym czynnikiem mającym wpływ na cenę końcową pojazdu są wysokiej jakości części, z których jest wykonany. Koncerny samochodowe, często współpracują z szerokim gronem specjalistów, których celem jest zaprojektowanie i stworzenie niepowtarzalnego designu. Praktycznie każdy samochód z wysokiej półki cenowej jest tapicerowany prawdziwą skórą, a elementy dodatkowe są stworzone z najwyższej jakości drewna. Niejednokrotnie obicia są szyte w sposób ręczny, co wpływa na kształtowanie się ceny końcowej.

Kolejnym istotnym czynnikiem wpływającym na wysoką cenę, są doświadczenia z jazdy. Czołowe marki pojazdów, dbają o odpowiednie osiągi samochodów, które wypuszczają na rynek. Marka McLaren, stworzyła najszybszy samochód na świecie, który oddała do sprzedaży komercyjnej. Pod maską posiada, aż 1070 km, dzięki czemu jest w stanie rozpędzić się do ponad 400km/h. Bardzo drogie modele potrafią osiągnąć prędkość 100 km/h w niecałe 3 sekundy, co jest imponującym wynikiem, za który trzeba odpowiednio zapłacić.

Jednym z istotniejszych elementów, przez który samochody ekskluzywne mają tak wysoką cenę jest ich wygląd zewnętrzny. Każdy kto choć raz w życiu mijał samochód za kilka milionów musiał spojrzeć w jego stronę. Atrakcyjność i niepowtarzalny design, jest odpowiednio zaprojektowany, przez szereg specjalistów, których celem jest stworzenie pojazdu, wyróżniającego się na ulicy.

Niska dostępność drogich modeli

Na wysoką cenę pojazdów ma wpływ ich mała dostępność na ryku. Im mniejsza liczba egzemplarzy danego modelu, tym wyższą cenę można za niego zażądać. Jeżeli koncert McLaren, wyprodukowałby bardzo dużą liczbę egzemplarzy, najszybszego samochodu, jakim jest Speedtail, jego cena automatycznie by spadła. Jeżeli coś jest słabo dostępne, ma ograniczoną ilość, a jest na niego wielu chętnych kupujących, koszt pnie się w górę.

Ceny samochodów ekskluzywnych są kształtowane przez wiele czynników. Warto pamiętać, że nie płacimy za samą markę, materiały z których został stworzony pojazd, ale przede wszystkim za liczbę godzin pracy, jakie trzeba było przeznaczyć na zaprojektowanie odmiennego pojazdu. Stworzenie maszyny, która ma najlepsze osiągi, nowoczesny design i jest niedostępna dla wszystkich ma odpowiednią cenę.

NCZ

About admin

Check Also

jazda automatem

 Jak jeździć automatem?

W obecnych czasach spotyka się coraz więcej kierowców decydujących się na zakup auta z automatyczną …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *