Kaszuby relaks
Skoro mowa o krainie jezior i lasów, to na myśl od razu nasuwa się beztroski relaks | fot.: stock.adobe.com

Wycieczka na Kaszuby – które wsie i miasta warto zwiedzić?

Kaszuby to malownicza kraina pełna jezior, łąk, lasów oraz pagórków całkiem słusznej wielkości. Choć ten region ma wiele do zaoferowania, wciąż nie jest przesadnie oblegany przez turystów, a jego najbardziej znanym miastem pozostaje Gdańsk, który nie zawsze jest przez mieszkańców Kaszub z regionem utożsamiany. Co jednak poza Trójmiastem warto zobaczyć?

Spokój i relaks 

Skoro mowa o krainie jezior i lasów, to na myśl od razu nasuwa się beztroski relaks. Chcąc jednak zakosztować nieco wakacyjnego życia, warto udać się do typowo letniskowych miejscowości, które w sezonie odwiedzają stali wielbiciele regionu. Bardzo przyjemną atmosferę może zaoferować Sulęczyno, Borowy Młyn, ale także nieco większe Wdzydze i Kartuzy. We wszystkich miejscowościach bez problemu znajdziemy przyjemną restaurację lub bar serwujący smaczne obiady, a także sklep. To wszystko, czego tak naprawdę potrzebujemy w takich okolicznościach, ponieważ resztę zagwarantuje nam natura. Cudowne kąpieliska, trasy rowerowe, a także fantastyczne szlaki dla kajakarzy zapewnią moc atrakcji i najlepszy możliwy wypoczynek.

Przygoda dla poszukiwaczy wrażeń

Dla miłośników mitów, legend oraz magii, najlepszą destynacją będą Węsiory, czyli niewielka wieś, w której znajdziemy magiczne kręgi. To pozostałość po wędrujących tą drogą plemionach skandynawskich gotów. Wiele osób twierdzi, że kamienne kręgi mają niesamowitą moc, dlatego przy odrobinie szczęścia możemy trafić na wielbicieli tej teorii ładujących swoje wewnętrzne akumulatory pomiędzy sporymi głazami. Sporo wrażeń może dostarczyć także wizyta w Wieżycy, gdzie stoi wieża widokowa. Z konstrukcji rozciąga się piękny widok, a uroku całej sytuacji dodaje fakt, że budowla powstała na naturalnym wzniesieniu o wysokości 329 metrów. Po takiej wycieczce z pewnością nabierzemy ochoty na lokalną kuchnię, którą serwują okoliczne restauracje. 

Dawka historii

Natura jest piękna i wiele może nas nauczyć, jednak jeśli to dla kogoś za mało, to doskonałym pomysłem będzie odwiedzenie kilku ciekawych muzeów, skansenów lub pracowni. Doskonałym przykładem będzie tu muzeum Volkswagena w Pępowie, w którym pasjonaci aut tej marki będą mogli do woli nacieszyć oczy zabytkowymi modelami. Ciekawą propozycją jest także pracownia ceramiki w Chmielnie. W tradycyjnym warsztacie poznamy tajniki sztuki lepienia garnków i sami będziemy mogli spróbować swoich sił w tej dziedzinie. Na koniec natomiast koniecznie trzeba odwiedzić Wdzydze Kiszewskie, a konkretniej położony tam skansen będący solidną dawką wiedzy o tym wspaniałym i wciąż nieodkrytym regionie Polski. 

Kaszuby to idealne miejsce dla tych, którzy nie lubią tłumów i szukają wyciszenia. Być może nie znajdziemy tu mnóstwa straganów z kiczowatymi pamiątkami, a na każdym kroku nie będzie czekał na nas kebab z frytkami, jednak zobaczymy cudowną naturę, czystą wodę w jeziorach i ciekawe zabytki pozostające w pamięci znacznie dłużej niż wesołe miasteczka czy też nadmorski zgiełk. Wybierając się na Kaszuby można mieć pewność, że wypoczniemy. 

ARN

About admin

Check Also

Trafalgar Square

Kursy językowe w podróży

Kursy językowe podczas podróży to doskonały sposób na połączenie nauki z przyjemnością zwiedzania i poznawania …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *