ekonomiczna jazda
Podstawową umiejętnością kierowców, którzy chcą zaoszczędzić na niepotrzebnych naprawach, jest nauka ekonomicznej jazdy | fot.: stock.adobe.com

Jak jeździć autem, żeby zaoszczędzić na naprawach?

Eksploatacja samochodu wiąże się z regularnym dokonywaniem napraw. Zużyciu ulegają komponenty zawieszenia, układu kierowniczego, czy silnika. Kierowcy powinni pamiętać, że sposób jazdy ma elementarne znaczenie dla pojawiania się usterek. Mądra jazda samochodem pozwoli zatem sporo zaoszczędzić na niepotrzebnych naprawach. Jakich zasad się trzymać?

Styl i technika jazdy

Podstawową umiejętnością kierowców, którzy chcą zaoszczędzić na niepotrzebnych naprawach, jest nauka ekonomicznej jazdy. Spokojne i płynne prowadzenie samochodu przyczynia się do niższego obciążania komponentów pojazdu, których nie trzeba wymieniać co kilka miesięcy. Dotyczy to między innymi hamulców, które zużywają się wolniej dzięki unikaniu gwałtownego hamowania. Ecodriving pomaga także oszczędzić paliwo, ponieważ spokojne przyspieszanie i łagodne spowalnianie pojazdu powodują niższe zużycie paliwa. Wielu poleca także, by hamowanie odbywało się za pomocą silnika, a przy dłuższych postojach, takich jak korki, noga była zdjęta z pedału sprzęgła.

Opony i stan oleju pod lupą

Niepotrzebne naprawy mogą być efektem niedopilnowania stanu ogumienia. Słabo napompowane opony, zużyty bieżnik i brak zbieżności kół prowadzą do szybszego ich zużywania się. Ma to także przełożenie na pracę układu zawieszenia, który przy nieoptymalnym ustawieniu kół częściej się psuje. Raz na jakiś czas warto zatem skorzystać ze sprężarki i uzupełnić brakujące ciśnienie w oponach. Kierowcy powinni także zwracać uwagę na stan oleju. W zależności od pojazdu, powinno się go wymieniać po przejechaniu kilkunastu lub kilkudziesięciu tysięcy kilometrów. Wraz z olejem wymianie powinien podlegać filtr odpowiedzialny za usuwanie zanieczyszczeń z oleju silnikowego. W ten sposób można uniknąć bardzo kosztownej naprawy silnika lub innych elementów napędowych.

Reakcja przy pierwszych podejrzeniach usterki

Mądry kierowca doskonale rozumie, że ignorowanie oznak usterki w krótkim czasie doprowadzić może do unieruchomienia pojazdu. Właśnie dlatego nie należy bagatelizować żadnego sygnały, który może świadczyć o nieprawidłowym działaniu auta. Szczególną uwagę warto zwrócić na nieregularną pracę silnika, pierwsze kłopoty z uruchomieniem auta, czy niepokojące odgłosy zawieszenia. Objawem kłopotów może być także kontrolka „check engine” na pulpicie pojazdu, której pod żadnym pozorem nie powinno się zignorować. Podejrzenie usterki warto skonsultować z mechanikiem. Może okazać się, że drobna naprawa pozwoli uniknąć kosztownego remontu auta.

Kierowcy mogą oszczędzać na niepotrzebnych naprawach podejmując kilka działań. Nauka ekonomicznej jazdy pozwala ograniczyć zużycie paliwa, a tym samym nie wydawać kroci na tankowanie auta. Regularne doglądanie stanu opon oraz uzupełnianie powietrza także przyczynia się do efektywniejszej pracy samochodu. Oprócz tego kierowcy powinni zadbać o regularną wymianę oleju silnikowego i filtra. Ważne jest także odwiedzanie warsztatu samochodowego przy pierwszych podejrzeniach usterki. W ten sposób można uniknąć kosztownych napraw.

KSŁ

About admin

Check Also

jazda automatem

 Jak jeździć automatem?

W obecnych czasach spotyka się coraz więcej kierowców decydujących się na zakup auta z automatyczną …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *