rok szkolny wolne
W roku 2022 dzieci wrócą do szkoły 1 września, w czwartek | fot.: stock.adobe.com

Wolne dni w roku szkolnym 2022/2023

Kiedy kończą się wakacje, dla młodych osób często zaczyna się bardzo intensywny okres. Jest to czas, w którym dzieci i młodzież rozpoczynają nowy rok szkolny. Po ogromnym wysiłku w poprzednim okresie, a także zasłużonym dwu miesięcznym wypoczynku, pełni nowej energii wracają w szkolne mury. Pojawia się wówczas okazja, na częstsze spotykanie się ze znajomymi, gdyż widzą się zazwyczaj aż pięć dni w tygodniu. Dla wielu uczniów rozpoczyna się wtedy okres, który dostarcza im wiele stresu. Liczne sprawdziany, kartkówki czy zadania domowe przytłaczają ich, dlatego młodzi tak bardzo wyczekują dni wolnych od szkoły. 

Pierwsze miesiące w szkole

W roku 2022 dzieci wrócą do szkoły 1 września, w czwartek. Tak naprawdę już po jednym dniu, czeka ich tak zwana najlepsza część tygodnia, czyli weekend. Na następny wolny od nauki dzień, będą musieli poczekać trochę ponad miesiąc, gdyż 14 października przypada Dzień Edukacji Narodowej. W tym roku będzie miał on miejsce w piątek, dlatego można powiedzieć, że uczniów czeka dłuższy weekend. 1 listopada, we wtorek obchodzimy Wszystkich Świętych, a w następnym tygodniu, a dokładniej w piątek 11 listopada, świętować będziemy odzyskanie niepodległości. 

Przerwa świąteczna

Okres świąt Bożego Narodzenia kojarzy się młodzieży z dłuższą przerwą od nauki. W 2022 roku zacznie się ona 23 grudnia w piątek i będzie trwała aż do 1 stycznia (niedziela). Będzie to aż dziesięć dni wolnego, gdzie dzieci będą mogły odpocząć i nabrać nowych sił. W styczniu, a dokładniej 6.01.2023 obchodzić będziemy Święto Trzech Króli. Przypada ono w piątek, więc łatwo zauważyć, że w tym roku szkolnym pojawi się kilka trzydniowych weekendów. 

Ferie zimowe

Na przełomie stycznia-lutego cyklicznie przychodzi czas na ferie zimowe. Tutaj pojawia się jeden wyjątek, gdyż nie jest to wolne zorganizowane w jednakowym terminie dla wszystkich województw. Jednak młodzieży z każdego regionu przysługuje taka sama jak pozostałym liczba dni wolnych od szkoły. Poniżej przedstawiamy więc rozpiskę terminów dla poszczególnych województw:

16.01-29.01- lubelskie, łódzkie, podkarpackie, pomorskie, śląskie
23.01-05.02 – podlaskie, warmińsko-mazurskie
30.01-12.02 – kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie, wielkopolskie
13.02-26.02 – dolnośląskie, mazowieckie, opolskie, zachodniopomorskie

Święta wielkanocne 

Po zakończonych feriach następne wolne przypadnie dopiero w kwietniu, a będzie to okres Wielkanocny. Przypada on w dniach 06.04-11.04. Czas ten jest nazywany Wiosenną Przerwą Świąteczną. 

Końcówka roku szkolnego 

Przed wakacjami 2023 będzie czekać na młodzież jeszcze kilka dni wolnego. Weekend majowy zacznie się dla nich już 29 kwietnia (sobota) i potrwa aż 5 dni, gdyż święta wypadają w poniedziałek, wtorek i środę. Boże Ciało przypadnie z kolei na 8 czerwca, a potem zostanie już tylko czekać do okresu wakacyjnego. 23 czerwca 2023 roku odbędzie się oficjalne zakończenie roku szkolnego.

Rok szkolny 2022/2023 okazuje się dość przyjazny dla uczniów, a to ze względu na kilka dłuższych weekendów, jakie się pojawią. Jednak jak wiadomo, młodych najbardziej cieszy zbliżający się coraz bardziej okres wakacji. 

SMŁ

About admin

Check Also

aktywność fizyczna

Znaczenie aktywnego wypoczynku

Aktywny wypoczynek, polegający na łączeniu relaksu z aktywnością fizyczną, jest istotnym elementem zdrowego stylu życia. …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *