klasyczne filmy polskie
Od czasu do czasu pojawiają się polskie filmy, które spotykają się ze sporym zainteresowaniem także poza granicami Polski | fot.: StockAdobe.com

Poznaj najbardziej cenione na świecie dzieła polskiej kinematografii

Historia polskiego kina jest niezwykle bogata. Można wyróżnić wiele pozycji, które zyskały duży szacunek na całym świecie. Oprócz hitów, które królują w kinach w trakcie poszczególnych sezonów, niektóre dzieła polskiej kinematografii odbijają się szerokim echem przez długi czas, także poza granicami naszego kraju. 

Jakie dzieła polskiej kinematografii są znane w świecie?

Na wstępnie warto zaznaczyć, że w dzisiejszych czasach polska kinematografia nie jest tak popularna i wyrazista jak w czasach dawniejszych. Raczej próżno szukać informacji o filmach, które zdobywają nagrody na międzynarodowych festiwalach i konkursach. Polska nie bierze udziału w najważniejszych wydarzeniach filmowych, które mają miejsce w Cannes, Wenecji czy w Berlinie. Próżno też oczekiwać Oscarów dla polskich dzieł filmowych. Jednak można wyróżnić kilka tytułów, które niewątpliwie zapisały się w historii i można usłyszeń o nich także za granicami naszego państwa.

Przede wszystkim warto przywołać film pt: „Barwy Ochronne”, który w 1976 roku wyreżyserował Krzysztof Zanussi. Jest to dzieło kinematografii, które specjaliści uznają, że jeden z pierwszych reprezentantów kina moralnego niepokoju. Jest to bardzo poruszająca pozycja, która zmusza do refleksji. Akcja toczy się w latach 70. Film zyskał wydźwięk na całym świecie. Może się pochwalić kilkoma dość znaczącymi nagrodami, a do dystrybucji został dopuszczony nawet w Stanach Zjednoczonych.

W zestawieniu filmów cenionych na świecie, nie może zabraknąć filmu Andrzeja Wajdy. Reżyser ten ma na swoim koncie bardzo dużo wybitnych dzieł, jednak warty podkreślenia jest film „Człowiek z marmuru”. Jest to opowieść o tym jak tworzone były socjalistyczne mity. Sam reżyser, został doceniony Oscarem, za całokształt twórczości, a „Człowiek z marmuru” doczekał się nagród w Wenecji i Cannes.

Film Krzysztofa Krauzego „Dług” to dzieło, które przez wielu jest uznawane za bardziej popularne za granicą niż w Polsce. Jest to historia oparta na faktach, której bohaterami są dwaj przyjaciele, którzy zostali zaszantażowani przez gangstera. „Dług” znalazł zainteresowanie w wielu zakątkach świata.

Kolejną ważną pozycją jest „Bejbi blues” w reżyserii Katarzyny Rosłaniec. Jest to film dość kontrowersyjny, który w Polsce spotkał się z dość dużą krytyką, a za granicą z pochwałami. Przedstawia on najważniejsze przemiany społeczne, które są rozumiane w świecie, ale może nie koniecznie w Polsce. Sama pani reżyser staje się coraz bardziej popularna za granicami.

Od czasu do czasu pojawiają się polskie filmy, które spotykają się ze sporym zainteresowaniem także poza granicami Polski. Mimo, że nie istnieje zbyt wiele takich pozycji, warto znać te najbardziej cenione i popularne. Być może reprezentacji młodego pokolenia reżyserów stworzą dzieła, które zostaną nominowane do cenionych nagród i osiągną sukces na znanych festiwalach filmowych. Polska kinematografia nadal się rozwija i podąża w pogoni za światowymi pionierami.

AKU

About admin

Check Also

horror film

Maraton z horrorem

Horrory jednych fascynują, drugich przerażają, a ostatecznie i tak wszyscy je oglądają. W sumie nie …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *