Broad Peak
Film w reżyserii Leszka Dawida opowiada historię legendarnego polskiego himalaisty – Macieja Berbeki | fot.: Broad Peak, reż. Leszek Dawid, fot. Piotr Litwic/East Studio

Maciej Berbeka – życie w cieniu Broad Peaku

Maciej Berbeka – chyba każdy dorosły Polak przynajmniej raz słyszał to nazwisko. Chociaż należałoby dodać, że samo nazwisko wymawiane jest zdecydowanie częściej niż w przypadku jednego himalaisty. Ród Berbeków od zawsze chyba związany był z górami. Ojciec Macieja – Krzysztof Berbeka był polskim alpinistą i taternikiem, który zmarł w wieku 34 lat na skutek ran i odmrożeń, jakich doznał podczas schodzenia z Dent d’Hérens. Tradycja rodzinna wspinania górskiego jest jednak kontynuowana.

Wysoko w górach

Maciej Berbeka doskonale dał się poznać jako dobry ratownik TOPR, jak również nauczyciel PLTP im. A. Kenara w Zakopanem. Warto wskazać jednak na jego dokonania, gdzie znaleźć można:

  • pierwsze zimowe wejście na Manaslu, Czo Oju,
  • dotarcie do przedwierzchołka Rocky Summit (8028 m n.p.m.),
  • zdobycie Annapurny nową drogą przez południową ścianę,
  • kierownictwo nad wyprawami – trzy razy na Nanga Parbat, jak również Manaslu,
  • zdobycie Mount Everest w roku 1993 od strony chińskiej.

Jego najsłynniejsza to ta na Broad Peak w 2013 roku. Wziął w niej udział razem z Tomaszem Kowalskim, Adamem Bieleckim i Tomaszem Małkiem. Dwóch ostatnich powróciło z niej żywych. Berbeka i Kowalski pozostali już w górach na zawsze. Ciała Macieja nie odnaleziono do dnia dzisiejszego.

Książka biograficzna o Macieju Berbece

Berbeka okladka
„Berbeka. Życie w cieniu Broad Peaku” to sylwetka człowieka, który w kodzie DNA miał wpisane góry | fot.: materiał partnera

Pomimo tego, że Macieja Berbeki nie ma już na tym świecie, to świat o nim nie zapomniał. Dowodem na to jest książka, która pojawiła się w roku 2022. To książka biograficzna, której autorami są Dariusz Kortko i Jerzy Porębski. Panowie postanowili przyjrzeć się jednej z najsłynniejszych osobowości, która dla wielu osób, do dnia dzisiejszego jest wzorem. W szczególności, jeżeli chodzi o taternictwo i alpinizm. O czym traktuje książka?

„Berbeka. Życie w cieniu Broad Peaku” to sylwetka człowieka, który w kodzie DNA miał wpisane góry. Pasją, którą zaraził go ojciec, nie mógł się pozbyć. Od wielu lat chodził po górach. Chociaż w 1988 roku powrócił z nich pokonany. To właśnie wtedy po raz pierwszy chciał dostać się na Broad Peak. Co prawda, udało mu się wtedy przekroczyć zimą wysokość 8000 metrów w Karakorum. Ale na sam szczyt nie dotarł. Czy to go trochę podłamało? Chyba tak. Berbeka postanowił założyć własną firmę, decydując się na pozostanie na twardej ziemi. Uznał, że czas zadbać o swoją rodzinę i siebie. Tylko że do gór go ciągnęło. 25 lat później znowu stawił się pod Broad Peak. Czy wiedział, że tym razem zostanie w miejscu, którego tak pragnął, na zawsze?

Autorzy postanowili pokazać sylwetkę nie tylko niezwykłego człowieka, który kochał góry. To tak naprawdę świetna historia dla każdej osoby, jaka chciałaby zmierzyć się z himalaizmem. Tak, aby zdać sobie sprawę z tego, z czym tak naprawdę trzeba po drodze się zmierzyć. Himalaizm to nie tylko sukcesy, ale wiele upadków. To walka z własnym sumieniem, które w odpowiednim momencie każe powiedzieć „pas”, jeżeli chcesz przeżyć. Świetna publikacja, zasługująca na uznanie.

Broad Peak

2022 rok to nie tylko świetna książka, jaka już zbiera pozytywne recenzje. To także film Broad Peak, który w jeszcze bardziej dobitny sposób pokazuje Macieja Berbekę. Człowieka, który wiedział, że nie można poddawać się tak łatwo. Pomimo tego, że jego ojciec zmarł w tak młodym wieku, on i jego brat Jacek, również postanowili wyruszyć w góry. Ciekawostką jest to, że Jacek Berbeka po zaginięciu swojego brata, zorganizował wyprawę na Broad Peak, aby odnaleźć ciało brata.

Film Broad Peak był kręcony od roku 2018. Zdjęcia do filmu powstawały w różnych częściach świata. Zarówno w Zakopanym, Warszawie, czy Radomiu, jak również pod samym Broad Peak do wysokości 5600 m.n.p.m. Główną rolę Macieja Berbeki zagrał Ireneusz Czop. Produkcja zajmuje kilka lat, ale dzięki temu można być pewnym tego, że nie będzie to byle co. To niesamowite dzieło, które pozwoli poznać w jeszcze lepszy sposób sylwetkę człowieka, który góry kochał. I już na zawsze związał się z nimi.

ISC

About admin

Check Also

komunikacja niewerbalna

Znaczenie komunikacji niewerbalnej w biznesie

Komunikacja niewerbalna odgrywa nieocenioną rolę w biznesie, uzupełniając i często wzmacniając przekaz słowny. Gestykulacja, postawa …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *