Laurel i Hardy rzeźba
Laurel i Hardy - panowie występowali wspólnie przez ponad 30 lat | fot.: stock.adobe.com

Legendy kina komediowego

Kinematografia liczy sobie już ponad 100 lat. Na przestrzeni tego czasu w kinie pojawiło się wielu wspaniałych aktorów. Jednym z pierwszy gatunków filmowych były komedie. Jak widać zasadę „śmiech to zdrowie” wyznawano już na samym początku ubiegłego wieku. Dlatego też dziś przybliżymy sylwetki niekwestionowanych legend kina komediowego.

Charlie Chaplin

Ten pochodzący z Wielkiej Brytanii aktor na stałe zapisał się w historii kina. Swoją karierę rozpoczynał jeszcze w czasach kina niemego. Następnie brał udział również przy udźwiękowionych produkcjach. Był zarówno aktorem jak i reżyserem, scenarzystą i producentem filmowym. Stał się jedną z najbardziej rozpoznawalnych ikon popkultury. Charlie Chaplin został uhonorowany trzema nagrodami Oscara. Według niezależnej organizacji American Film Institute zajmuje on 10 miejsce w rankingu najwybitniejszych aktorów w historii kina. Jeśli chodzi jednak o kino komediowe to aktor ten nie bez przyczyny uważany jest za najlepszego. Podczas swojej kariery otrzymał on wiele nagród i odznaczeń. Został uhonorowany min. Orderem Imperium Brytyjskiego w 1975 roku. Zmarł 25 grudnia w szwajcarskim Vevey mając 88 lat.

Buster Keaton

Amerykanin wraz z Charlie Chaplinem uznawany jest za najwybitniejszego komika niemego kina. Był zarówno aktorem jak i komikiem. W późniejszych latach zajął się także pisaniem scenariuszy a także całą reżyserią filmów. Mówiono na niego „Człowiek o kamiennej twarzy”. Pochodził z aktorskiej rodziny ponieważ zarówno jego matka jak i ojciec również występowali na scenie. Buster zaczynał występować z rodzicami już w wieku czterech lat. Po wielu wspólnych występach znani byli w Stanach Zjednoczonych jako „The Three Keatons”. Za swoją aktorską działalności i wkład w rozwój kinematografii został nagrodzony Oscarem w 1959 roku. Zmarł w wieku 71 lat. Organizacja American Film Institute umieściła go na 21 miejscu listy najlepszych aktorów wszech czasów.

Flip i Flap

Jest to legendarna para filmowych bohaterów grana przez Stana Laurela oraz Oliviera Hardy’ego. Zagrali oni w ponad 100 filmach krótko i pełnometrażowych. Panowie występowali wspólnie przez ponad 30 lat.

Stan Laurel pochodził z Wielkiej Brytanii. Był uznanym aktorem a ponadto komikiem, scenarzystą oraz reżyserem filmowym. Za swoje niezwykłe osiągnięcia dla filmowej twórczości otrzymał w 1960 roku statuetkę Oscara. Zmarł 5 lat później licząc sobie 75 lat.

Olivier Hardy był amerykańskim aktorem oraz komikiem. Właściwie miał na imię Norvell jednak nie zwykł nim się przedstawiać. Z racji na swoje gabaryty (ponad 180 cm wzrostu i ponad 100 kg wagi) grał najczęściej łobuzów bądź „twardzieli”. Pasował również do wielu ról komediowych. Aktor ten został uhonorowany gwiazdą w Hollywood Walk of Fame. W latach 50. zaczął poważnie chorować. Przeszedł tak serca a także 3 udary. Zmarł w wieku 65 lat.

Dość przewrotnie, życie aktorów komediowych nie zawsze było usłane różami. Jednakże wkład ich w historię kina i popkulturę jest niezaprzeczalny.

JBA

About admin

Check Also

horror film

Maraton z horrorem

Horrory jednych fascynują, drugich przerażają, a ostatecznie i tak wszyscy je oglądają. W sumie nie …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *