wyspana blondynka w pościeli
Wielu psychologów twierdzi, że w trakcie marzeń sennych ujawniają się również nasze nieuświadomione pragnienia i fantazje | fot.: stock.adobe.com

Czym tak naprawdę jest sen? Od czego zależy to, co nam się śni?

Sen stanowi nieodłączny element naszego życia i jest nam niezbędny do prawidłowego funkcjonowania. Co więcej, przesypiamy średnio nawet ponad 20 lat naszego życia! Czy zastanawiałeś się kiedyś po co właściwie potrzebny nam jest sen i od czego zależy co pojawia się w naszych marzeniach sennych?

Dlaczego nie powinniśmy zaniedbywać snu?

Sen od wieków budzi spore zainteresowanie i naukowcy poszukiwali odpowiedzi na pytania o korzyściach nocnego wypoczynku. Tak samo jak głód, jest jedną z naszych podstawowych potrzeb, bez której nie moglibyśmy długo przetrwać. Konsekwencje niedoboru snu to zmęczenie, bóle głowy oraz problemy z koncentracją. Wpływa również negatywnie na naszą odporność, może nawet zwiększyć ryzyko zachorowania na raka. Jeśli odmawiamy sobie spoczynku przez kilka dni, mogą pojawić się nawet halucynacje! A jakie są natomiast korzyści snu? Teorie badaczy ciągle nie dają jednoznacznej odpowiedzi, ale możemy podejrzewać, że w trakcie wypoczynku porządkujemy w pamięci nabytą wiedzę oraz przeżycia z poprzedniego dnia. Pomaga także w regulacji naszego nastroju. Jeśli jesteśmy niewyspani, to często jesteśmy rozdrażnieni, natomiast sen stabilizuje nasz stan psychiczny.

Skąd się biorą sny i co nam mówią?

Wiele naszego czasu przeznaczamy na sen. Możemy wręcz powiedzieć, że marzenia senne są naszym drugim życiem. Co prawda wielu z nas narzeka, że nie pamięta swoich snów, ale faktem jest, że śnimy każdej nocy. Niekiedy nocne wytwory nasze mózgu są tak dziwaczne lub przerażające, że nurtuje nas pytanie: „skąd biorą się sny?” Naukowcy przedstawiali różne teorie na temat przyczyn śnienia, ale jest to nadal zagadkowy temat. Istnieje przypuszczenie, że są one odzwierciedleniem obecnej sytuacji życiowej i przeżywanych emocji. W śnie mogą do nas powracać wspomnienia przeżytych sytuacji, nierozwiązane problemy, zmartwienia. Wielu psychologów twierdzi, że w trakcie marzeń sennych ujawniają się również nasze nieuświadomione pragnienia i fantazje. Zygmunt Freud, który uznawany jest za ojca psychoanalizy, zajmował się interpretacją marzeń sennych. Poszukiwał w nich nierozwiązanych konfliktów wewnętrznych i niezaspokojonych popędów, co więcej często ze wstydu wypieranych ze świadomości.

A co z koszmarami, których tak bardzo chcielibyśmy uniknąć?

Przyczyną nieprzyjemnych, strasznych snów mogą być powracające wspomnienia traumatycznych zdarzeń, a także różne obawy i lęki. Aby poprawić jakoś snu, warto przed snem zadać o relaks i wyciszenie, powinno to zredukować ryzyko wystąpienia koszmaru. Należy pamiętać, że w trakcie nocnego spoczynku mózg nadal pracuje i odbiera bodźce z otoczenia, również one mogą zaistnieć w naszym śnie. Odgłosy silnego wiatru za oknem lub niewygodna pozycja również mogą wywołać koszmary!

Czy sny rzeczywiście są nieprzypadkowe?

Chociaż większość naukowców badających istotę snów poszukuje ich przyczyn oraz znaczenia, to zdania są podzielone. Istnieją także teorie mówiące o tym, że sny są losową interpretacją sygnałów z mózgu i są zupełnie przypadkowe. Sen ciągle stanowi dla badaczy zagadkę i więcej jest tu przypuszczeń niż sprawdzonych hipotez.

MKU

About admin

Check Also

fotografia w podróży

Tajniki fotografii podróżniczej

Fotografia podróżnicza to fascynująca dziedzina, która łączy pasję do odkrywania świata z artystycznym ujęciem rzeczywistości. …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *