Wypoczęty organizm funkcjonuje zdecydowanie lepiej niż organizm przemęczony i pozostający w ciągłym stanie czuwania. Deklarujemy, że staramy się spać 8 godzin, jednak budzimy się niewyspani. Dzieje się tak dlatego, że zapominamy o tym, że równie ważna jak długość snu jest jego jakość.
Jak sen wpływa na organizm?
Sen to czas na regenerację organizmu. Ma bardzo ważne znaczenie dla zdrowia i zachowania prawidłowo działających funkcji poznawczych. Dlaczego jest tak ważny?
- Regularny sen wpływa na utrzymanie wysokiego poziomu koncentracji. Gdy jesteśmy wypoczęci myślimy kreatywnie i pracujemy zdecydowanie bardziej wydajnie. To czas dla mózgu na uporządkowanie informacji zebranych w ciągu dnia, utrwalenie ważnych i wyeliminowanie tych zbędnych.
- Sen wpływa na pracę hormonów – w nocy znacznie obniża się poziom stresu. Nocą w organizmie wydzielana jest somatotropina- hormon wzrostu.
- Sen wpływa na odnowę organizmu na poziomie fizycznym. To czas, w którym regenerują się komórki oraz połączenia w mózgu. Oddech staje się równomierny, ciśnienie normuje się na jednym poziomie, mogą odpocząć zmysły.
- Podczas snu organizm skuteczniej radzi sobie ze stanami zapalnymi, ponieważ wydajniej pracuje układ immunologiczny. Sen wpływa również na obniżenie poziomu złego cholesterolu.
Nawyki, które ułatwią zdrowy sen
To, że śpimy długo nie oznacza, że sen jest pełnowartościowy. Podpowiemy, jakie nawyki warto wprowadzić, by rano budzić się wypoczętym i pełnym energii.
- Regularność. Przyzwyczajenie organizmu do regularnych pór zasypiania i wstawania niesie za sobą szereg pozytywnych konsekwencji, między innymi wpływa na poprawę funkcjonowania układu hormonalnego. Jeżeli jest to możliwe, warto unikać drzemek w ciągu dnia. Zaburzą one funkcjonowanie organizmu i mogą skutkować nieprzespaną nocą.
- Niech łóżko pełni jedną funkcję. Łóżko to miejsce, w którym śpimy i warto, żeby mózg kojarzył go z tą właśnie czynnością. Ogranicz w łóżku czytanie książek czy oglądanie filmów.
- Zadbaj o odpowiednie warunki. Przed położeniem się spać upewnij się, że pokój został przewietrzony. Optymalna temperatura do spania to 18-20 stopni. Warto zadbać również o odpowiednie warunki świetlne. Gdy przebywamy w ciemnych pomieszczeniach szybciej robimy się senni – to wynik pracy mózgu, który reaguje na zmniejszenie natężenia światła produkcją melaniny, potocznie nazywaną hormonem snu.
- Odstaw „rozpraszacze”. Przed zaśnięciem oglądasz film lub długo wpatrujesz się w ekran komputera? Odstaw je na 2-3 godziny przed snem, inaczej możesz mieć problem z zaśnięciem. Migotanie ekranu sprawia, że mózg cały czas jest pobudzony i mobilizuje organizm do pracy. Podobnie zadziałają używki: alkohol, papierosy, kawa. Zaburzają one naturalny cykl snu, warto więc zrezygnować z nich przed pójściem spać.
Warto wprowadzić kilka nawyków, by spać zdrowo. To od jakości snu będzie zależało funkcjonowanie kolejnego dnia. Organizm przemęczony wystawiony jest na wiele niebezpieczeństw. Zdrowy sen zapewni prawidłowe funkcjonowanie organizmu.
KGL