zdrowe nerki
Aby zachować nerki w dobrej kondycji, należy przede wszystkim przestrzegać zasad higieny życia, które przyczynią się także do profilaktyki układu trawiennego i krwionośnego | fot.: Fotolia

Zdrowe nawyki dla nerek

Drogi moczowe, których istotną część stanowią nerki odpowiadają za eliminowanie z krwi pozostałości z trawienia pokarmów i rozpadu komórek. Zapalenie dróg moczowych, albo choroby nerek mogą zaburzyć ich funkcjonowanie. Nawet jeżeli jesteś zdrowy, warto stosować się do kilku wskazówek, dzięki którym zachowasz nerki w doskonałej kondycji.

Rady, dzięki którym Twoje nerki będą zdrowe

Aby zachować nerki w dobrej kondycji, należy przede wszystkim przestrzegać zasad higieny życia, które przyczynią się także do profilaktyki układu trawiennego i krwionośnego:

  • Zadbaj o zrównoważoną dietę, w celu uniknięcia nazbyt wysokiego poziomu cholesterolu i nadwagi,
  • Pij właściwą ilość wody (przynajmniej litr w ciągu dnia), ażeby ułatwić odpowiednią pracę nerek,
  • Pamiętaj o regularnej aktywności fizycznej, ażeby zrównoważyć siedzący tryb życia,
  • Rzuć palenie, gdyż tytoń znacznie zwiększa ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia,
  • Unikaj dużych ilości soli, która może powodować nadciśnienie.

Zioła, które wspomagają pracę nerek

Zioła lecznicze na nerki powinno stosować się zapobiegawczo. Ziołolecznictwo jest bardzo skuteczne w wielu dolegliwościach i schorzeniach, jak również przy kamicy nerek.

Do ziół, które oczyszczą drogi moczowe, należą liście czarnej porzeczki, brzozy, pokrzywy, borówki brusznicy, melisy, kwiat nawłoci, kora wierzby, kłącze perzu, nać i korzeń pietruszki, oraz nasienie czarnuszki i kozieradki.

Wszystkie wyżej wymienione to zioła moczopędne, które ułatwią wydalenie zbędnych produktów metabolicznych, jak chociażby chloru, czy mocznika. W aptekach i sklepach bez problemu znajdziemy także gotowe mieszanki, które powinno się stosować 2-3 razy dziennie po łyżeczce na połowę szklanki wody.

Wybrane zioła o właściwościach leczniczych pozwalają na skuteczne przeciwdziałanie kamicy nerkowej. Na układ moczowy leczniczo działają także sok z łopianu i sok z brzozy.

Podczas zwalczania kamicy skuteczne działanie wykazują wywary z obierek ziemniaczanych, albo słomy owsianej. Dwie garscie umytych skórek, albo słomy należy ugotować i na takim wywarze zaparzyć ziele wrzosu, albo rdest ptasi i pić dwa razy dziennie.

Podsumowując powyższe warto zauważyć, że nerki stanowią istotną część układu moczowego. Dzięki nim nasz organizm trwałe usuwa szkodliwe pozostałości po procesach metabolicznych. Dlatego też tak ważne jest odpowiednie dbanie o te narządy. Przede wszystkim nasza dieta powinna być bogata w wodę. Należy unikać zbyt kalorycznych potraw, starając się w ten sposób utrzymać odpowiednią wagę i właściwy poziom cholesterolu. Ponadto unikajmy też zbyt dużej ilości soli, która odpowiedzialna jest za zbyt wysokie ciśnienie. Najlepiej będzie również rzucić palenie. Tytoń bowiem ma negatywny wpływ na układ krążenia. Żeby wspomóc pracę swoich nerek, możesz również stosować specjalne mieszanki ziół. W tej roli sprawdzi się między innymi pokrzywa, kozieradka, czy czarnuszka. W razie wystąpienia kamieni nerkowych można zastosować np.wywar z umytych obierków ziemniaków.


MPI

About admin

Check Also

wysokie spożycie błonnika

Rola błonnika w diecie

Błonnik pokarmowy odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu zdrowia i prawidłowym funkcjonowaniu organizmu. Jest to grupa …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *