skoki narciarskie
W Polsce skoki narciarskie są bardzo popularne szczególnie za sprawą sukcesów Adama Małysza i Kamila Stocha | fot.: Fotolia

Sport dla wyjątkowo odważnych – skoki narciarskie

Skoki narciarskie to jeden z najbardziej popularnych sportów ekstremalnych. Dyscyplina ta narodziła się w pierwszej połowie XIX wieku w Skandynawii. Skoki cieszą się największym zainteresowaniem w Europie (szczególnie w Europie Środkowej i w Skandynawii) oraz w Japonii i Stanach Zjednoczonych.

Skoki narciarskie – opis dyscypliny

Dyscyplina ta polega na oddawaniu jak najdłuższych skoków na nartach, po uprzednim rozpędzeniu i odbiciu się od progu skoczni narciarskiej. Zawody najwyższej rangi odbywają się na skoczniach normalnych (osiąga się na nich odległości ok 100 metra), dużych (osiąga się na nich 130- 140 metrów) oraz największe tzw. skocznie mamucie (na nich możliwe są skoki nawet powyżej 150 metrów). Oprócz długości skoku bierze się pod uwagę także noty przyznawane przez sędziów oraz od 2010 roku punkty (dodatnie lub ujemne) za wiatr.

Od 1924 roku skoki narciarskie mężczyzn są zaliczane do konkurencji olimpijskich, ponadto odbywają się też mistrzostwa świata w skokach, praz cały cykl zawodów na rożnych skoczniach świata składający się na Puchar Świata. Od połowy lat 90. XX wieku odbywają się także letnie zawody na igelicie. Rekord świata w długości lotu narciarskiego, który jednak nie jest uznawany za oficjalny wynosi 235,5 metra.

Dane techniczne i najważniejsze informacje na temat skoków narciarskich

W Polsce skoki narciarskie są bardzo popularne szczególnie za sprawą sukcesów Adama Małysza i Kamila Stocha. Dużo dzieci chce się poczuć jak prawdziwi mistrzowie, dlatego decyduje się na rozpoczęcie przygody z tym sportem. Przede wszystkim trzeba znaleźć odpowiedni klub sportowy, który zajmuje się skokami. Najwięcej takich funkcjonuje na południu kraju. Bliskość skoczni jest bardzo ważna, ponieważ dojeżdżanie z daleka wiąże się z wysokimi kosztami i zmęczeniem. Klub zapewni opiekę profesjonalnych trenerów i innych specjalistów, którzy będą wiedzieli jak najlepiej pokierować rozwojem malucha. Najpierw odbędą się specjalne treningi na sali, a z czasem kiedy dziecko będzie gotowe trener podejmie decyzje o zabraniu go na małą skocznie dla dzieci. Wraz z rozwojem malucha i wzrostem jego umiejętności szkoleniowiec będzie wybierał skocznie, na których możliwe są dłuższe loty. Najlepszy wiek na rozpoczęcie przygody ze skokami (jeżeli myśli się o tej dyscyplinie pod kątem profesjonalnego uprawiania sportu) jest około 6- 10 lat. Trenować mogą i chłopcy i dziewczynki. Damskie skoki w ostatnim czasie znacznie się rozwinęły.

Każdy zawodnik musi posiadać:

  • narty, o odpowiedniej długości dobranej do wzrostu,
  • wiązania – profesjonalne wiązania wypinają się podczas upadków co zapewnia bezpieczeństwo,
  • buty – powinny być wygodne, w odpowiednim rozmiarze oraz nie powinny krępować ruchów,
  • kask, gogle i rękawice.

Ponadto warto wiedzieć, że każda skocznia narciarska składa się z belki startowej, rozbiegu, progu skoczni, buli, punktu konstrukcyjnego, punktu HS oraz dojazdu.

Skoki narciarskie to bardzo ciekawa i efektowna dyscyplina sportowa, jednak bardzo niebezpieczna. Warunki podczas oddawania skoku dyktuje pogoda, dlatego możliwe są różne, trudne do przewidzenia wypadki. Polska może się pochwalić bardzo mocną kadrą skoczków, która co roku odnosi mnóstwo sukcesów. W jej skład wchodzi: Kamil Stoch (trzykrotny, indywidualny mistrz olimpijski), Stefan Hula, Piotr Żyła, Dawid Kubacki, Jakub Wolny i Maciej Kot.

AKU

About admin

Check Also

komunikacja niewerbalna

Znaczenie komunikacji niewerbalnej w biznesie

Komunikacja niewerbalna odgrywa nieocenioną rolę w biznesie, uzupełniając i często wzmacniając przekaz słowny. Gestykulacja, postawa …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *