zbliżenie na kobietę u psychoterapeuty
Jeżeli czujesz, że potrzebujesz wsparcia, bez wahania zwróć się o pomoc | fot.: stock.adobe.com

Psychoterapia – kiedy może okazać się pomocna, a kiedy wręcz wskazana?

Gabinet psychoterapeuty to miejsce, gdzie możesz czuć się bezpiecznie i opowiedzieć o swoich problemach. Uzyskasz wsparcie emocjonalne, dzięki któremu poczujesz się lepiej. W niektórych sytuacjach taka pomoc psychologiczna jest absolutnie konieczna i może uratować życie.

Symptomy, które powinny skłaniać to wizyty u psychoterapeuty

Przede wszystkim, do psychoterapeuty zgłoś się, jeżeli możesz powiedzieć: „Czuję się źle. Nie daję już rady„. Być może nie potrafisz jasno opisać tego, co odczuwasz. To nie szkodzi. Wystarczy, że wiesz, że coś jest nie tak, nawet jeśli nie potrafisz tego nazwać.

Być może zmagasz się z nieustającym smutkiem, poczuciem beznadziei, znużenia lub zmęczenia. Może myślisz, że nie masz żadnej wartości lub że nie warto już żyć. Może powracają do Ciebie natrętne myśli, których nie lubisz. Należy zdawać sobie sprawę, że wszystkie te odczucia nie są czymś zdrowym i nie musisz się tak czuć. Sposobem, by sobie poradzić, nie jest uciekanie od tych myśli i odczuć, ale „przyniesienie ich” do gabinetu psychoterapeuty.

Oprócz subiektywnych wrażeń (takich jak te wymienione) do podjęcia psychoterapii powinny też skłonić zachowania, które obserwujesz nie tylko Ty sam, ale też otoczenie. Kontrolowanie wszystkiego, co zjadasz, odraza do jedzenia lub wykraczająca poza normę utrata wagi mogą wskazywać na zaburzenia odżywiania. Być może zdarzają ci się niekontrolowane ataki gniewu lub napady intensywnego lęku. Może zmagasz się z przymusowymi czynnościami, które uniemożliwiają Ci normalne funkcjonowanie. We wszystkich tych wypadkach psychoterapia będzie stanowić pomoc.

Psychoterapia jako forma osobistego rozwoju

Nie zawsze pacjenci, którzy zgłaszają się do psychoterapeuty, cierpią z powodu określonych objawów. Warto pomyśleć o psychoterapii również wtedy, kiedy czujesz, że czegoś Ci w życiu brakuje i chcesz wyruszyć na poszukiwanie siebie. Psychoterapia to wspaniała forma rozwoju, eksplorowania osobistej historii. Nawet jeśli czujesz, że Twoje życie ogólnie jest w porządku, znajdą się obszary, które dzięki terapii będą działać lepiej.

Pomoc, którą uzyskujemy w gabinecie psychoterapeuty

Psychoterapia to przede wszystkim leczenie za pomocą rozmowy. Niektórym może się to wydawać niemożliwe. Psychoterapia to jednak szczególny rodzaj rozmowy, podczas której zostaniemy wysłuchani z uwagą i bez osądzania, a psychoterapeuta będzie stosował odpowiednie techniki i metody. Terapeuta to nie szarlatan, tylko wykwalifikowany specjalista po wielu latach studiów, terapii własnej (aby nie przenosić własnych nierozwiązanych spraw na pacjenta) i zazwyczaj długotrwałej praktyce zawodowej. Oczywiście pod warunkiem, że przy wyborze psychoterapeuty będziemy kierować się jego udokumentowanymi kompetencjami.

Opory przeciwko zgłoszeniu się na psychoterapię

W polskim społeczeństwie pokutują mity i uprzedzenia dotyczące osób zmagających się z trudnościami psychicznymi. Na szczęście, Polacy stają się pod tym względem coraz bardziej otwarci. Wiele osób nadal obawia się sięgać po pomoc psychologiczną ze względu na to, co sobie pomyślą inni. Tymczasem proszenie o pomoc w sytuacji, gdy jej potrzebujemy, to naturalne, dobre i zdrowe zachowanie. Co jest ważniejsze: Twoja kondycja psychiczna czy to, co ktoś sobie pomyśli?

Jeżeli czujesz, że potrzebujesz wsparcia, bez wahania zwróć się o pomoc. Nie czekaj na moment, kiedy Twoje objawy staną się bardziej nasilone. Dzięki psychoterapii – oczywiście przy niezbędnym zaangażowaniu – może być jedynie lepiej.

MTR

About admin

Check Also

zdrowe tłuszcze

Zdrowe tłuszcze: jakie wybierać i dlaczego są ważne dla organizmu

Tłuszcze są kluczowym składnikiem diety i pełnią wiele ważnych funkcji w organizmie. Jednak nie wszystkie …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *