napoje gazowane w puszkach
Słodkie napoje w nadmiarze to poważny problem, dlatego warto je ograniczyć ze względu na nasze zdrowie | fot.: stock.adobe.com

Jak codzienne picie słodzonych napojów gazowanych wpływa na organizm?

Powszechnie wiadomo, że wszelkie słodkie napoje gazowane jak i niegazowane źle wpływają na organizm. Spożywane w małych ilościach nie powinny nikomu wyrządzić krzywdy, jednak co dzieje się z organizmem osoby, która notorycznie spożywa słodzone napoje gazowane?

Działanie słodkich napojów

Obecnie ludzie młodzi jak i starsi mają problem z przyjmowaniem zbyt dużych dawek cukru. Najprościej przyswoić je za pośrednictwem słodkich napojów gazowanych, które są obecne na każdym kroku. Cukier wywołuje efekt uzależnienia, a organizm stopniowo przyzwyczaja się do serwowanych mu dawek – chcąc więcej. Efekt jest podobny jak przy uzależnieniu od narkotyków czy alkoholu.

Dodatkowo, często w napojach gazowanych jednym z dodatków jest kofeina – co w połączeniu z cukrem działa wyjątkowo uzależniająco. Cukier zwiększa produkcję dopaminy – mózg po dawce słodkiego napoju uruchamia rejon mózgu odpowiedzialny za „system nagród” – uważa to za coś przyjemnego, do czego naturalnie chce wracać. 

Skład

Zaskoczeniem nie jest więc to, że na jednych z pierwszych miejsc w składnie znajdziemy cukier – w kolosalnych ilościach.

Wyjątkiem są napoje gazowane „zero” – dużo zdrowsze od tych słodzonych cukrem, który można zastąpić słodzikami. Jest to dobra alternatywa i często może być pierwszym krokiem do zadbania o zdrowie – zwłaszcza, gdy nie jesteśmy w stanie całkowicie zrezygnować z napojów gazowanych. Napoje słodzone słodzikiem nie podnoszą także poziomu cukru we krwi, co minimalizuje ryzyko wystąpienia cukrzycy.

Słodkie napoje – do jakich chorób mogą się przyczynić?

Cukier zawarty w słodkich, gazowanych napojach jest odpowiedzialny za wiele chorób, głównie metabolicznych. Taki skład napoju sprzyja podniesieniu ciśnienia krwi, prowadząc do nadciśnienia. Organizm odkłada zapasy cukru w postaci tkanki tłuszczowej, gdy przekroczymy swoje dzienne zapotrzebowanie kaloryczne. Idzie to w parze ze złą dietą, doprowadzając do poważnej i powszechnej dzisiaj choroby, jaką jest otyłość oraz nadwaga.

Gdy organizm ma zachwiane normy produkcji insuliny, dochodzi do rozwinięcia się insulinooporności. W skrajnych przypadkach nadmiar cukru może spowodować także choroby nowotworowe. Jeżeli chodzi o zęby, które często mają bezpośredni kontakt ze słodkich napojem. Najczęściej występującymi skutkami nadużywania słodzonych napojów jest pojawienie się próchnicy, która może postępować i zmieniać się w ubytki, zwłaszcza jeśli nie zadbamy o higienę. Sama higiena i dbałość często nie jest jednak wystarczająca, a przyczyna problemu leży w diecie osoby dotkniętej tym problemem. Mniej powszechnie, cukier powoduje także choroby dziąseł oraz jest najlepszą pożywką dla bakterii.  

Podsumowanie

Słodkie napoje w nadmiarze to poważny problem, dlatego warto je ograniczyć ze względu na nasze zdrowie. Warto pamiętać o umiarze i zastosowaniu zdrowszych dla nas alternatyw. Nie powinniśmy bagatelizować problemu cukrzycy i otyłości, który może dotyczyć niektórych osób – w tym nas samych.

AKA

About admin

Check Also

poranne rytuały

Poranne rytuały, które poprawią Twój dzień

Poranne rytuały mogą mieć ogromny wpływ na to, jak przebiega reszta dnia. Oto kilka sugestii, …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *