napoje gazowane w puszkach
Słodkie napoje w nadmiarze to poważny problem, dlatego warto je ograniczyć ze względu na nasze zdrowie | fot.: stock.adobe.com

Jak codzienne picie słodzonych napojów gazowanych wpływa na organizm?

Powszechnie wiadomo, że wszelkie słodkie napoje gazowane jak i niegazowane źle wpływają na organizm. Spożywane w małych ilościach nie powinny nikomu wyrządzić krzywdy, jednak co dzieje się z organizmem osoby, która notorycznie spożywa słodzone napoje gazowane?

Działanie słodkich napojów

Obecnie ludzie młodzi jak i starsi mają problem z przyjmowaniem zbyt dużych dawek cukru. Najprościej przyswoić je za pośrednictwem słodkich napojów gazowanych, które są obecne na każdym kroku. Cukier wywołuje efekt uzależnienia, a organizm stopniowo przyzwyczaja się do serwowanych mu dawek – chcąc więcej. Efekt jest podobny jak przy uzależnieniu od narkotyków czy alkoholu.

Dodatkowo, często w napojach gazowanych jednym z dodatków jest kofeina – co w połączeniu z cukrem działa wyjątkowo uzależniająco. Cukier zwiększa produkcję dopaminy – mózg po dawce słodkiego napoju uruchamia rejon mózgu odpowiedzialny za „system nagród” – uważa to za coś przyjemnego, do czego naturalnie chce wracać. 

Skład

Zaskoczeniem nie jest więc to, że na jednych z pierwszych miejsc w składnie znajdziemy cukier – w kolosalnych ilościach.

Wyjątkiem są napoje gazowane „zero” – dużo zdrowsze od tych słodzonych cukrem, który można zastąpić słodzikami. Jest to dobra alternatywa i często może być pierwszym krokiem do zadbania o zdrowie – zwłaszcza, gdy nie jesteśmy w stanie całkowicie zrezygnować z napojów gazowanych. Napoje słodzone słodzikiem nie podnoszą także poziomu cukru we krwi, co minimalizuje ryzyko wystąpienia cukrzycy.

Słodkie napoje – do jakich chorób mogą się przyczynić?

Cukier zawarty w słodkich, gazowanych napojach jest odpowiedzialny za wiele chorób, głównie metabolicznych. Taki skład napoju sprzyja podniesieniu ciśnienia krwi, prowadząc do nadciśnienia. Organizm odkłada zapasy cukru w postaci tkanki tłuszczowej, gdy przekroczymy swoje dzienne zapotrzebowanie kaloryczne. Idzie to w parze ze złą dietą, doprowadzając do poważnej i powszechnej dzisiaj choroby, jaką jest otyłość oraz nadwaga.

Gdy organizm ma zachwiane normy produkcji insuliny, dochodzi do rozwinięcia się insulinooporności. W skrajnych przypadkach nadmiar cukru może spowodować także choroby nowotworowe. Jeżeli chodzi o zęby, które często mają bezpośredni kontakt ze słodkich napojem. Najczęściej występującymi skutkami nadużywania słodzonych napojów jest pojawienie się próchnicy, która może postępować i zmieniać się w ubytki, zwłaszcza jeśli nie zadbamy o higienę. Sama higiena i dbałość często nie jest jednak wystarczająca, a przyczyna problemu leży w diecie osoby dotkniętej tym problemem. Mniej powszechnie, cukier powoduje także choroby dziąseł oraz jest najlepszą pożywką dla bakterii.  

Podsumowanie

Słodkie napoje w nadmiarze to poważny problem, dlatego warto je ograniczyć ze względu na nasze zdrowie. Warto pamiętać o umiarze i zastosowaniu zdrowszych dla nas alternatyw. Nie powinniśmy bagatelizować problemu cukrzycy i otyłości, który może dotyczyć niektórych osób – w tym nas samych.

AKA

About admin

Check Also

wysokie spożycie błonnika

Rola błonnika w diecie

Błonnik pokarmowy odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu zdrowia i prawidłowym funkcjonowaniu organizmu. Jest to grupa …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *