Książki science fiction i fantasy na liście lektur szkolnych klas I-III

Jakie książki tego typu znajdziemy na wykazie lektur szkolnych obowiązujących w tym roku szkolnym? Na początek przyjrzymy się bliżej liście lektur dla dzieci, które będą odbywać naukę w klasach od I do III.

  • “Kapelusz Pani Wrony” Danuta Parlak. Ten zbiór opowiadań o przygodach zwierząt, napisany przez znaną autorkę literatury dziecięcej Danutę Parlak, na pewno nosi znamiona gatunku s/f. Zwierzęta w tych opowieściach dla młodszych dzieci, rozmawiają ze sobą, posługując się językiem ludzi, noszą kapelusze oraz zwyczajnie, zachowują się tak ja my. Bohaterowie “Kapelusza Pani Wrony”, doświadczają cyklów przeróżnych przygód i nieprawdopodobnych zdarzeń, które na pewno znakomicie będą oddziaływać na wyobraźnię naszego dziecka, a także sprawią, że poprawi mu się na długie godziny humor, ponieważ Pani Wrona, Wystraszek oraz pozostali bohaterowie występujący w książce, nie są w stanie uniknąć zdarzeń zabawnych oraz zarazem bardzo śmiesznych.
  • “Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek: czterech prawych i sześciu lewych.” Justyna Bednarek. Jest to barwna i humorystyczna opowieść o tym, jak skarpetki nie do pary (zdekompletowane) Małej Be, wyruszają samodzielnie w świat, po tym jak zgubiły się w praniu, które robi codziennie mama dziewczynki. Gdy okazuje się, że pomimo poszukiwań w całym domu, skarpetki nie mogą się jednak odnaleźć, wezwany zostaje na ratunek Pan hydraulik, który odkrywa dziurę w ścianie przy pralce. Dziura ta okazała się dla skarpetek bramą do wielkiego świata, o którego poznaniu, marzyła zawsze Mała Be.  
  • “Baśnie” (wybór) Hans Christian Andersen. Tej lektury nie trzeba chyba nikomu specjalnie przedstawiać, ponieważ spisane przez duńskiego pisarza baśnie dla dzieci, powstały już przeszło 100 lat temu. Zostały one przetłumaczone na ponad 80 języków, z czego można się domyślać, że znane są praktycznie każdemu dziecku na całym naszym globie. Przepięknie napisane i z gracją opisujące moc nieprawdopodobnych wydarzeń, opowieści dla dzieci Andersena, były czytane jeszcze przez nasze babie, gdy te były małe. Najbardziej znane historie, mówią o losach zwierząt lub ludzi pokrzywdzonych w jakiś sposób przez los lub też jego następstwa. Na celu mają wykształcenie w naszych maluchach wrażliwości na otaczający je świat, innych ludzi oraz to, co może je same spotkać gdy już dorosną i zaczną brać udział w tzw. normalnym i typowym dla ludzi starszych życiu. 
  • “Brzechwa dzieciom.” Jan Brzechwa. Książka jest zbiorem wierszy dla dzieci, w których przedmiot liryczny, stanowią przedmioty naszej codziennej, zdawałoby się rzeczywistości. Jednak w poezji Brzechwy, rzeczywistość ta, nabiera zupełnie innego wymiaru, za sprawą tego, że wszystko co nas otacza, zdaje się w jakiś konkretny sposób do nas jako ludzi, przemawiać. Jan Brzechwa poprzez zastosowanie tego literackiego triku, chciał ułatwić dzieciom zrozumienie świata, jego realiów oraz problemów z jakimi ludzie, mają na co dzień do czynienia. Najbardziej znane ze zbioru wiersze, takie jak “Na straganie”“Entliczek Pentliczek” czy “Kaczka dziwaczka”, na pewno i nam jako rodzicom, przypomną czasy, kiedy byliśmy i mogliśmy być po prostu dziećmi.  

MZA

About admin

Check Also

aktywność fizyczna

Znaczenie aktywnego wypoczynku

Aktywny wypoczynek, polegający na łączeniu relaksu z aktywnością fizyczną, jest istotnym elementem zdrowego stylu życia. …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *