młoda wysportowana dziewczyna z butelką wody owocami i hantlami
Brak śniadania w codziennym rytmie dnia negatywnie wpływa na nasz organizm. Osłabia bowiem funkcje trawienne oraz żołądek | fot.: stock.adobe.com

Ile litrów wody wypijać każdego dnia? I inne zdrowe nawyki

Woda to niezbędny składnik w funkcjonowaniu człowieka, bez niej nie byłoby życia. Dość często słyszymy, aby pić jej dużo w ciągu dnia, z racji tego, że jest to dobre i zdrowe dla naszego organizmu. Ile wody powinniśmy pić codziennie i jak jeszcze zadbać o doskonałe zdrowie i samopoczucie? Poznaj tych kilka zdrowych nawyków!

Pij codziennie duże ilości wody

To ile wody powinniśmy wypijać w ciągu dnia, zależne jest od wielu czynników. Mowa tutaj przede wszystkim o naszym wieku, wadze bądź też płci. Według ogólnoświatowych norm Instytutu Żywności i Żywienia przeciętny dorosły mężczyzna powinien wypijać około 3,5 litra wody w ciągu dnia, natomiast kobieta, około pół litra mniej. Jak wiadomo, woda jest nam niezbędna do życia, pełni w naszym organizmie wiele istotnych funkcji. Przede wszystkim woda wypłukuje toksyny z naszego organizmu, dzięki czemu wspomaga pracę nerek. Ponadto regularne picie wody sprzyja także traceniu zbędnych kilogramów. Prawdą jest również to, że picie zbyt małej ilości wody może powodować negatywne samopoczucie, zawroty głowy, oraz drżenie rąk. Dzieje się tak z powodu obniżenia się poziomu elektrolitów w organizmie. Aby temu zaradzić, wypijaj codziennie minimum 1,5 litra wody.

Warto tutaj również wspomnieć, że picie codziennie około 3 litrów wody, nie wymaga od nas picia, tylko i wyłącznie wody butelkowanej lub z kranu. Woda jest wchłaniana przez nasz organizm, dzięki piciu wody zawartej w kawie, herbacie, płatkach śniadaniowych z mlekiem lub w zupie.

Jedz codziennie śniadania (nawet małe)

Brak śniadania w codziennym rytmie dnia negatywnie wpływa na nasz organizm. Osłabia bowiem funkcje trawienne oraz żołądek. Regularne jedzenie śniadania (nawet małego, dla przykładu jogurtu) pozwala utrzymać odpowiedni, stały poziom cukru we krwi. Zamiast śniadań możesz postawić także na poranne picie koktajli z warzyw lub owoców w ciągu dnia. Ten dobry, zdrowy nawyk z pewnością pozytywnie wpłynie na Twoje samopoczucie i energię każdego dnia!

Postaw na zdrowe przekąski, jedz codziennie siemię lniane

Siemię lniane to wysokiej jakości produkt spożywczy bogaty w wiele witamin oraz kwasów tłuszczowych omega 3. Codzienne regularne jedzenie dwóch łyżeczek zmielonego siemienia lnianego pozytywnie wpłynie nie tylko na Twoje samopoczucie, ale również urodę. Siemię lniane możesz z łatwością zmieszać na przykład z jogurtem, dzięki czemu nawet nie wyczujesz jego smaku.

Warto również zdecydować się na picie oleju lnianego każdego dnia. Substancja ta ma bardzo bogaty skład, a zawarte w niej kwasy tłuszczowe sprzyjają dobremu samopoczuciu, oraz mają świetny wpływ na stan włosów i paznokci. Wystarczy pić dziennie minimum 2 łyżki oleju lnianego. Olej ma lekko gorzkawy smak, dlatego dobrze jest popić go odrobiną soku lub wody.

Pij różne herbaty ziołowe

Na rynku mamy dostępny bardzo szeroki wybór różnorakich herbat ziołowych. Zioła zawierają w sobie cenne składniki odżywcze, które pozytywnie oddziaływają na nasz organizm. Picie herbatki z pokrzywy lub skrzypu lnianego pozwoli Ci zadać o lśniące i pełne witalności włosy oraz mocne paznokcie, codzienne picie melisy natomiast pozytywnie wpłynie na Twój układ nerwowy. Pijąc herbatę, dodatkowo dostarczasz swojemu organizmowi niezbędną do zdrowego funkcjonowania wodę.

EJA

About admin

Check Also

wysokie spożycie błonnika

Rola błonnika w diecie

Błonnik pokarmowy odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu zdrowia i prawidłowym funkcjonowaniu organizmu. Jest to grupa …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *